PONIEDZIAŁEK, 7 PAŹDZIERNIKA
EUR: Tydzień rozpoczynają istotne dane z Europy. Z samego ranka poznamy produkcję przemysłową z Czech gdzie odczyt ma być niezbyt optymistyczny. Najważniejszą jednak publikacją ekonomiczną, jeśli chodzi o sytuacje strefy euro, będzie produkt krajowy brutto. Informację tę poznamy o godz. 11:00. Analitycy spodziewają się, iż dane w ujęciu kwartalnym jak i rocznym polepszą się względem ostatnie okresu. Konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 0,3% (wobec ostatniego odczytu -0,3%), a w przypadku danych rocznych -0,5% (wobec -1,1%). Jeśli prognozy się sprawdzą, to euro powinno szybko zyskiwać na wartości. Wcześniej jeszcze indeks Sentix dla strefy euro za miesiąc październik, gdzie również spodziewana jest poprawa do 8,3, z 6,5. Natomiast na sam koniec dnia wystąpienie publiczne członka ECB.
USD: Dla cierpliwych pozostają jeszcze dane z USA. Jednak dopiero o godz. 21:00 poznamy wielkość kredytów konsumenckich za miesiąc sierpień. Analitycy przewidują zwiększenie do liczy 12 mld.
WTOREK, 8 PAŹDZIERNIKA
EUR: Najważniejszą informacją tego dnia będzie bilans handlu zagranicznego z poszczególnych krajów eurostrefy. O 8:00 poznamy publikację z Niemiec o kondycji importu i eksportu. Oczekiwania rynku są pozytywne: zakładany jest wzrost do 1,4% importu i do 1,1% eksportu. W kalendarzu również produkcja przemysłowa w Hiszpanii za sierpień, gdzie spodziewamy się kosmetycznej poprawy do -0.9% z -1,4%. W tym samym czasie z Czech napłynie informacja o stopie bezrobocia za wrzesień, w przypadku której spodziewany jest wzrost do 7,6%, z 7,5%. W samo południe poznamy informacje o zamówieniach w przemyśle z Niemiec. W skali miesięcznej za sierpień rynek zakłada poprawę do poziomu 1,3%, z -2,7%.
USD: Tego dnia poznamy również bilanse Francji, USA i Kanady. Godziny popołudniowe będą obfitowały w wystąpienia publiczne szefów FED.
ŚRODA, 9 PAŹDZIERNIKA
GBP: O godz. 10:30 Wielka Brytania publikuje wyniku produkcji przemysłowej za sierpień. Możliwy jest wzrost do 0,4% w skali miesięcznej. Produkcja przemysłowa w Niemczech również prognozowana jest na plus: analitycy oczekują wzrostu do 0,9%, z -1,7%. Wczesnym rankiem doniesienia z gospodarki Czech o inflacji konsumenckiej w tym kraju. Dane za wrzesień mają pozostać bez zmian i wynieść -0,2%.
USD: Popołudnie tradycyjnie należy do danych z USA. Na pierwszy plan wysuwają się wnioski o kredyt hipoteczny i są to dane tygodniowe, w ostatnim tygodniu było -0,4%. Następne w kolejności zapasy hurtowników w skali miesięcznej za sierpień i tutaj przewidywany jest wzrost do 0,3%. Dzień w USA zakończy się protokołem z posiedzenia FOMC.
CZWARTEK, 10 PAŹDZIERNIKA
EUR: Poranek spokojny w strefie euro. O 8:45 Francja zaprezentuje produkcję przemysłową za sierpień. Dane te mają być lepsze od ostatniego okresu i wynieść 0,4%, wobec -0,6%. Ten sam wskaźnik ma również podać Szwecja i Włochy zarówno jak w Francji dane mają wypaść lepiej niż ostatnio. Na dzień ten zaplanowane jest także wystąpienie publiczne szefa ECB. O godz. 13:00 decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, gdzie oczekuje się iż pozostaną one na niezmienionym poziomie, czyli 0,5%.
USD: Tradycyjnie już w czwartki dane o ilości zasiłków dla bezrobotnych w USA. W tym tygodniu prognoza jest prawie identyczna jak w ostatnim tygodniu.
JPY: Końcówka dnia będzie przepełniona wystąpieniami poszczególnych szefów FED i szefa BOJ, czyli banku Japonii.
PIĄTEK, 11 PAŹDZIERNIKA
EUR: Tego dnia motywem przewodnim w Europie będzie inflacja konsumencka. Publikacje tych danych rozpoczynają Niemcy o godz. 8:00, później Hiszpania, Węgry i Włochy. Podsumowując oczekiwania analityków można stwierdzić, iż odczyty będą niższe od poprzednich wyników.
USD: Sporo danych z USA. O 14:30 wyniki sprzedaży detalicznej. W miesiącu wrześniu sprzedaż detaliczna ma wzrosnąć do poziomu 0,3%, z 0,2%. Inflacja producencka to drugi punkt amerykańskich publikacji. Tutaj też analizy przemawiają za wzrostem o 0,1%. O 15:55 poznamy październikowy indeks Uniwersytetu z Michigan i ma on ulec pogorszeniu spadając do 76 z poprzednich 77,6. Na sam koniec pozostały jeszcze zapasy niesprzedanych towarów w sierpniu i mają być one niższe.
ANALIZA TECHNICZNA
Trend w przypadku par walutowych z PLN nadal pozostaje spadkowy. W ostatni piątek mieliśmy małą korektę, którą można było wykorzystać na sprzedaż waluty jeszcze w okazyjnych cenach. Analiza jednak wskazuje, że w tym tygodniu mogą być forsowane nowe minima. Przed wyjściem kursy w górę bronią linie oporu. Jeśli na EUR/PLN silnie wybity zostanie poziom 4,19 powinno dojść do zejścia nawet poniżej 4,13. Poziom też wynika z zasięgu Fibonacciego całego ruchu spadkowego. W przypadku USD/PLN kurs atakuje ciągle poziom 3,10, ale szybko odbija się od tego poziomu w taki sposób, że nie potrafi zamknąć żadnej świecy 4h w okolicach właśnie 3,10, tworząc tym samym widoczne na rysunku cienie od góry. Jest to kolejny sygnał słabości dolara przepowiadający jego mocny spadek w najbliższym czasie.
Analiza techniczna EUR/PLN z dnia 07.10, 4H
Analiza techniczna USD/PLN z dnia 07.10, 4H