Przelewy SEPA to system transakcji funkcjonujących w całej Unii Europejskiej oraz w kilku pozostałych krajach Starego Kontynentu (Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Lichtenstein, Monako i San Marino). Jest to stosunkowo nowa usługa, funkcjonująca od kilku lat i wdrożona z uwagi na potrzebę utworzenia uniwersalnego systemu transakcji wykorzystujących europejską walutę. Ponadto, system SEPA cechuje się również wyjątkowo niskimi kosztami. Warto jednak zauważyć, że możemy z niego skorzystać tylko wtedy, gdy obie strony transakcji będą posługiwać się euro. W innym przypadku korzystanie z omawianej usługi nie będzie możliwe.
Koszty i czas realizacji
W przypadku wielu banków, które umożliwiają korzystanie z systemu SEPA, wykorzystywanie tej usługi przez klientów jest darmowe. Przelewy realizowane są w trybie D+1 co oznacza, że transakcja zlecona dziś będzie finalizowana przez nasz bank najpóźniej następnego dnia roboczego, po czym środki zostaną przekazane do banku odbiorcy. W jego przypadku pieniądze powinny zostać zaksięgowane w dniu otrzymania przelewu lub dnia następnego. Przykładowo, jeśli nasza transakcja zostanie zlecona we wtorek, to pieniądze pojawią się na rachunku odbiorcy w środę lub czwartek. Aby zorientować się, na jaki dokładny czas realizacji przelewu możemy liczyć, warto zapoznać się z godzinami księgowania transakcji na stronie banku zarówno nadawcy, jak i odbiorcy transferu pieniężnego.
Opcja kosztowa SHA
Podczas dokonywania przelewów w systemie SEPA warto zwrócić uwagę na dostępne opcje kosztowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wybór trybu SHA (shared). Oznacza on, że ewentualne koszty przelewu zostaną podzielone między obydwie strony transakcji. W rzeczywistości jednak to jedynie nadawca ponosi koszty związane z obsługą transferu pieniężnego. Dzięki temu odbiorca przelewu otrzyma pełną kwotę, która nie zostanie obniżona o opłaty manipulacyjne. W wielu bankach opcja kosztowa SHA jest zaznaczana automatycznie. Wtedy klient musi jedynie podać podstawowe dane potrzebne do wykonania przelewu międzynarodowego, takie jak numer konta w formacie IBAN oraz numer BIC/SWIFT.
Aby zminimalizować koszty związane z realizacją naszej transakcji, warto zastanowić się nad formą przewalutowania, której będziemy musieli dokonać przed zleceniem przelewu. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem okazuje się wysyłanie środków zakupionych za pośrednictwem kantoru internetowego. Skorzystanie z tej alternatywy pozwoli nam uniknąć niekorzystnych kursów oraz wysokich spreadów walutowych, z którymi mamy do czynienia w bankach. Ponadto, wymiana walut w e-kantorach jest bardzo szybka, dzięki czemu czas realizacji transakcji z uwagi na alternatywną formę przewalutowania nie zostanie znacząco wydłużony. W połączeniu z niskimi kosztami przelewów SEPA, jest to prawdopodobnie jeden z najtańszych sposobów na realizację transakcji międzynarodowych operujących wspólną, europejską walutą.