maj

08

2023

Jak kantory stacjonarne powinny pokazywać kursy

Kantory stacjonarne powinny wyświetlać kursy walut w sposób klarowny i jednoznaczny, tak aby klienci mogli łatwo i szybko zrozumieć, jaka jest cena sprzedaży i kupna danej waluty.

Kursy powinny być pokazywane na widocznym dla klienta ekranie lub tablicy, a także w formie drukowanej lub elektronicznej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kantory muszą wyświetlać kursy w złotych i w walucie obcej, a także podawać spread - różnicę między ceną kupna a sprzedaży. Kursy walut powinny być aktualizowane regularnie, w sposób zapewniający rzetelność informacji, co pozwoli klientom dokonywać transakcji na korzystnych warunkach.

Przepisy prawne

 

Prawo dewizowe, które reguluje działalność kantorów, nie określa w jaki sposób należy prezentować kursy walut na tablicach informacyjnych w kantorze. Jedynie rozporządzenie Ministra Finansów z 24 września 2004 r. określa, że lokal, w którym prowadzony jest kantor, powinien być wyposażony w tablicę informacyjną przedstawiającą wykaz skupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych oraz aktualne ceny ich kupna i sprzedaży. Rozporządzenie nie precyzuje, jakiej wielkości, typu, czy formy powinna być tablica, pozostawiając te decyzje przedsiębiorcom prowadzącym kantory.

Najczęściej stosowanym modelem jest ten, w którym kursy kupna walut zamieszczane są po lewej stronie, a kursy sprzedaży - po prawej. Możliwe są jednak też inne warianty, takie jak odwrotny układ lub prezentacja cen w układzie poziomym.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.