grudzień

02

2013

Kalendarz FOREX 02 - 06 grudnia

Od kilku tygodniu na parach ze złotym widoczny jest trend boczny. Nawet istotne dane nie wywołują potężnych ruchów. W najbliższych dniach publikacji jest dość sporo. Wchodzimy także w ostatni miesiąc tego roku, więc możliwe są silniejsze ruchy zarówno na PLN jak i na giełdzie. W tym tygodniu przeważają prognozy gorsze, poza funtem który znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Na przykład para GBP/JPY pobija spektakularnie swoje tegoroczne rekordy. Euro również jest silne i wykazuje się trendem wzrostowym na parze EUR/USD, chociaż sporo osób zapowiada w tym tygodniu zmianę tendencji. Zapowiada się więc ciekawy tydzień.

PONIEDZIAŁEK, 02 GRUDNIA

PLN: Tydzień rozpoczynamy od danych z Polski. O godz. 9:00 publikacja wskaźnika PMI dla przemysłu za miesiąc listopad. W ostatnim okresie osiągnęliśmy wysoki poziom, który ciężko będzie pokonać w poniedziałek. Równocześnie rynek pozna odczyt wskaźnika rynku pracy wg instytutu BIEC.
EUR: W tej samej godzinie nastąpią po sobie prezentacje wskaźnika PMI w Hiszpanii, Szwajcarii, Czechach i Włoszech. Przed godz. 10:00 będzie już znany ogólny poziom wskaźnika dla całej strefy euro. Analitycy szacują, iż PMI dla przemysłu poprawi się minimalnie do 51,5 z 51,2.
GBP: Wielka Brytanii również w ten dzień skupia się na indeksie PMI dla przemysłu i tam prognozy są wysoko w okolicach 56. W sesji amerykańskiej prezentowane będą październikowe wydatki na inwestycje budowlane w ujęciu miesięcznym. Ostatniego wydarzenia tego dnia doczekamy się o godz. 16:00. Indeks ISM dla przemysłu ma spaść do 55,5 z 56,4.

WTOREK, 03 GRUDNIA

Wtorek ma być dniem spokojnym, charakteryzującym się małą ilość istotnych informacji makroekonomicznych dla strefy euro i USA.
AUD: W nocy inwestorzy skupią się na spekulacji dolarem australijskim. Tam też rozstrzygnie się decyzja w sprawie stóp procentowych na grudzień. Obecnie stopy wynoszą 2,5% i nie planowane są ich dalsze zmiany. Kolejną ważną publikacją będzie sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym za październik. Wielkość ta ma się skurczyć do 0,4% z 0,8%.
EUR: W strefie euro zaprezentowany zostanie poziom inflacji PPI za miesiąc październik. Planowany jest spadek do -1,1% z -0,9%.

ŚRODA, 04 GRUDNIA

AUD: Ciąg dalszy danych z Australii. Głównym wydarzeniem w nocy o godz. 1:30 będzie PKB w ujęciu rocznym za III kw. Spodziewany jest spadek do poziomu 2,5% z 2,6%.
CZK: W tym dniu także w Czechach przedstawiony zostanie poziom PKB. Analitycy przewidują spadek do -1,6% z -1,3%. Jednocześnie dane o PKB pojawią się w Rumunii, Słowacji i na Węgrzech.
CHF: Szwajcaria w swoich danych przedstawi produkcję przemysłową i zamówienie w przemyśle w ujęciu rocznym.
EUR: W strefie euro kolejny etap publikacji indeksu PMI. Tym razem poznamy dane dla wskaźnika ale dla sfery usługowej. Za listopad w przypadku Niemiec prognozowany jest wzrost do 54,5 z 52,9. Optymizmu tego nie podziela cała strefa euro, gdzie przewiduje się do 50,9 z 51,6. Po tych danych rynek przejdzie do najważniejszego punktu dnia. PKB dla strefy euro ma wzrosnąć do -0,4% z -0,6%. Sprzedaż detaliczna za październik też powinna zwyżkować do 0,1% z -0,6%.
USD: W części sesji amerykańskiej poruszonych zostanie kilka istotnych kwestii. Rozpoczynamy publikacją wniosków o kredyty hipoteczne. Następnie przechodzimy do raportu ADP za listopad. Konsensus rynkowy wynosi 165 tys. wobec 130 tys. miesiąc wcześniej. Indeks PMI dla usług ma pozostać na niezmienionym poziomie, czyli 57,1. Inwestorzy jednak zmuszeni są czekać do godz. 20:00, gdyż wtedy będzie publikacja tzw. beżowej księgi.

CZWARTEK, 05 GRUDNIA

EUR: Dzień rozpocznie się porannym odczytem stopy bezrobocia w Francji, obecnie jest to poziom 10,9%. O 9:00 z Hiszpanii dane o produkcji przemysłowej za październik, ostatni odczyt oscylował w granicach 1,4%.
GBP: Po południu ważne dane w Wielkiej Brytanii, gdzie zdecydują o poziomie stóp procentowych na grudzień. Mają one się nie zmienić i pozostać na poziomie 0,5%.
USD: W Stanach tego dnia raport Challengera za listopad. Po tym wydarzeniu przejdziemy na prezentacji PKB w USA. Tamtejsze PKB ma znacząco się poprawić nawet do 2,9% z 2,5%. Tradycyjnie jak w każdy czwartek dane o ilości wniosków dla bezrobotnych. Prognozuje się wzrost do 330 tys. z 316 tys. Negatywny odczyt w strefie zamówień w przemyśle w ujęciu miesięcznym za październik: spadek z 1,7% do -1%.

PIĄTEK, 06 GRUDNIA

CHF: Zainteresowaniu kursem szwajcarskiej waluty będą z pewnością śledzić poranne doniesienia o inflacji PPI. Ma ona ulec wzrostowi do poziomu 0% z -0,3%.
EUR: W południe informacje z Niemiec o zamówieniach w przemyśle mogą poruszyć pary walutowe z euro. Powodem tego może być spory planowany spadek za październik z 3,3% do 0,5%.
USD: Amerykanie poświęcą czas na przyjrzeniu się dochodom i wydatkom. W miesiącu październiku jednak prognozuje się, iż nie ulegną one zmianie za miesiąc październik. O godz. 14:30 może dojść do zmian w stopie bezrobocia. Sytuacja na rynku pracy ma ulec poprawie i stopa ta szacowana jest na 7,2% wobec 7,3%. Dzień zakończy indeks Uniwersytetu Michigan za grudzień. Ma on spaść do 74,5 z 75,1.

ANALIZA TECHNICZNA USD/PLN

Na parze ze złotym mamy nadal silną linię wsparcia na 3,0750, ale też sukcesywnie zbliżamy się do poziomu linii trendu spadkowego. 3,1250 to realny cel do osiągnięcia i zakończenia trendu bocznego. Kurs spadkowy powróci na dłużej po tej korekcie.

ANALIZA TECHNICZNA EUR/PLN

Na EUR/PLN podobna sytuacja jak w przypadku dolara. Znajdujemy się w korekcie wzrostowej. Poziom 4,22 powinien zostać osiągnięty niebawem. Z tego też miejsca wg analiz fal powinna się rozpocząć najsilniejsza fala III. Zasięgiem wg ekspansji Fibonacciego do 4,07. Obraz tych par jest dość przejrzysty lecz przyszłości nie sposób przewidzieć w 100%. Trzeba więc być czujnym i gotowym do reakcji w odpowiednim momencie.

Komentarze



  • filatelista 11 lat temu

    podejscie do EUR bardzo tworcze moim zdaniem zejscie ponizej o tyle mozliwe ze znajdujemy sie w boczniaku a jak uderza to spadki beda mocne

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.