styczeń

22

2016

Projekt ustawy o kredytach frankowych a kredyty złotowe

Rozwiązanie dotyczące frankowiczów, które zostało zaproponowane tydzień temu przez przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, budzi wiele kontrowersji. Dotyczą one przede wszystkim kosztów jego wprowadzenia oraz korzyści, jakie uzyskają kredytobiorcy walutowi względem osób z kredytami w złotówkach. Jak się jednak okazuje, projekt nie nadwyręża stosunków pomiędzy tymi dwiema grupami.

Taką diagnozę postawiło Ministerstwo Finansów. Po analizie dokumentu, który ma przywrócić zasady równości pomiędzy kredytobiorcami walutowymi i złotówkowymi instytucja stwierdziła, że ich relacja jest odpowiednia. Nie zauważyła również utraty wartości aktywów finansowych, przez co możliwe jest rozłożenie ewentualnych start banków, jakie ponosiłyby poprzez przewalutowanie kredytów frankowych po tzw. kursie sprawiedliwym.

Ponadto, Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na możliwość rozwiązania części rezerw bankowych oraz obniżenia wymogów kapitałowych, które wiązały się z prowadzeniem obszernych struktur kredytów walutowych. Takie działanie miałoby bowiem umiarkowanie pozytywny wpływ na kapitał całego sektora bankowego.

Co więcej, projekt ustawy o kredytach walutowych powinien ustanowić uczciwą relację pomiędzy frankowiczami a kredytobiorcami złotówkowymi. Dowodem na to jest wysokość pozostałej do spłaty kwoty, która przewyższa hipotetyczny kapitał uzyskany w przypadku zaciągnięcia identycznego kredytu w złotówkach. Ministerstwo zaznacza jednak, że projekt ustawy wciąż wymaga głębszej analizy oraz wprowadzenia pewnych zmian, głównie z uwagi na kondycję Skarbu Państwa oraz innych instytucji zależnych od polityki monetarnej. Dowodem takiego stanowiska jest zeszłotygodniowa wypowiedź ministra finansów Pawła Szałamachy, który uznał projekt za możliwy do przyjęcia, lecz wymagający poprawek po odpowiedniej diagnozie Komisji Nadzoru Finansowego. Zaznaczył on jednak, że jest wciąż zbyt wcześnie, aby jednoznacznie ocenić proponowaną przez Kancelarię Prezydenta ustawę.

Przypominamy, że najważniejszym punktem projektu jest możliwość przewalutowania kredytu walutowego po „kursie sprawiedliwym”, który zakłada przywrócenie równowagi warunków pomiędzy kredytobiorcami złotówkowymi i frankowiczami. Obecnie, jest on analizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, która szczegółowo obliczy związane z nim koszty. Ponadto, ustawa miałaby wynagrodzić klientom zawyżane przez banki spready walutowe, a w skrajnych przypadkach pozwolić anulować kredyt poprzez przeniesienie własności nieruchomości na bank.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.