lipiec

22

2015

Waluty niezwykłe – ciekawostki o mniej znanych walutach

Sezon urlopowy w pełni – podczas letnich wojaży najczęściej w naszych portfelach gości euro, i choć może się tak wydawać ze względu na jego popularność, trzeba pamiętać że to nie jedyna waluta na świecie. Z wymianą złotówek na europejską walutę nie ma najmniejszego problemu, zrobi to w dowolnej ilości każdy kantor.

Warto jednak przyjrzeć się bliżej tym innym, mniej znanym środkom płatniczym i dowiedzieć się o nich czegoś czego więcej niż stawka kursu wymiany czy wielkość spreadu. Poniżej przedstawiamy ciekawostki o światowych walutach.

Z dawnych czasów

Nazwa waluty naszych wschodnich sąsiadów wywodzi swoją etymologię już ze średniowieczu. Wtedy rubel jako czasownik oznaczał „przełamywanie”, gdyż aby rozmienić pieniądze, którymi były kawałki srebra, po prostu je przełamywano. Kopiejka zaś to podkreślenie rosyjskiej potęgi – nazwa pochodzi od kopii św. Jerzego, który walczył ze smokiem. Początkowo na monecie pojawiał się sam święty, jednak z czasem, spadkiem wartości pieniądza i jego rzeczywistej wielkości na postać jeźdźca na koniu nie było już miejsca, więc pozostawiono jedynie jego broń, którą ze względu na niewielkie rozmiary nazywaną kopiejką.

Nie to ładne co ładne ale co się komu podoba

Dalej pozostajemy na wschodzie – tym razem watro spojrzeć na sam banknot, ten niewielki acz cenny kawałek papieru, jak na dzieło sztuki. Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje, ale na posiedzeniu komisji Międzynarodowego Banku Finansowego ds. estetyki w Szwajcarii za najpiękniejszą walutę świata z pośród 50 propozycji uznano ukraińską hrywnę. W 2008r. doceniono ją też za najbardziej trwały i odporny na ścieranie pieniądz.

Również brytyjski dziennik Daily Telegraph, stworzył zestawienie najpiękniejszych światowych walut, a pretekstem do niego stał się pomysł mieszkańców Bristolu na wyemitowanie swojej własnej waluty. Wśród wyróżnionych zabrakło niestety polskich królów, doceniono natomiast dinary libańskie, dolary kanadajskie, które są również pierwszymi pieniędzmi wykonanymi z polimeru i niezmiernie kolorowe polinezyjskie franki.

Walutowa celebrytka

Wśród osób mogących poszczycić się swoim wizerunkiem na walucie zwyciężczynią jest bez wątpienia brytyjska królowa. Jej portret znajdziemy aż na 33 banknotach różnych walut na całym świecie! Pierwszy raz jej wizerunek uwieczniono gdy miała zaledwie 9 lat, na banknotach kanadyjskich. Jej podobizna zmieniała się wraz z wiekiem – ostatni raz pojawiła się na banknocie 20 dolarów kanadyjskich w wieku 85 lat.

Rozmiar ma znaczenie?

Obecnie największym legalnie dopuszczonym do legalnego obiegu pieniądzem jest filipiński banknot 100 000 peso. Mierzy 35,56 cm na 21,59 cm (to więcej niż kartka papieru A4!), ale obywatele nie muszą raczej męczyć się z upychaniem go w portfelu – został wydany tylko w 1000 egzemplarzach z okazji stulecia filipińskiej niepodległości. Na drugim końcu skali znajduje się najmniejszy banknot świata z wymiarami o 2,75 cm x 3,8 cm. To emitowane w Rumunii 10 bani. Znajduje się w księdze rekordów Guinnessa, a ze względu na swoje wymiary i najniższy możliwy nominał nazywany jest czasami papierową monetą.

A na koniec szybki komputerowo-walutowy trik - znak waluty Euro „€” można szybko uzyskać poprzez kombinację klawiszy prawy ALT + U.

Komentarze



  • tron 9 lat temu

    do 2009 był jeszcze dolara zimbabweński, gdzie banknoty były w miliardach a chyba nawet trylionach, bo inflacje mieli 12 cyfrową a nie pamiętam czy nadążali wymieniać banknoty

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.