czerwiec

20

2016

Jaką kartę walutową wybrać?

Jeśli jesteś osobą, która często posługuje się obcą walutą zarówno w zagranicznych sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, to ciekawym rozwiązaniem może okazać się wyrobienie specjalnej karty płatniczej. Usprawni ona dokonywanie transakcji oraz pomoże w operowaniu środkami pozyskanymi np. za pośrednictwem kantorów internetowych. Warto jednak zauważyć, że wyróżniamy ich dwa podstawowe typy, dostępne kilku wariantach. Przyjrzyjmy się im z bliska, aby nakreślić plusy i minusy każdego z rozwiązań.

Obecnie, wyróżniamy przede wszystkim karty walutowe pre-paid oraz karty zintegrowane z naszym rachunkiem walutowym. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z nich stanowią lepszą alternatywę, ponieważ zależy to przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Karty walutowe pre-paid

Karty pre-paid bardzo często nazywane są również „kartami przedpłaconymi”. Sposób ich funkcjonowania jest bliźniaczo podobny np. do internetowych portfeli PayPal z tym zastrzeżeniem, że posługują się obca walutą, a głównym sposobem dokonywania płatności jest właśnie karta płatnicza. Decydując się na takie rozwiązanie otwieramy „portfel walutowy”, który doładowujemy naszymi środkami. Jego główną zaletą jest fakt, że karta pre-paid nie jest bezpośrednio połączona z naszym kontem walutowym, co pozwala nam na ścisłe kontrolowanie wydatków.
Na nieszczęście klientów, karty walutowe pre-paid podlegają wielu obostrzeniom. Dotyczy to przede wszystkim ograniczeń wysokości dokonywanych wpłat, które nałożono ze względu na dużą niezależność tego typu rozwiązania od konkretnego podmiotu, co utrudnia prawne kontrolowanie wydatków klientów. Co więcej, karty pre-paid posiadają również limity dotyczące ilości oraz wysokości dziennych wypłat z bankomatów, stanowiąc znaczące utrudnienie np. podczas wakacyjnego wyjazdu za granicę. Ponadto, ze względu na negatywną ocenę Komisji Nadzoru Finansowego, tego typu karty już wkrótce mogą na stałe zniknąć z rynku usług finansowych. Wynika to z anonimowości osób decydujących się na takie rozwiązanie, co umożliwiało dokonywanie trudnych do zweryfikowania transakcji. Wiele banków oraz kantorów internetowych posiada je jednak wciąż w swojej ofercie, więc jeżeli chcesz zdecydować się na tego typu rozwiązanie, to warto wyrobić kartę walutową pre-paid w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

Karty walutowe zintegrowane z kontem walutowym

To z pewnością najpopularniejszy rodzaj kart płatniczych umożliwiających nam dokonywanie transakcji w walucie obcej. Są one połączone z założonym w banku rachunkiem walutowym i wyróżniamy ich dwa podstawowe warianty:
  • karty operujące walutą rachunku – karty umożliwiają nam dokonywanie transakcji z wykorzystaniem waluty, którą obsługuje nasze konto walutowe.
  • karty wielowalutowe – karty debetowe zintegrowane z naszym rachunkiem walutowym. Jak sama nazwa wskazuje, operują one kilkoma podstawowymi walutami, dzięki czemu nie wymagają zakładania osobnego konta dla każdej z nich. Na nieszczęście klientów często posługujących się walutą obcą, nie stanowią powszechnego rozwiązania i oferowane są jedynie przez poszczególne banki. Jest to jednak rozwiązanie bardzo interesujące ze względu na fakt, że stanowi elastyczną alternatywę dla tradycyjnych kart walutowych.

    Poszukując optymalnego rozwiązania powinniśmy zwracać uwagę na koszty dodatkowe, z jakimi wiąże się wyrobienie konkretnej karty. W zależności od banku rozbieżności pod względem wysokości oraz sposobu naliczania opłat mogą być znaczące, dlatego warto zapoznać się z aktualnymi ofertami. Może się bowiem okazać, że założenie rachunku walutowego wraz z wyrobieniem karty będzie najbardziej opłacalne w banku, z którego dotychczas nie mieliśmy okazji skorzystać. Warto również nadmienić, że w przypadku niektórych instytucji konta walutowe są bezpłatne, jednak prowadzenie specjalnej karty już nie. W związku z tym użytkownikom naszej porównywarki, którzy chcą zdecydować się na takie rozwiązanie zalecamy przeanalizowanie rynku w poszukiwaniu alternatywy, która będzie najlepiej odpowiadać ich indywidualnym potrzebom.
  • Komentarze



    Informacja
    Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.