czerwiec

09

2015

Frankowicze do Sejmu? Pomysł na nową partię.

Frankowicze nie dają za wygraną, a stowarzyszenie reprezentujące ich interesy prężnie działa. 12 czerwca po raz kolejny inicjatywa Stop Bankowemu Bezprawiu będzie protestować pod Sejmem przeciwko bezczynności obecnego rządu. Na ten dzień zaplanowano też inne bardzo ważne wydarzenie - Tomasz Sadlik, działacz stowarzyszenia Stowarzyszenia Obrony Poszkodowanych przez Banki Pro Futuris zapowiedział przedstawienie programu nowej formacji politycznej.

Jak stwierdził – „Skoro banki powołują i sponsorują swoją partię NowoczesnaPL, to my musimy mieć swoich reprezentantów w różnych partiach, a najlepiej własną formację.” Podczas piątkowego spotkania zostaną przedstawione dwa scenariusze rozwiązań. Pierwszy to powołanie własnej partii lub ruchu, który samodzielnie wystartuje w jesiennych wyborach. Inną opcją jest oficjalne współdziałanie z istniejącymi już partiami.

Po co ?

Działacze Pro Futuris za cel obrali sobie dopilnowanie, aby Andrzej Duda dopełnił przedwyborczych obietnic. Prezydent elekt zapewniał o możliwości przewalutowanie zobowiązań we frankach po kursie z dnia uruchomienia. Szacuje się, że np: w przypadku kredytu z połowy 2008 r. spowodowałoby to spadek zadłużenia z 475 tys. zł do 263 tys. zł.

Do pomysłu nie przychyla się jednak KNF, która oszacowała koszt tej operacji na 30-40 mld zł. Obciążenie tą kwotą wyłącznie banków mogłoby negatywnie wpłynąć na płynność i ogólny koszt usług bankowych, a nawet zagrozić wypłacalności kilku z nich. Za kredyty kilku tysięcy frankowiczów musiałyby zapłacić miliony obywateli.

Sadlik podkreśla, że Stowarzyszenie Pro Futuris, pozostanie apolityczne i będzie realizować swoje cele statutowe, jednak posiada 18 koordynatorów lokalnych komitetów nowej formacji, niezależnych od struktur samego stowarzyszenia. Mają nadzieje na naprawienie systemu i poprawienie relacji bank-klient.

Tego samego dnia o godz. 13 00 frankowicze złożą też w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 286 kodeksu karnego  przez zarządy większości (za wyjątkiem PKO SA) banków udzielających w latach 2005-2008 kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Przedstawiciele Pro Futuris domagają się wyjaśnień w sprawie masowych umorzeń przez prokuraturę składanych od stycznia zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy banków bez dokonania jakichkolwiek czynności sprawdzających i bez przesłuchania świadków. Oczekują też od Ministra Sprawiedliwości wyjaśnień w sprawie bezczynności Prokuratury Generalnej, które zgodnie z niewypełnioną obietnicą miały pojawić się jeszcze w styczniu.

Komentarze  • Anonim 9 lat temu

    ciekawa inicjatywa, ale to nie powod zeby rzadzic polska

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.