marzec

04

2014

12 obaw klientów przed korzystaniem z kantorów internetowych.

Kantory internetowe to rynek który rok rocznie co najmniej podwaja swoją wartość. Dzięki reklamom telewizyjnym coraz więcej osób jest świadomych możliwości wymiany waluty w internecie, lecz nie robią tego ze względu na wiele obaw jakie wśród nich budzi zaufanie serwisowi internetowemu i powierzenie mu swoich ciężko zarobionymi pieniędzmi. Oto 12 najczęstszych obaw jakie mają potencjalni klienci e-kantorów.

1. Korzystanie z e-kantorów jest niepewne i wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Największy lęk wśród osób które nie wymieniały waluty w internecie budzi myśl o ich całkowitej utracie. Ludzie w większości boją się tego, czego nie znają, a kantory internetowe są wynalazkiem stosunkowo nowym. Pierwsze powstały ledwo 4 lata temu, dlatego też naturalnym jest, że cześć osób nie zaznajomiona z nimi, nie ufa im. Są niczym nowa marka wchodząca na rynek, która mimo oczywistych zalet musi wzbudzić zaufanie, przysługujące starej, z racji jej stażu na rynku. Wystarczy wiedzieć, że tylko w 2013 r. kantory internetowe wymienią walutę o wartości ponad 20 mld zł. To jedna siódma tego, co stacjonarne kantory. Wartość ta ciągle rośnie i obecnie wynosi prawie 54 mln zł dziennie. Z tego wynika, iż kantory są bezpiecznym i sprawdzonym sposobem wymiany pieniędzy. Z ich usług skorzystało już prawie 300 tys. klientów. Jak szacuje Open Finance prawie połowa kredytobiorców walutowych spłaca swoje zobowiązania za pomocą właśnie tych instytucji.

2. Kantory nie podlegają żadnym regulacją prawnym.

Obowiązują je te same przepisy, co właścicieli stacjonarnych kantorów. Każdy kantor można, sprawdzić pod kątem legalności jego działania jak i wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej. Są zatem kontrolowane przez NBP. Dane znajdujące się na nich podlegają Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych, a ich działalności musi być zgodna z prawem dewizowym.

3. Kantory internetowe dopiero raczkują, są nowością, dlatego są pełne wad, a korzystanie z nich trudne.

Na Polskim rynku działa ponad 40 kantorów online. Wymieniają ponad 20 mld zł. rocznie, przy czym liczba ta rośnie, a z ich usług korzysta prawie 300 tys. osób prywatnych i firm. Aby się przekonać o ich niezawodności wystarczy spojrzeć na opinie ich użytkowników w serwisach zbierających oceny jakości jak i w porównywarkach kantorów internetowych. Co więcej, największe z nich rozpoczynają ekspansje poza granice naszego państwa.

4. Korzystanie z e-kantorów wymaga wielu formalności, założenia trudno dostępnego konta walutowego oraz dużej ilości czasu.

Korzystanie z kantorów internetowych jest równie szybkie jak robienie zakupów w sklepach online. Zajmuje tyle samo czasu, dzięki czemu jest wygodniejsze od wyprawy do tradycyjnego kantoru. Poza tym wiele z nich wymienia egzotyczne środki pieniężne, których może nie być w lokalnym, stacjonarnym punkcie wymiany. Nie wymaga także żadnych formalności, niezbędne jest tylko podanie odpowiednich danych identyfikacyjnych tak jak przy zakupach w sieci. Założenie konta walutowego jest niezwykle proste. W wielu bankach można to zrobić z platformy internetowej banku, w którym ma się konto, bez dodatkowych umów. Wiele z nich jest także darmowych. Nie zawsze jest ono potrzebne, gdyż niektóre kantory oferują bezpośrednie przesłanie pieniędzy, do banku klienta, jako ratę kredytu. Inne natomiast pozwalają na odbiór pieniędzy wymienionych po korzystnym kursie w placówce banku.

5. Oszczędności są niewielkie, więc, po co się męczyć.

Kantory internetowe zyskują tak dużą popularność właśnie ze względu na duże oszczędności, jakie zapewniają swoim klientom. Średnia równica miedzy kursem kupna i sprzedaży wynosi 1 % przy czy w najlepszych zaczyna się od 0,5% do czego mogą dojść także promocje. Podczas gdy w kantorach z racji ich o wiele większych kosztów funkcjonowania jest o parę procent gorszy. W bankach średnie oprocentowanie to ponad 6 % zaczynające się od 2% w NBP a kończące na ponad 10% w tych o najmniej korzystnym kursie. Kantory internetowe są szczególnie korzystne przy spłacaniu kredyty, gdyż przy zadłużeniu wysokości 300 tys. zł można zaoszczędzić na spłacie nawet równowartość nowego samochodu.

6. Spłacam kredyt w banku, dlatego nie mogę go spłacać w walucie, w której go zaciągałem.

Otóż nie. Dzięki wejściu w życie ustawy antyspreadowej w listopadzie 2011 roku wszyscy kredytobiorcy maja prawo spłacania kredytu bezpośrednio w tej walucie, w której go zaciągnęli. Wystarczy podpisać z bankiem aneks do umowy, do czego bank jest prawnie zobligowany. Warto, bo oszczędności i wygoda są ogromne.

7. Banki pobierają sowitą prowizję za spłacanie kredytu za pomocą kantorów internetowych.

Absolutnie nie. Bank ma obowiązek przyjąć spłatę kredyty w takiej walucie, w jakiej go zaciągnęliśmy, bez żadnych dodatkowych kosztów. Jedyne koszty, na jakie możemy natrafić to te związane z przelewem. Dlatego warto się upewnić czy wybrany przez nas serwis wymiany waluty posiada konto w tym samym banku, co my, albo czy oferuje do niego darmowe przelewy. Dla kantorów jest to bardzo istotny element działalności i przyciągania klientów, dlatego tez starają się mieć ich jak najwięcej.

8. Kantory internetowe nie zezwalają na negocjowanie w nich kursu.

Coraz więcej kantorów wzorem stacjonarnych umożliwia zmniejszenie spreadu przy wymianie odpowiednio dużej ilości pieniędzy. Jednak nawet te, które tego nie umożliwiają mogą okazać się korzystniejsze od tradycyjnego kantoru, w którym udało się wynegocjować niższy kurs. W sieci prowizje zaczynają się od 0,5%, dlatego lepiej wszystko dokładnie wyliczyć i przekonać się, że zakupy w sieci są tańsze. Poza tym niektóre kantory automatycznie obniżają, spread przy wymianie dużych ilości pieniędzy a jeszcze inne oferują specjalne programy oszczędnościowe dla regularnych klientów.

9. Mieszkam za granicą, więc nie mogę z nich korzystać.

Dla większości kantorów internetowych nie jest to problem gdyż umożliwiają nie tylko przyjmowanie przelewów z zagranicy, ale także same realizują międzynarodowe przelewy do większości państw strefy Schengen i wielu innych.

10. Kantory internetowe są tylko dla osób prywatnych, lecz nie dla firm.

Z kantorów internetowych mogą korzystać zarówno osoby prywatne jak i firmy. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na taki krok ze względu na znaczne oszczędności pozwalające poprawić rentowność przedsiębiorstwa a także zabezpieczyć się przed ryzykiem walutowym.

11. Korzystanie z e-kantorów zapewnia anonimowość.

Nie jest to prawdą, ponieważ każdy użytkownik musi podać dane do rejestracji w serwisie. Jeśli nie zgadają się one z danymi z konta, z jakiego przyszedł przelew i na jakie wykonywany jest wtedy kantor ma prawo poprosić nas o dodatkowe dokumenty weryfikujące tożsamość. Dodatkowo każda operacja jest rejestrowana i archiwizowana zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zbieraniem tych danych zajmuje się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobnych.

12. Ciężko jest wybrać najlepszy kantor internetowy zwłaszcza, że jest ich ponad 40.

Aby wybrać najlepszy dla siebie kantor wystarczy skorzystać z porównywarki kantorów internetowych. Te najlepsze tworzą ranking kantorów nie tylko w oparciu o różnice kursów, ale także pod względem ich renomy, kosztów przelewów i dodatkowych usług. Dodatkowo dzięki znajdującemu się na nich kalkulatorowi można dokładnie obliczyć ile waluty otrzyma się, w jakim kantorze.

Komentarze  • Wojtala 10 lat temu

    Ja w sumie od 2 lat korzystam z wymiany przez internet.
    Doświadczenia mam z dwoma walutobox i inkantor.
    Obecnie korzystam z tego drugiego, spełnia moje oczekiwania jak najbardziej.
    Słyszałem też o cinkciarzu ale jak mają taką reklamę i na taką reklamę to jakoś się nie zdecydowałem.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.