PONIEDZIAŁEK, 4 LISTOPADA
EUR: Dzień zdominowały odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu za miesiąc październik w krajach europejskich. Prognozy co do indeksu PMI we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Włoch sprawdziły się w większości idealnie. Obraz gospodarki z perspektywy tych wskaźników dowodzi, iż mamy umiarkowany rozwój sektora przemysłowego w ostatnim miesiącu. O godzinie 9:00 opublikowano również indeks PMI dla Polski. Prognozy wskazywały na poziom 52,8, ale mieliśmy pozytywne zaskoczenie, gdyż faktyczny wynik to 53,4, co jest wynikiem lepszym niż w poprzednim okresie. Przed południem znany był indeks Sentix za miesiąc listopad. Konsensus rynkowy plasował się w okolicach 6, ale okazało się że wystąpił większy wzrost, do 9.
USD: Kolejnymi ważnymi danymi były zamówienia w przemyśle. W sierpniu wypadły one wyżej niż oczekiwano, gdyż wzrost wyniósł aż 1,7% m/m w stosunku do prognozy 0,3% m/m. Za wrzesień dane pokryły się z prognozą, czyli 1,7%.
WTOREK, 5 LISTOPADA
CZK: Wtorkowy poranek rozpoczynaliśmy od dobrych danych z Czech. Tamtejsza sprzedaż detaliczna za wrzesień wrosła aż do 3,7% w porównaniu z poprzednim okresem, gdy było 0,3%. 3,7% to rewelacyjny wynik.
GBP: Absolutnym zaskoczeniem tego dnia był Indeks PMI dla brytyjskiego sektora usług. Wzrósł on w październiku do 62,5 pkt. z 60,3 pkt. miesiąc wcześniej. To najwyższy odczyt od maja 1997 roku.
EUR: Po tak dobrym początku przyszedł czas na inflację w strefie euro za wrzesień. Prognozy wynoszące 0,2% były na wyrost, gdyż okazało się, że inflacja wynosi tylko 0,1% co jest i tak wyższym wynikiem niż poprzednio kiedy było 0,0%.
USD: W Stanach Zjednoczonych pojawiły się informacje, które na pewno ucieszą byków. Wskaźnik ISM dla usług za miesiąc październik nie wyniósł 54 punkty, jak przewidywali analitycy, lecz 55,4 punkty. To informacja wskazująca na lepszą kondycję amerykańskiej gospodarki.
ŚRODA, 6 LISTOPADA
Środa to dzień przesiąknięty sporą ilością publikacji.
CZK: Podobnie jak we wtorek Czechy chwalą się dobrą kondycją gospodarki. Tym razem prezentują swoją produkcję przemysłową za wrzesień, która wzrasta do 7,1%, wobec prognozy 6%. Warto wspomnieć, że wartość produkcji przemysłowej w analogicznym okresie w ostatnim roku wynosiła zaledwie 1,6%. Wyraźnie rośnie też bilans handlu zagranicznego: do 35 mld z 20 mld.
EUR: Ze strefy euro dane o wskaźniku PMI dla usług za październik z Francji, Hiszpanii, Włoch i Niemiec. Ogólnie wartość tego wskaźnika spada dla całej strefy euro, jednak nie tak szybko jak oczekiwali tego analitycy wieszczący poziom 50,9, faktycznie wyszło iż PMI dla usług wyniosło 51,6.
GBP: O 9:00 opublikowano indeks cen nieruchomości z Wielkiej Brytanii. W ujęciu miesięcznym odnotowano delikatną poprawę do 0,7% z 0,4%, ale jest to wartość nadal gorsza od oczekiwanej 0,9%. Produkcja przemysłowa w Wielkie Brytanii mocno w górę. Za wrzesień wyniosła ona na poziomie 0,9% m/m, przy spodziewanym poziomie 0,5% m/m. Z kolei, roczna produkcja przemysłowa stanęła na poziomie 2,2% r/r. Analitycy prognozowali poziom 1,8% r/r.
EUR: W tych samych godzinach co dane z Wielkiej Brytanii poznaliśmy sprzedaż detaliczną za wrzesień. W ujęciu rocznym poprawiła się ona do 0,3% z -0,2%, jednak jest to wynik gorszy od prognozy zakładającej wzrost do 0,7%. Miesiąc do miesiąca mamy odczyt niższy -0,6% z 0,5%.
PLN: Stopy procentowe zostały na niezmienionym poziome czyli 2,50%. Decyzja Rady była szeroko oczekiwana przez rynek.
USD: Dane zza Oceanu dotyczyły tego dnia wniosków o kredyt hipoteczny i trochę nas rozczarowały spadkiem do -7% z 6,4%. Wrześniowy odczyt wskaźników wyprzedzających Conference Board kosmetycznie w górę względem prognozy do 0,7% z 0,6%.
CZWARTEK, 7 LISTOPADA
EUR: O godz. 9:00 Hiszpania przedstawiła lepsze dane o produkcji przemysłowej za wrzesień w ujęciu rocznym. Wynik 1,4% był znacznie lepszy od prognozy wynoszącej -1,5%. Niestety tego samego nie można powiedzieć o produkcji przemysłowej Niemiec w ujęciu miesięcznym. Tutaj sytuacja była odwrotna: spodziewano się spadku do -0,2% z 1,6%. Dane praktycznie wypadły jeszcze gorzej, czyli -0,9%. W przypadku porównania r/r produkcja przemysłowa przyspieszyła do 1% przy prognozie 0,8%.
GBP: Bank Anglii pozostawił stopy na niezmienionym rekordowo niskim poziomie 0,5%. Zaskoczeniem dopiero była decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro. W listopadzie ECB postanowił obniżyć stopy o 25 pkt. bazowych do 0,25%. Cięcie kosztu pieniądza jest pierwszą taką decyzją od maja br.
USD: Doskonałe dane zza oceanu. Wstępne dane o PKB napawają optymizmem. W III kwartale 2013 roku dynamika amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) nie przekroczyła 2,8%, kiedy prognozowano tylko 1,9%. Tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych nie popsuły też nastrojów inwestorów, kiedy to ilość wniosków w wysokości 335 tys. pokryła się z prognozą.
PIĄTEK, 8 LISTOPADA
CHF: W piątek dzień rozpoczyna doniesienie o wzroście bezrobocia w październiku w Szwajcarii o 0,1%. Dodatkowo spadła sprzedaż detaliczna do 1,0% z 2,5%.
EUR: Bilans handlu zagranicznego w Niemczech wzrósł do 18,8 mld. W szczególności, znacznie wzrósł eksport w tym kraju, bo aż o 1,7%, a spodziewano się wzrostu tylko 0,5%. We Francji nie tylko produkcja przemysłowa zwalnia, ale i bilans handlowy się zmniejsza. Analitycy przewidzieli spadek dynamiki produkcji przemysłowej za wrzesień, ale tylko do poziomu 0,1%, jednak w rzeczywistości okazało się -0,5%. Węgry, Rumunia, Turcja to kraje, które we wrześniu wykazały się bardzo dużym wzrostem produkcji przemysłowej.
USD: Dochody i wydatki Amerykanów nie zmieniły się, lecz zwiększyło się bezrobocie do 7,3% z 7,2%. Indeks Uniwersytety w Michigan w listopadzie gorzej, bo mamy spadek do 72,0 z 73,2, przy prognozie 74,5.
ANALIZA TECHNICZNA USD/PLN
W tym tygodniu byliśmy świadkami wybicia się kursu powyżej oporów 3,1250 na parze USD/PLN. Złoty się osłabił zgodnie z ruchem zapoczątkowanym przy poziomach 3,02. Impuls jest dość silny jednak nie można zapominać, iż jest to tylko korekta spadków od 3,28.
ANALIZA TECHNICZNA EUR/PLN
Para EUR/PLN zachowuje się troszkę inaczej i pozostaje w konsolidacji w granicach 4,15-4,20.
ANALIZA TECHNICZNA GBP/PLN
Najsilniejszy wobec złotówki wydaje się funt, gdzie kurs umocnił się solidnie o 15 gr. Dolne ograniczenie kanału na wykresie tygodniowym powstrzymało falę przeceny. Obecnie kurs zmierza do górnego ograniczenia.