październik

26

2015

EBC wstrzymuje się z ostateczną decyzją do grudnia

Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego zadecydowali, że pozostawią stopy procentowe na obecnym poziomie. Zastrzegli jednak, że poważniejsze zmiany w polityce finansowej Unii Europejskiej mogą nastąpić już w grudniu. Oznacza to chwilę spokoju na rynkach finansowych uzależnionych od państw wspólnoty.

Długo wyczekiwane posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie przyniosło oczekiwanych zmian. Przedstawiciele instytucji nie zdecydowali się na zmiany wysokości stóp procentowych. Mario Draghi zaznaczył jednak, że już w grudniu możemy spodziewać się poważniejszych zmian w polityce EBC. Oznacza to najprawdopodobniej zmiany w wysokości stóp procentowych i/lub poszerzenie programu luzowania ilościowego tuż przed końcem obecnego roku. Warto zauważyć, że dzisiejsza decyzja ustabilizuje rynki na krótki okres czasu, jednak pozostawi je w nastrojach niepewności.

Po raz ostatni Europejski Bank Centralny dokonał korekty stóp procentowych we wrześniu ubiegłego roku. Obniżono wtedy stopę kredytu refinansowego do wartości 0,05%, stopę oprocentowania depozytów do 0,20% i stopę kredytu do 0,30%. Była to decyzja, która obniżyła stopy procentowe w tak znaczącym stopniu po raz pierwszy w historii wspólnej, europejskiej waluty.

W przeciągu ostatnich tygodni przewidywano, że EBC może poszerzyć program luzowania ilościowego. Analitycy zauważali jednak, że na takie posunięcie przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego zdecydują się najwcześniej w nadchodzących miesiącach. Deklaracja Mario Draghi’ego potwierdza te spekulacje. Zaznaczył, że obecnie nie wprowadzono znaczących zmian w polityce finansowej z uwagi na taniejące surowce i związaną z nimi inflację. Podkreślił również, że aby wyciągnąć strefę euro z kryzysu, potrzebne są konkretne reformy w strukturach finansowych. Draghi uznał, że EBC jest gotowe do podjęcia działania, ale tylko w sytuacji, w której będzie to bezwzględnie konieczne.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.