październik

11

2013

Podsumowanie wydarzeń na rynku walutowym forex w tygodniu 7 - 11 października

W zakończonym tygodniu przeważały danych z Europy: kilka istotnych rozczarowań z Wielkiej Brytanii oraz kilka pozytywnych z Niemiec i strefy euro. Natomiast publikacje z USA były rutynowymi odczytami, czyli informacjami o ilości wniosków dla bezrobotnych i ilości wniosków o kredyty. Na rynku walutowym funt drastycznie się osłabiał, ale także większość walut traciła względem złotówki. Tydzień można więc zaliczyć do spokojnych, w którym korekty były nieznaczne i trend ugruntowany. Całkiem optymistycznie wypadł nasz WIG20, zyskując w tym tygodniu prawie +4% i jednocześnie jest to najlepszy rezultat od lipca 2013r. Takie zachowanie giełdy sprzyja umocnieniu się złotówki i zachęca posiadaczy waluty do szybkiego odwiedzenia kantoru w celu jej zbycia po lepszym kursie.

PONIEDZIAŁEK, 7 PAŹDZIERNIKA

EUR: Poniedziałek przyniósł nam kilka istotnych danych ze strefy euro. O godz. 10:00 poznaliśmy indeks Sentix, który spadł do 6,1, podczas gdy prognoza przewidywała 8,3. Pół godziny później miały miejsce jedne z ważniejszych informacji w całym zeszłotygodniowym kalendarzu ekonomicznym - opublikowano dane o PKB w ujęciu finalnym. W ujęciu kwartalnym nie było dużego zaskoczenia, ponieważ odczyt na poziomie 0,3% był zakładany przez analityków. Natomiast w ujęcie rocznym dane okazały się lepsze od ostatniego odczytu, gdyż odnotowano wzrost do -0,6% z -1,2%, niestety był to wynik gorszy od prognozy wynoszącej -0,5%.
USD: Pod koniec dnia o 21:00 poznaliśmy ilości kredytów konsumpcyjnych w USA, których przybyło aż 13,63 mld wobec 12 mld zakładanych w prognozie.

WTOREK, 8 PAŹDZIERNIKA

EUR: We wtorek ze Szwajcarii dobiegła informacja, iż stopa bezrobocia pozostaje nie uległa zmianie i wynosi 3,0%. Potem bilans handlowy Niemiec dostarczył nam informacji o miesięcznym wzroście importu o 0,4%, a eksport wzrósł o 1,0%. We Francji odwrotna sytuacja: spadek bilansu handlowego do -4,9 mld, przy prognozach -5,0 mld. O godz. 9:00 mieliśmy publikację produkcji przemysłowej w Hiszpanii i wypadła ona niekorzystnie spadając do -2% z 1,2%. Jednak największym rozczarowaniem tego dnia były miesięczne dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec za miesiąc sierpień. Odczyt na poziomie -0,3% to jednak o wiele gorzej od przewidywanych 1,3%. W ujęciu rocznym, nie wygląda to już tak źle i mamy 3,1% wobec 2,3%.

ŚRODA, 9 PAŹDZIERNIKA

EUR: Dalszy ciąg wyników produkcji przemysłowej. Na pierwszy ogień idzie Słowacja, gdzie opublikowane o godz. 9:25 dane okazały się wyjątkowo dobre. Wzrost w sierpniu w skali r/r był zaskoczeniem, kiedy przewidywano tylko 1,9%. W Niemczech produkcja przemysłowa również na plus. Odczyt 0,3% był lepszym od prognozy wynoszącej -1,0%. Miesięcznie też rewelacyjny wynik 1,4% wobec -1,1%.
GBP: Znacznie gorszy wskaźnik produkcji przemysłowej miała Wielka Brytanii. Takiego spadku nie przewidzieli nawet analitycy sugerując, iż będzie to odczyt na poziomie -0,6%, a w rzeczywistości było -1,5% r/r. W relacji miesięcznej odnotowano również znaczny spadek z 0,1% do -1,1% w sierpniu. Wszystko to przy jednoczesnym deficycie w bilansie handlowym. Reakcja rynku była błyskawiczna i oznaczała spadek kursu GBP, który mocno spadł do dolara, złotego i jena.
USD: Po emocjach podczas sesji europejskiej poznaliśmy jeszcze dane tygodniowe o wnioskach o kredyty hipoteczne w USA. Było ich o 1,3% więcej. Na koniec dnia prezentowano protokół z posiedzenia FOMC.

CZWARTEK, 10 PAŹDZIERNIKA

EUR: Czwartek był przepełniony wystąpieniami publicznymi wielu znaczących osobistości ale danych z gospodarek nie było zbyt wiele. Delikatnie lepsze dane z Francji i Włoch o produkcji przemysłowej w porównaniu z poprzednim okresem, chociaż były one trochę gorsze od prognoz analityków.
GBP: O godz. 13:00 Wielka Brytania podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziome, czyli 0,5%.
USD: W USA za to spore zaskoczenie w kwestii ilości wniosków dla bezrobotnych. Policzono ich aż 374 tys. a spodziewana liczba do 308 tys. Był to najgorszy odczyt od marca tego roku !

PIĄTEK, 11 PAŹDZIERNIKA

EUR: Piątek to dzień publikacji inflacji konsumenckiej z poszczególnych krajach. W Niemczech bez zmian - mamy 0,0%. W Hiszpanii odnotowano z kolei spadek do -0,2% z 0,3%, a na Węgrzech wzrost do 0,5% z -0,3%. Jako ostatnie podawały się dane z Włoch i tam w miesiącu wrześniu spadek do -0,3% z 0,4%.
PLN: Po koniec tygodnia Polska prezentowała swój bilans płatniczy za sierpień. Saldo rachunku bieżącego w sierpniu było ujemne i wyniosło 719 mln EUR, wobec 497 mln EUR deficytu miesiąc wcześniej. W sierpniu eksport spadł do 12,45 mld EUR z 13 mld EUR w lipcu, natomiast import w tym okresie spadł do 12,19 mld EUR z 12,83 mld EUR.
USD: W USA indeks Uniwersytetu Michigan gorzej od oczekiwań: wyniósł 75,2, a oczekiwano 76 co już jeszcze gorszym wynikiem od poprzedniego mizernego okresu kiedy odnotowano 77,5.

ANALIZA TECHNICZNA GŁÓWNYCH PAR ZE PLN: GBP,USD,EUR

W październiku na wykresie GBP/PLN widać wyraźnie trend spadkowy, a cena porusza się w kanale ograniczonym przez linie trendu. 2 października kurs przebił mało istotne wsparcie. W trakcie danych z Polski, pojawiła się długa czarna świeca podażowa na wykresie 4 h. Cena po zniżce dalej kontynuowała swój kierunek spadkowy. Obecnie na wykresie nie widać żadnych przesłanek do wzrostów, chociaż gdyby doszło do silnego przebicia 4,95 w górę, to mogło by to oznaczać zmianę trendu. W ostatni poniedziałek, można było sprzedać GBP o około 6 groszy drożej. Podobnie wygląda wykres USD/PLN. Tutaj ważnym poziomem jest 3,07 i jego przebicie spowoduje gwałtowne umacnianie się złotówki nawet do 3,00. Są bardzo nikłe szanse na sforsowanie silnej świecy podażowej z 18 września, gdzie spadki wyklarowały się od poziomu 3,17. Na wykresie EUR/PLN również nie można spodziewać się niespodzianek, obecnie wykres spada swobodnie tworząc coraz niższe dołki. Zakładać można jedynie, iż trend przyspieszy starając się dotrzeć do dolnego ograniczenia kanału 4,15, czyli 3-4 grosze niżej.

Analiza techniczna GBP/PLN z dnia 11.10, 4H


Analiza techniczna EUR/PLN z dnia 11.10, 4H


Analiza techniczna USD/PLN z dnia 11.10, 4H


Komentarze • a nie mówiłem 11 lat temu

  hmm Romik i jak teraz sądzisz spadniemy do 3,00

 • kapieć 11 lat temu

  realizować ? raczej trzymać złotówę i się nie wychylać za bardzo a jak dolarek spadnie do 3.00 to zakupić i trzymać na gorsze czasy :-P być może kiedyś tam za parę lat sprzeda się po 4 zł

  • Romik 11 lat temu

   Kapieć, Ty to sie znasz, 3,00 -niedoczekanie, póki co (średni okres)

   • Anonim 11 lat temu

    kilka tygodni i będziemy świętować 3.00 zanim się rok skończy zobacz funta jak ciągnie

 • :) 11 lat temu

  czyli tydzien byczkow, mozna realizowac zyski, dobrze, dobrze, dobrze !!!

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.