maj

14

2018

Duże zagęszczenie kantorów w Polsce

Wymiana walut w Polsce ma bardzo długą tradycję. Choć pierwsze kantory stacjonarne powstały dopiero w latach 90. XX wieku, to wcześniej bardzo chętnie korzystaliśmy z usług cinkciarzy, którzy na ulicach miast oraz w innych, ogólnodostępnych miejscach oferowali bezpośrednią wymianę walut.

Od lat 90. Polski rynek kantorów się diametralnie zmienił, ponieważ w całym kraju powstały tysiące placówek, w których znajdziemy waluty z całego świata.

Polska potęga walutowa

Obecnie ilość kantorów w Polsce niejednokrotnie jest większa niż ilość placówek wymiany walut w krajach Europy Zachodniej. Najłatwiej tę tendencję zaobserwować na podstawie danych dotyczących stolic. W Warszawie możemy wymienić pieniądze w ok. 150 różnych kantorach na terenie całego miasta, natomiast mieszkańcy czeskiej Pragi mają do swojej dyspozycji trzy razy mniej placówek. Identyczne wnioski możemy wyciągnąć, porównując Warszawę z innymi miastami w Europie. Aby wyniki były jak najbardziej miarodajne, najlepiej jest przeliczać liczbę kantorów w porównaniu do liczby mieszkańców, tak, jak w poniższym zestawieniu:

 

 

Liczba kantorów

Liczba mieszkańców

Liczba kantorów na 100 tys. mieszkańców
 

Barcelona

45

1,6

2,8

Berlin

30

3,5

0,85

Praga

50

1,2

4,1

Warszawa

150

1,7

8,2

 

Patrząc na powyższe zestawienie od razu widać, że stolica Polski jest liderem co do ilości stacjonarnych kantorów w przeliczeniu na mieszkańców. Co ciekawe, liczba kantorów w naszym kraju nie spadła nawet mimo wzrostu popularności kantorów internetowych. Wszystkie placówki wymiany walut w stolicy oraz w innych miastach w Polsce utrzymują się na rynku, a co więcej powstają nowe. Patrząc na ich kondycję oraz ilość klientów korzystających z ich usług, nie ma zagrożenia, że w najbliższym czasie ta sytuacja się zmieni.

Dlaczego w Polsce funkcjonuje tak duża liczba kantorów?

Patrząc na polski rynek walutowy, nie można twierdzić, że dobra kondycja kantorów powiązana jest jedynie z dobrym poziomem życia w Polsce oraz z kondycją gospodarczą. Bez wątpienia na taki stan rzeczy bardzo duży wpływ ma również historia, położenie geograficzne oraz znaczenie naszego kraju w gospodarce międzynarodowej.

Na dużą ilość kantorów w Polsce wpływają poniższe czynniki:

 

  • Zwiększenie popularności wyjazdów zagranicznych;
  • Istotna rola Polski jako kraju tranzytowego;
  • Sąsiedztwo z państwami, w których obowiązują inne waluty;
  • Duża ilość emigrantów zarobkowych z Europy Wschodniej;
  • Wzrost liczby osób pracujących lub czasowo mieszkających w krajach Europy Zachodniej;
  • Popularność kredytów hipotecznych udzielanych w obcych walutach;
  • Wzrost znaczenia handlu zagranicznego.

 

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Polsce działa tak duża liczba kantorów, z pewnością kluczowe znaczenie ma nasza odrębność walutowa. Gdyby w Polsce, tak jak w krajach na zachodzie Europy obowiązywało Euro, nie mielibyśmy potrzeby, aby tak często wymieniać waluty. Obecnie korzystamy z kantorów niezależnie od tego, do jakiego kraju się udajemy, ponieważ wszędzie obowiązuje inna waluta niż w Polsce. Wprowadzenie jej zmiany bez wątpienia negatywnie wpłynie na funkcjonowanie placówek wymiany walut w naszym kraju oraz znacznie zmniejszy ich liczbę.

Komentarze



  • janusz 6 lat temu

    Trudno powiedzieć jak będzie miała się ilość tradycyjnych kantorów do ilości internetowych. Chociaż ja w internetowym Amronet walutę kupuje jakieś 5 lat to jak były w moim mieście kantory stacjonarne tak są. Jedynie kolejek już w nich nie widać. Możliwe że część klientów tak jak ja wymienia online, w końcu ma to uzasadnienie w kursach oferowanych przez kantor internetowy.

  • Darek 6 lat temu

    Nadal jest więcej stacjonarnych kantorów niż internetowych, ciekaw jestem czy sytuacja się odwróci w najbliższych latach? Mniemam, że może tak być bo ja sam już ponad 2 lata tylko w internetowym pluskantor.pl walutę kupuję (szybko, z niskim spreadem), paru znajomych z pracy podobnie- realizują transakcje wymiany waluty wyłącznie przez Internet. W końcu w ten sposób znacznie bardziej się opłaca i uważam, że przybywa ludzi tego świadomych.

  • Orion 6 lat temu

    I to jest jakiś fenomen. Wydawało mi się, że kantory stacjonarne będą znikać z krajobrazu naszych ulic, a wychodzi na to, że maja sie całkiem dobrze. Czyli jeszcze sporo osób musi w nich wymieniać. Ja już ponad rok, jak nie więcej nie korzystam z ich usług. Mam konto na Gieldawalut i tam wymieniam po najlepszej cenie. W dodatku wygodnie, bo bez wychodzenia z domu. Czami jeszcze skorzystam z wymiany społecznościowej, co też zawsze mi się opłaci.

  • aniazak 7 lat temu

    Faktycznie...niby nie mieszkam w wielkim mieście ale kantorów nie brakuje, wiele z nich od lat funkcjonuje. Przy czym nawet okolica nie jest tak ciekawa żeby tłumy turystów się zjeżdżały. Ja korzystałam może z 3 spośród tych kantorów, kierując się wyceną, a jak zobaczyłam że jeszcze taniej mogę wymieniać walutę na Gieldawalut.com zrezygnowałam z okienka. W sumie z kantorami internetowymi jest podobnie- także spora ilość, może po prostu konkurencja tę branże tak napędza.

  • Szatu 7 lat temu

    Mnie zastanawia to, czy tym stacjonarnym kantorom się teraz opłaca jak np. kilkanaście w jednym mieście prosperuje, a do tego jeszcze klienci mają wybór internetowych. Ja zaglądam do jednego kantoru tylko dlatego, że mają lombard, a walutę kupuję w Pluskantor.pl, bo usługa bezgotówkowa jest korzystniejsza. Po prostu każde moje przewalutowanie staram się kalkulować żeby wyszło jak najtaniej skoro mam alternatywę

  • Łukasz 7 lat temu

    W Polsce kantory są bardzo przydatne, bo często potrzebujemy waluty. A kto lubi przepłacać? Ja na pewno nie i chyba nikt więc świetnie że dużo jest internetowych. Odkąd mam firmę korzystałem z kilku takich kantorów, sądzę że to jest teraz najlepsza forma przewalutowania pieniędzy, bardzo sobie chwalę kilkuletnią współpracę z Amronet- usługa jest kompletna (również przelewy za granicę) i zawsze sprawnie realizowana.

  • Szawiło 7 lat temu

    Mi też to nie przeszkadza, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór kantorów internetowych, nawet znalazłem taką platformę -gieldawalut.com która zamiast jednorazowych promocji daje mi przy każdym przewalutowaniu obniżę marży o 20% :)

  • roch_gasko 7 lat temu

    Konkurencja sprzyja klientowi:) Jak kilka lat temu po praz pierwszy skorzystałem z e-kantoru nie oszczędzałem tyle co teraz wymieniając przez Pluskantor.pl. Przy kilku wymianach w ciągu miesiąca ponad 700 zł mi się udaje.

  • z_arnik 7 lat temu

    Na daną chwilę kantor w Polsce to dobry biznes więc nie powinno nikogo dziwić że jest ich dużo:firmy potrzebują wymiany walut, ludzie spłacają kredyty w CHF , zarabiają za granicą w obcej walucie, coraz częściej podróżują wypoczynkowo. Sądzę, że liczba i popularność e-kantorow się jeszcze zwiększy ponieważ bezgotowkowe wymiany walut wiążą się z wieloma zaletami. Sama forma jest wygodna, a na własnych transakcjach na Gieldawalut.com zauważyłem że oszczędność pieniędzy też znacząca.

  • Ignorf 7 lat temu

    Tych internetowych również przybywa, no i fakt faktu są potrzebne. Moim zdaniem we współczesnych firmach to jedyna rozsądna możliwość na to by sprawnie sobie radzić z koniecznością przewalutowań. Ja np. korzystam z e-kantoru Amronet bo jest całą dobę do mojej dyspozycji i jeszcze jedna istotna zaleta: mogę bezpośrednio stamtąd już nie odsyólając na swój rachunek pieniędzy z powrotem realizować przelewy do kontrahentów z zagranicy.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.