czerwiec

14

2013

Banki centralne i ich wpływ na wartość pieniądza.

Formy organizacyjne i struktura bankowości nie są identyczne we wszystkich krajach. W każdym z nich jednak można wyróżnić 3 rodzaje instytucji bankowych: bank centralny, banki handlowe oraz instytucje pośrednictwa finansowego.

Funkcje banku centralnego

Bank centralny spełnia naczelną rolę w systemie bankowym i realizuje politykę państwa jako całości. Bank ten emituje pieniądz gotówkowy, czyli banknoty papierowe i bilon, a także wyznacza i kontroluje rozmiary całego obiegu pieniężnego w gospodarce. Warto wspomnieć, że im wyżej rozwinięta gospodarka kraju, tym mniejsze jest znaczenie pieniądza gotówkowego. Kolejną funkcją banku centralnego jest wpływ na działalność oraz nadzorowanie wszystkich banków w kraju. Prowadzi także wszystkie rachunki rządowe i realizuje zlecenia rządowe w kraju i za granicą. Zajmuje się długiem publicznym, sprzedając i skupując papiery wartościowe. Reguluje również kurs własnej waluty poprzez sprzedaż i kupno walut obcych na własnym rynku. Bank centralny kontroluje przebieg operacji kredytowych z zagranicą, a w razie potrzeby sam zaciąga kredyty zagraniczne.

Polityka monetarna banków centralnych

Banki centralne ustalają wysokość krótkoterminowych stóp procentowych, natomiast długoterminowe stopy procentowe, wpływające m.in. na oprocentowanie kredytów hipotecznych, ustalane są przez rynek. Gracze powinni uważnie śledzić rynek i mieć pełną świadomość kierunku zmian stóp procentowych, ponieważ są one ściśle związane z wartością waluty.

Najważniejsze banki centralne na świecie i w Polsce

KRAJ/ORGANIZACJA BANK CENTRALNY PREZES
Polska Narodowy Bank Polski Marek Belka
USA Rezerwa Federalna Ben Bernanke
Unia Europejska Europejski Bank Centralny Mario Draghi
Szwajcaria Narodowy Bank Szwajcarii Thomas Jordan
Australia Bank Rezerw Australii Glenn Stevens
Kanada Bank Centralny Kanady David A. Dodge
Japonia Bank Centralny Japonii Masaaki Shirakawa
Wielka Brytania Bank Centralny Anglii Mark Carney

Rynek a decyzje banku centralnego

Przedstawiciele banków centralnych dostarczają informacji, które mogą wywołać reakcje na ruchy kursów walut. Zazwyczaj po posiedzeniu członków banku centralnego podawana jest do mediów informacja dotycząca stóp procentowych. Ogłoszenia dotyczące polityki monetarnej mogą być ważną wskazówką dotyczącą przeszłych ruchów cen na rynku Forex. Terminy wystąpienia przedstawicieli banków centralnych można znaleźć w kalendarzu makroekonomicznym. Kursy par walutowych zmieniają się nieznacznie wtedy, kiedy rynek jest przygotowany na decyzje banku centralnego. Kiedy jednak na podstawie wypowiedzi można wywnioskować zmiany polityki monetarnej, reakcja rynku może być błyskawiczna i ostra. Komentarze ukazujące się w formie tekstowej i publikowane w internecie są o krok za aktualną sytuacją na rynku. Warto więc skorzystać z portali, które natychmiast publikują na swoich stronach analizy i raporty o rynku.

Przedstawiciele banków centralnych powinni dbać o to żeby opinia publiczna była przygotowana na zmiany ogólnego kierunku polityki monetarnej oraz wysokości stóp procentowych. Chodzi o to, żeby dać inwestorom czas na zmodyfikowanie strategii, minimalizując przy tym konsekwencje spowodowane zmianami.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.