lipiec

19

2013

Sytuacja gospodarcza Polski a kurs złotówki

Kurs złotówki jest przede wszystkim wypadkową dwóch czynników: sytuacji w kraju jak i nastrojów wśród inwestorów zachodnich. Przeanalizujmy jednak bardziej szczegółowo jaki wpływ sytuacja w kraju ma na kurs złotówki.

Sytuacja gospodarcza a rynek walut

Sytuacja w danej gospodarce ma oczywisty wpływ na kurs waluty w tym kraju. Jednak kurs ten jest również powiązany z poziomem rozwoju danego kraju. W krajach rozwiniętych spadki i wzrosty walut są przede wszystkim uzależnione od sytuacji gospodarczej w własnym kraju. Natomiast w krajach rozwijających się kurs waluty zależy nie tylko od sytuacji gospodarczej w własnym kraju ale jest on również uzależniony od aktualnej sytuacji w krajach rozwiniętych, które inwestują w gospodarki krajów rozwijających się.

Podczas kryzysu dużym powodzeniem wśród społeczeństwa cieszy się również złoto, które notuje tendencję wzrostową. W obliczu trudnych czasów wyciągamy kruszec, aby upłynniając go wzmocnić choć na chwilę budżet domowy. Zwiększony popyt na złoto w danych krajach również osłabia walutę krajową.

Obecna sytuacja gospodarcza w Europie i Polsce

Obecnie, w Europie mamy kryzys i prawie wszystkie gospodarki są w uśpieniu. W okresie tym producenci nie zwiększają inwestycji, a produkcję utrzymują na dotychczasowym lub niższym poziomie.

Podobnie jak inne kraje w Europie, Polska gospodarka spowalnia już od ponad roku. Co prawda ostatnio w Polsce bezrobocie minimalnie spadło, ale mamy niskie wskaźniki aktywności gospodarczej i bardzo małą inflację. Do tego, obniżanie przez RPP stóp procentowych, które ma miejsce nieprzerwane od listopada 2012 r., nie przynosi zamierzonych efektów. Niskie stopy procentowe mają bowiem stymulować akcje kredytową i inwestycje, w rzeczywistości jednak odbicia nie widać.

Kurs złotówki jest przede wszystkim wypadkową dwóch czynników: sytuacji gospodarczej w kraju oraz nastrojów wśród inwestorów zachodnich.
Kryzys w euro czy w USA powoduje bowiem znaczny odpływ kapitału z rynków wschodzących i rozwijających się, a ponieważ Polska należy do krajów rozwijających się, to kryzys w krajach zachodnich niekorzystnie wpływa również na złotówkę. Od 2009 roku mamy do czynienia z kryzysem w USA i Europie, a od ponad roku z znacznym spowolnieniem w Polsce. To tłumaczy więc dlaczego kurs EUR/PLN od dłuższego czasu wzrasta. Podobna sytuacja jest z frankiem szwajcarskim i dolarem amerykańskim. Natomiast ostatnie pozytywne wieści zza oceanu dodatkowo, kiedy Europa jest nadal w kryzysie, wzmacniają amerykańskiego dolara.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.