Polska znaczącym rynkiem finansowym
Analitycy rynkowi z agencji ratingowej Moody’s pozytywnie ocenili wejście Polski do listy krajów których finanse publiczne musza być podawane okresowej kontroli ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dzięki temu jak oceniają zyska ona na wiarygodności kredytowej co może zaowocować mniejszymi kosztami zaciągania i obsługi długu.
Oprócz Polski do listy państw o istotnych systemowo rynkach finansowych włączono Danię, Finlandię i Norwegię. Dokładna i regularna kontrola państw ma zapobiec powtórzeniu się globalnego kryzysu gospodarczego.
Spokojny poniedziałek na rynkach i dane z Polski
Poniedziałek był dniem spokojnym na rynkach ze względu na to iż dla amerykanów był to dzień wolny od pracy – Dzień Martina Luthera Kinga.
Dodatkowo pojawiły się dane dotyczące inflacji która wyniosła 0,7 % rok rocznie, co oznacza wzrost o 0,1% w stosunku do poprzednich założeń. Jest to bardzo dobra informacje dla pracowników w porównaniu z danymi dotyczącymi zatrudnienia. Te zwiększyło się w przedsiębiorstwach o 0,3% a pensje rosną o 2,7% czyli o 2 % więcej od inflacji. Tak więc Polacy zarabiają więcej i więcej z nich ma prace niż rok temu. Średnia pensja nad Wisła wynosi ponad 4221 zł brutto. Jednak prognozy wzrostu pensji wynosiły 3,2% a zatrudnienia 0,4%. Jeśli spojrzeć na te dane z perspektywy członka Rady Polityki Pieniężnej to można stwierdzić iż wzrost gospodarczy jest znaczący, a zagrożenie inflacja niewielkie co oznacza iż prawdopodobieństwo podwyższenia stóp procentowych w 2014 roku jest jak najbardziej realne.
Dane z przemysłu i Niemiec
Z innych danych istotnych dla z punktu widzenia polskiej waluty będzie odczyt danych dotyczących produkcji przemysłowej. Prognozy są bardzo optymistyczne i zakładają wzrost z 2,9% do ponad 10,5% wzrostu rok rocznie. Natomiast wskaźnik PPI ma się przesunąć także w górę o 0,3 % z – 1,5%. Można się spodziewać iż te dane mogą również okazać się nieznacznie niższe od przewidywanych co zaowocowało by dalszym spadkiem złotówki, czego efekt mamy obecnie w wahaniu kursu rodzimej waluty.
Dla strefy euro najważniejszy będzie odczyt styczniowego indeksu instytutu ZEW po którym analitycy spodziewają się wzrostu z 62 pkt do 64. Należy pamiętać iż to kurs euro ma największy wpływ na zmianę wartości złotówki. W środę natomiast ukaże się sprawozdanie z posiedzenia Banku Anglii które może potwierdzić mocną kondycje funta brytyjskiego co z pewnością ucieszy emigrantów w tym państwie gdyż ich waluta będzie więcej warta nad Wisłą.
Kursy walut
Obecnie złoty traci na wartości w stosunku do franka szwajcarskiego niewiele bo 0,02% w stosunku do tej samej pory dnia poprzedniego. Euro zdecydowanej zyskuje na wartości 0,2%, a koronę wzrostów zdobywa dolar rosnący o pół procenta. Odpowiednio dolar zyskuje w stosunku do euro różnice między obiema wartościami czyli 0,25%.