wrzesień

16

2013

Najważniejsze wydarzenia makro w tygodniu 16-20 września.

Przed nami najważniejszy tydzień jeśli chodzi o dolara. W środę bowiem poznamy kwartalne informacje o stopach procentowych w USA, od których będzie wiele zależało. Z pewnością w środę będziemy mieli też mocne zmiany na złotówce. Oczywiście inwestorzy ze zniecierpliwieniem czekają na środę, ale ludziom o słabych nerwach zalecane jest chłodne spojrzenie na ruchy na rynku walutowym, gdyż taka zmienność jak będzie miała wtedy miejsce zdarza się rzadko. W tym tygodniu ciekawie może być również dla zaangażowanych we franka szwajcarskiego. W tle pozostają wydarzenia w Syrii i kwestia reformy emerytalnej w Polsce.

PONIEDZIAŁEK, 16 WRZEŚNIA 2013

EUR: Kalendarz makroekonomiczny w tym tygodniu zaczyna się dość nietypowo. Już o godz. 10:00 mamy wystąpienie publiczne szefa ECB Mario Draghi. Zaledwie godzinę później opublikowana zostanie inflacja konsumencka za sierpień ze strefy euro, której odczyt m/m ma być wyższy niż miesiąc wcześniej i wynieść 0,2% wobec -0,7%. W porze obiadowej, a dokładniej około godz. 14:00 inwestorzy będą bacznie śledzić wskaźnik inflacji bazowej za miesiąc sierpień. Informacje te nie powinny szczególnie zaskoczyć, gdyż przewidywana wartość ma się pokryć z odczytem z poprzedniego miesiąca, czyli 1,4%.
USD: Tego dnia swoje kilka minut będą miały też dane z USA. Prognozy są bardzo optymistyczne: indeks NY Empire State za wrzesień ma podskoczyć do 9,2 z 8,24, a produkcja przemysłowa wzrośnie do 0,4% m/m z 0,0% m/m. Danym o produkcji przemysłowej będzie jak zwykle towarzyszyć odczyt o wykorzystaniu mocy produkcyjnych, który to powinien okazać się kosmetycznie lepszy niż przed miesiącem.

WTOREK, 17 WRZEŚNIA 2013

GBP: Inauguracja dnia należy dla Wielkiej Brytanii. Z tego kraju napłyną do nas dane o inflacji producenckiej i konsumenckiej. W ujęciu miesięcznym odczyty mają być nieco lepsze.
EUR: O 11:00 indeks z instytutu ZEW za wrzesień - prognoza przewiduje, że będzie wyżej 46 (było wcześniej 42). W ciągu dnia jeszcze wystąpienia publiczne członka zarządu ECB.
PLN: Interesujących się wynagrodzeniem w Polsce zaciekawi odczyt o godzinie 14:00 o przeciętnym wynagrodzeniu.
USD: Następny w kolejce jest indeks rynku nieruchomości NAHB za wrzesień, gdzie spodziewana wartość wskaźnika to 59.

ŚRODA, 18 WRZEŚNIA 2013

Środa jest najważniejszym dniem w tygodniu. Informacje można podzielić na dość istotne dane z Polski oraz najważniejsze w tym tygodniu, jeżeli nie w całym miesiącu, dane z USA.
PLN: Jeśli chodzi o poranek, to o godz. 9:00 BIEC opublikuje wskaźnik dobrobytu za wrzesień. Kolejna publikacja to produkcja przemysłowa za sierpień, zarówno m/m jak i r/r. W ujęciu rocznym prognozuje się znacznie niższy wynik od ostatniego odczytu: 2,9% wobec 6,3. O tej samej godzinie poznamy też ceny produkcji sprzedanej przemysłu.
USD: Druga część dnia będzie bardziej mrożąca krew w żyłach. Sesję amerykańską na rozgrzewkę rozpoczną dane o pozwoleniu na budowę domów za sierpień. Natomiast o godzinie 20:00 poznamy najważniejsze dane makroekonomiczne, czyli decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. W czasie tej godziny zmienność będzie najsilniejsza w tym miesiącu.

CZWARTEK, 19 WRZEŚNIA 2013

CHF: Najciekawsze informacje w czwartek będą pochodziły ze Szwajcarii. Posiadaczy kredytów we frankach będzie zapewne interesowała zmiana stóp procentowych w Szwajcarii. Od tego może zależeć w jakim stopniu kolejna rata obciąży ich budżet rodzinny.
GBP: W godzinach 10:30 – 12:00 poznamy z kolei dane z Wielkiej Brytanii, w tym wyniki sprzedaży detalicznej w skali rocznej i miesięcznej za sierpień. O ile w skali miesięcznej spodziewane jest pogorszenie do 0,4% z 1,1%, to w skali rocznej powinniśmy mieć poprawę 3,3% z 3,0%.
USD: Od 14:30 spora dawka danych z USA. Wpierw tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, gdzie spodziewany odczyt to 330tys. (w poprzednim tygodniu było 292tys.). Następnie sprzedaż domów na rynku wtórnym za sierpień, gdzie wskaźnik ma wypaść nieco gorzej niż w poprzednim miesiącu. O 16:00 indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board za sierpień i tutaj prognozowana jest zniżka do 0,5% z 0,6%. Ostatnie doniesienie to indeks FED z Filadelfii za wrzesień, gdzie wg analityków spodziewana jest poprawa do 10,1 z 9,3.

PIĄTEK, 20 WRZEŚNIA 2013

Piątek, to bardzo spokojna końcówka takiego nerwowego tygodnia. W kalendarzu do południa są pustki.
PLN: Dopiero o 14:00 zostanie podana koniunktura gospodarcza za wrzesień z Polski.
USD: Natomiast wieczór upłynie w atmosferze wystąpień przedstawicieli i szefów FED w poszczególnych stanach. Piątek powinien więc być kontynuacją spokojnego trendu rozpoczętego po środowym FOMC.

ANALIZA TECHNICZNA

Jedną z wad analiz technicznej jest fakt, że nie działa ona precyzyjnie podczas ważnych wydarzeń makroekonomicznych. Nikt logicznie myślący nie powinien więc sugerować się analizą techniczną w prognozowaniu ceny dolara przy okazji decyzji w sprawie stóp procentowych, chyba że posiada jakieś poufne informacje.
Niemniej jednak, wykres w tym momencie wskazuje, że cena chce opuścić kanał wzrostowy i dość mocno zniżkuje. W środę może jednak nastąpić zatrzymane. Wyjście z kanału nie jest potwierdzone mocnym impulsem podażowym na parze z USD/PLN. Złoty w każdej chwili może mocno się osłabiać w tym czasie i bez problemów może on nawet przebić poziom 3,30. Wskaźnik Stoch jest dalej dość mocno wyprzedany i sugeruje mocne odbicie się w górę jeśli tylko pojawi się popyt, co oczywiście będzie miało miejsce w środę, zobaczymy tylko w którym kierunku.

Analiza techniczna EUR/PLN z dnia 16.09


Analiza techniczna USD/PLN z dnia 16.09


Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.