listopad

17

2013

Podsumowanie tygodnia na forex (11 - 15 listopada)

Tydzień rozpoczęty od Święta Niepodległości, które zakończyło się doskonale dla złotówki umacniając naszą walutę do większości walut. Spowodowane to było głównie dobrymi danymi o PKB. Z USA mieliśmy w przewadze negatywne odczyty co jeszcze bardziej pogłębiło spadek dolara. Odbiło to się także na WIG20, który zyskiwał czasami aż +1,5%. Takiego rozwoju dalszych wydarzeń można wszystkim inwestorom życzyć na kolejne tygodnie.

PONIEDZIAŁEK, 11 LISTOPADA

EUR: W poniedziałkowe święto w Europie nie było wiele wydarzeń w kalendarzu publikacji makroekonomicznych. O 9:00 dostarczono na rynek informacje o produkcji przemysłowej na Słowacji. Odczyt wskazywał ożywienie, poziom 7,5% był o wiele wyższy od danych za rok wcześniej, gdy było zaledwie 4,5%. Włochy tego dnia przedstawiały dane za wrzesień w ujęciu miesięcznym o produkcji przemysłowej. Wypadły one względnie optymistycznie. Prognoza zakładała wzrost do 0,3%, rzeczywisty jednak poziom to 0,2% i jest to poprawa z -0,2% miesiąc wcześniej. Dzień zakończył się wystąpienie publicznym szefa Bundesbanku.
CZK: O 9:00 również z Czech napłynęły dane o inflacji konsumenckiej. Za październik mieliśmy wzrost inflacji do 0,2% z -0,4%, a prognoza zakładała, że będzie wzrost tylko do 0,1%. W ujęciu rocznym inflacja nie zmieniła się i pozostaje nadal w okolicach 0,9%.

WTOREK, 12 LISTOPADA

EUR: Wtorek to dzień upływający po znakiem publikacji inflacji konsumenckiej. O 8:00 swoje dane za miesiąc październik przedstawiły Niemcy. W tym kraju prognozy co do inflacji konsumenckiej sprawdziły się wynosząc -0,2% w ujęciu miesięcznym i 1,2% w rocznym. Odczyty te są niższe od poprzednich okresów. Następne w kolejce były Węgry, Słowacja i Włochy, gdzie podobnie jak w Niemczech inflacja konsumencka wypadła tam niżej od oczekiwań.
GBP: W Wielkiej Brytanii podobny trend jak we wszystkich krajach. Spadek z 2,7% na 2,2% inflacji przy konsensusie rynkowym wynoszącym 2,5%. O tej samej godzinie mieliśmy jeszcze odczyt o inflacji producenckiej. Dla odmiany, wskaźnik był wyższy niż oczekiwany i wyniósł 0,9%, przy prognozie 0,7%.
PLN: O godz. 14:00 napłynęły z rynku dane o bilansie płatniczym za wrzesień. Saldo obrotów towarowych wyniosło 673 mln wobec 246 mln miesiąc wcześniej.

ŚRODA, 13 LISTOPADA


GBP: Dominującym tego dnia krajem pod względem ilości publikacji była Wielka Brytania. To na niej skupiało się zainteresowanie inwestorów. Do najważniejszych danych należała stopa bezrobocia za miesiąc wrzesień. Doszło do sporego zaskoczenia po odczycie na poziomie 7,6%, przy prognozie 7,7%. Przy czym warto wspomnieć, że jest to spadek bezrobocia z 7,8%. Znacząco zmalała, także liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Godzinę po tej informacji odbyło się wystąpienie publiczne szefa BOE. O tej samej porze prezentowano raport kwartalny Banku Anglii na temat inflacji z którego wynika, iż Bank Anglii zapowiedział, że „stopa bezrobocia może wkrótce osiągnąć 7%, co jednak nie jest jednoznaczne z podwyżką stóp procentowych”.
EUR: Po tak optymistycznych danych z Wysp sporym rozczarowaniem okazał się odczyt o produkcji przemysłowej w ujęciu miesięczny za wrzesień w strefie euro. Dane było gorsze od oczekiwań i wyniosły -0,5%, przy prognozie -0,3%, a ostatnim razem było 1,0%.
USD: W Ameryce zmieniały się tego dnia tylko wnioski o kredyt hipoteczny. Tygodniowo jest to poprawa z -2,8% na -1,8%.

CZWARTEK, 14 LISTOPADA

Czwartek był dniem z bardzo napiętym kalendarzem. Tego typu dni są nie często spotykane. Wiele krajów prezentowały swoje PKB.
EUR: Przed rozpoczęciem sesji na giełdach europejskich mieliśmy odczyt z Francji. Za III kwartał wstępne PKB w ujęciu k/k spado do -0,1% z 0,5%, przy prognozie 0,1%. Nastroje ratują delikatnie Niemcy, gdzie roczne PKB przekracza prognozę 0,7% wynosząc 1,1% (w poprzednim kwartale było 0,9%). Poprawia się również stopa bezrobocia w Szwecji do poziomu 7,3% z 7,5%. Ogólnym wynikiem PKB strefy euro jest zwolnienie tempa wzrostu PKB do 0,1% w ujęciu k/k z 0,3%.
Europa Środkowo-Wschodnia: Słowacja, Rumunia i Węgry to kraje będące w czołówce najlepszych PKB w III kwartale. Tam też odnotowano dużą poprawę w Produktu Krajowego Brutto oscylującego powyżej 1,0%. W Czechach za to mamy spadek wstępnego PKB do -1,6% z 1,3%, przy prognozie zakładającej poziome -0,5% i jest to największe rozczarowanie tego dnia.
PLN: Polska swoje PKB opublikowała o 10:00, i nie wypadamy najgorzej na tle Europy. Dane te są wyraźnie lepsze od oczekiwań. W III kw. polska gospodarka przyspieszyła do 1,9% z 0,8% r/r. W III kwartale wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł 1,9% r/r, z 0,8% r/r w poprzednim kwartale lub wobec 0,5% r/r w pierwszym kwartale tego roku, gdy znalazł się on na 4 letnim dnie - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tego dnia dla Polski również dane o Podaży pieniądza M3 i wskaźnik cen towarów i usług.
USD: Również w USA w piątek danych nie brakowało. Kalendarz za oceanem rozpoczynały dane o wydajności pracy wynoszące 1,9%, wobec 2,2% prognozy. O tej samej porze prezentacja handlu zagranicznego, który wypada podobnie jak w poprzednim okresie. I pozycja która jest stałą w kalendarzu w każdy czwartek, czyli tygodniowa ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W tym tygodniu dość neutralnie mamy 339 tys. wobec 341 tys. w poprzednim okresie. Dzień kończy przesłuchanie Janet Yellen w Senacie.

PIĄTEK, 15 LISTOPADA

EUR: Ostatni dzień tygodnia także obfitował w dane z rynku. O 11:00 mieliśmy publikację inflacji konsumenckiej ze strefy euro za październik. Wypadła ona zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 0,1% w ujęciu miesięcznym i jest to spadek z 0,6%. W ujęciu rocznym mamy 1,0%, przy prognozie 0,8%.
PLN: Z danych z Polski wynika, iż przyspiesza inflacja bazowa do 1,4 z 1,3%.
USD: W części sesji amerykańskiej odczyt na temat cen importu i eksportu. W ujęciu miesięcznym spadają ceny zarówno eksportu do -0,5 z 0,4 jak i importu -0,7% z 0,1%. Spore rozczarowanie po odczycie indeksu NY Empire State za miesiąc listopad. Oczekiwano 5,0 niestety wskaźnik ten wyniósł -2,2. Kolejnymi słabymi danymi okazała się produkcja przemysłowa. Odczyt na poziome -0,1 to znacznie gorzej od 0,7 miesiąc wcześniej. W nastroju gorszych danych kończy się sesja w USA.

ANALIZA TECHNICZNA USD/PLN, 16.11.2013, 1 DAY

Pary ze złotymi w dłuższym okresie nadal utrzymują się w korekcie wzrostowej. Nie zmienia to faktu, iż dominującym trendem jest trend spadkowy na parach z złotym. Sprawą kluczową w analizie technicznej USD/PLN jest dotarcie do górnego ograniczenia kanału spadkowego. Może do tego dojść w najbliższym czasie, a kluczowym poziomem mogą być okolice 3,15-3,16. W tym tygodniu w wtorek mieliśmy już 3,15, dlatego spodziewany jest jeszcze jeden impuls w górę, który spowoduje dotarcie do poziomów kończących korektę.

Komentarze



  • zwycięzca 10 lat temu

    no i co 3 zł na sylwestra za 1 dolca przewidziałem cenę a nie mówiłem

  • kapieć 10 lat temu

    wygląda dość przejrzyście tylko ciekawe czy się sprawdzi i jeszcze raz podjadą do 3.15 te 5 groszy niby brakuje to mało

  • Marcin_N 10 lat temu

    Podoba mi się wykres :)

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.