wrzesień

04

2013

Najważniejsze wydarzenia makro w tygodniu 02-06 września.

W nadchodzącym tygodniu spodziewane jest pogorszenie złotówki. W szczególności możemy się spodziewać wzrostu par EUR/PLN i USD/PLN. W minionym tygodniu mieliśmy dość poważny sygnał dla umacniania się par ze złotym. W tym tygodniu spodziewana jest kontynuacja tego wzrostu po ewentualnej drobnej korekcie do wybitych oporów. Istotne znacznie będą miały też informacje z Polski o stopach procentowych oraz piątkowe wskaźniki produkcji przemysłowej.

PONIEDZIAŁEK, 4 WRZEŚNIA 2013

EUR: Na pierwszy plan tego dnia wysuwają się odczyty PMI dla przemysłu w poszczególnych państwach Europy. Praktycznie cały kalendarz ekonomiczny wypełnia tenże wskaźnik. Z wyjątkiem Francji, wszystkie wskaźniki PMI będą znane w godzinach dopołudniowych. Według przewidywań analityków ogólny poziom PMI dla przemysłu w strefie euro ma wynieść 51,3. Około godziny 13:00 przewidziane jest natomiast wystąpienie członka zarządu ECB.
PLN: Prognozy dla Polski przewidują polepszenie wskaźnika PMI do 51,7 (z 51,1 w miesiącu lipcu). Równocześnie o godzinie 9:00 zostanie opublikowany wskaźnik polskiego rynku pracy z instytutu BIEC. W poprzednim okresie mieliśmy 92.
USD: W poniedziałek USA ma wakacje od handlu i banki nie pracują z powodu święta.

WTOREK, 5 WRZEŚNIA 2013

EUR: Najważniejsze dane z strefy euro napłyną o godzinie 11:00. Będzie to inflacja producencka za miesiąc lipiec r/r, przewiduje się spadek do 0,1% z 0,3% rok wcześniej.
USD: W międzyczasie poznamy jeszcze wskaźnik PMI dla przemysłu w USA, którego przewidywana wartość to 53,9. Wśród danych warto również wyróżnić wydatki na inwestycje budowlane m/m za lipiec, gdyż wartość tego wskaźnika ma wzrosnąć aż do 0,4% wobec -0,6%. Finał dnia to publikacja wskaźnika ISM dla przemysłu, który już trzeci miesiąc z rzędu ma być wyższy od 50. Obecnie prognozuje się go na 54 wobec 55 miesiąc wcześniej.

ŚRODA, 6 WRZEŚNIA 2013

PLN: Inwestorzy z polskiego rynku z niecierpliwością czekają na ten dzień, gdyż zapadnie wtedy decyzja w sprawie stóp procentowych. Komunikat po posiedzeniu RPP przewidziany jest na godz. 16:00.
EUR: Sierpniowy indeks PMI dla usług z strefy euro będzie znany już o godz. 10:00. Prognoza jest dość optymistyczna: 51 wobec 49,8. W dalszej części dnia, w trakcie wystąpienia członka zarządu ECB, opublikowany zostanie zrewidowany PKB, który powinien wynieść -0,7% r/r, co jest wynikiem lepszym niż rok wcześniej. Jednocześnie poznamy dane o sprzedaży detalicznej, które mają być wzrostowe.
USD: W USA zobaczymy przede wszystkim Raport Challengera i tzw. Beżową Księgę, która powstaje na podstawie informacji jakie każdy z dwunastu banków Rezerwy Federalnej gromadzi na temat bieżących warunków ekonomicznych w swoim okręgu.

CZWARTEK, 7 WRZEŚNIA 2013

EUR: Tego dnia istotne dane napłyną w szczególności z strefy euro. O 13:54 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych. Mimo to, że prognoza pokrywa się z obecną wartością 0,5%, podczas publikacji i tak pojawią się duże zawirowania na rynku. Wcześniej poznamy zamówienia w przemyśle, które mają się sporo pogorszyć: do -1,0% w wcześniejszych 3.8%.
USD: Publikacje danych z USA rozpocznie raport ADP za sierpień. Dowiemy się z niego o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, gdzie prognoza wskazuje, że odczyt będzie kosmetycznie lepszy. O godz. 16:00 poznamy natomiast zamówienia w przemyśle za lipiec, gdzie spodziewany jest mocny spadek do -3.0%. Dzień zakończy raport ISM dla usług za sierpień i dane też mają być nieco gorsze.

PIĄTEK, 8 WRZEŚNIA 2013

EUR: Piątkowy poranek rozpoczną dane o handlu zagranicznym z Niemiec. Później do południa kalendarz wypełnią informacje o produkcji przemysłowej z poszczególnych państw Europy. Najważniejsza informacja, to że produkcja przemysłowa z Niemiec za miesiąc lipiec ma się pogorszyć do -0,5% wobec 2,4%.
USD: Za oceanem na pierwszym planie znajdą się dane o sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia prognozowana jest na 7,4% i są to dane zgodne z poprzednim okresem. Dzień urozmaicą nam jeszcze wystąpienia szefów FED z Chicago i Kansas City.

ANALIZA TECHNICZNA

Wybicie oporów przy 3,16 dla USD/PLN stało się faktem, trend się odwrócił i teraz cena podąża do stref oporu wyznaczonych poprzez zasięg FIBO na 3,28. Na drodze jednak stoi zapora przy poziomie 3,22-3,24. Jeśli ten opór zostanie mocno wybity, to w tym tygodniu cena bez większy problemów powinna dotrzeć co najmniej do 3,28. Wsparcia dla tej pary to oczywiście 3,2060 i niższe na 3,1850 (gdzie mamy połowę świecy popytowej z dnia 28.08.2013). W przypadku EUR/PLN wsparcie to 4,24, gdyż tam przebiega nowa linia trendu wzrostowego. Jeśli dane nie będą sprzyjające to faktycznie PLN może dość mocno tracić w tym tygodniu. Na to wskazuje analiza techniczna.

Analiza techniczna EUR/PLN z dnia 04.09


Analiza techniczna USD/PLN z dnia 04.09


Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.