czerwiec

07

2017

Duże zagęszczenie kantorów w Polsce

Wymiana walut w Polsce ma bardzo długą tradycję. Choć pierwsze kantory stacjonarne powstały dopiero w latach 90. XX wieku, to wcześniej bardzo chętnie korzystaliśmy z usług cinkciarzy, którzy na ulicach miast oraz w innych, ogólnodostępnych miejscach oferowali bezpośrednią wymianę walut.

Od lat 90. Polski rynek kantorów się diametralnie zmienił, ponieważ w całym kraju powstały tysiące placówek, w których znajdziemy waluty z całego świata.

Polska potęga walutowa

Obecnie ilość kantorów w Polsce niejednokrotnie jest większa niż ilość placówek wymiany walut w krajach Europy Zachodniej. Najłatwiej tę tendencję zaobserwować na podstawie danych dotyczących stolic. W Warszawie możemy wymienić pieniądze w ok. 150 różnych kantorach na terenie całego miasta, natomiast mieszkańcy czeskiej Pragi mają do swojej dyspozycji trzy razy mniej placówek. Identyczne wnioski możemy wyciągnąć, porównując Warszawę z innymi miastami w Europie. Aby wyniki były jak najbardziej miarodajne, najlepiej jest przeliczać liczbę kantorów w porównaniu do liczby mieszkańców, tak, jak w poniższym zestawieniu:

 

 

Liczba kantorów

Liczba mieszkańców

Liczba kantorów na 100 tys. mieszkańców
 

Barcelona

45

1,6

2,8

Berlin

30

3,5

0,85

Praga

50

1,2

4,1

Warszawa

150

1,7

8,2

 

Patrząc na powyższe zestawienie od razu widać, że stolica Polski jest liderem co do ilości stacjonarnych kantorów w przeliczeniu na mieszkańców. Co ciekawe, liczba kantorów w naszym kraju nie spadła nawet mimo wzrostu popularności kantorów internetowych. Wszystkie placówki wymiany walut w stolicy oraz w innych miastach w Polsce utrzymują się na rynku, a co więcej powstają nowe. Patrząc na ich kondycję oraz ilość klientów korzystających z ich usług, nie ma zagrożenia, że w najbliższym czasie ta sytuacja się zmieni.

Dlaczego w Polsce funkcjonuje tak duża liczba kantorów?

Patrząc na polski rynek walutowy, nie można twierdzić, że dobra kondycja kantorów powiązana jest jedynie z dobrym poziomem życia w Polsce oraz z kondycją gospodarczą. Bez wątpienia na taki stan rzeczy bardzo duży wpływ ma również historia, położenie geograficzne oraz znaczenie naszego kraju w gospodarce międzynarodowej.

Na dużą ilość kantorów w Polsce wpływają poniższe czynniki:

 

  • Zwiększenie popularności wyjazdów zagranicznych;
  • Istotna rola Polski jako kraju tranzytowego;
  • Sąsiedztwo z państwami, w których obowiązują inne waluty;
  • Duża ilość emigrantów zarobkowych z Europy Wschodniej;
  • Wzrost liczby osób pracujących lub czasowo mieszkających w krajach Europy Zachodniej;
  • Popularność kredytów hipotecznych udzielanych w obcych walutach;
  • Wzrost znaczenia handlu zagranicznego.

 

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Polsce działa tak duża liczba kantorów, z pewnością kluczowe znaczenie ma nasza odrębność walutowa. Gdyby w Polsce, tak jak w krajach na zachodzie Europy obowiązywało Euro, nie mielibyśmy potrzeby, aby tak często wymieniać waluty. Obecnie korzystamy z kantorów niezależnie od tego, do jakiego kraju się udajemy, ponieważ wszędzie obowiązuje inna waluta niż w Polsce. Wprowadzenie jej zmiany bez wątpienia negatywnie wpłynie na funkcjonowanie placówek wymiany walut w naszym kraju oraz znacznie zmniejszy ich liczbę.

Komentarze  • Ignorf 8 dni temu

    Tych internetowych również przybywa, no i fakt faktu są potrzebne. Moim zdaniem we współczesnych firmach to jedyna rozsądna możliwość na to by sprawnie sobie radzić z koniecznością przewalutowań. Ja np. korzystam z e-kantoru Amronet bo jest całą dobę do mojej dyspozycji i jeszcze jedna istotna zaleta: mogę bezpośrednio stamtąd już nie odsyólając na swój rachunek pieniędzy z powrotem realizować przelewy do kontrahentów z zagranicy.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.