Dzisiejszego dnia panował spokój na rynkach finansowych
Na dzisiejszym wystąpieniu szefowej FED Janet Yellen amerykański kongres dowiedział się od niej, iż jej zdaniem Rezerwa Federalna powinna kontynuować ograniczanie programu skupu obligacji. Jednak nadal FED będzie przede wszystkim miał na uwadze działania prowadzące do zmniejszenia bezrobocia, które utrzymuje się na poziomie 6,5%
Czy Chiny zagrażają złotówce?
Z niekorzystnych informacji pojawiają się dane z Chin mogące oznaczać spowolnienie w największej azjatyckiej gospodarce. Kwartalny wzrost PKB W IV kwartale 2013 r. zmniejszył się z 2,2% w III kwartale, do 1,8% Co dało w skali roku wzrost wielkości 7,7% zamiast 7,8%. Dlaczego jest to takie ważne dla nas?
Ponieważ to kiepskie dane z dalekiego wschodzie były jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za niedawną wyprzedaż walut rynków wschodzących. Dodatkowo było to wzmocnione przez dewaluacje argentyńskiego peso oraz nieudana interwencję zarówno Banku Turcji jak i banku centralnego Federacji Rosyjskiej, kiedy to rubel spadł to historycznego minimum. Polska, która również jest zaliczona do rynków wschodzących także dostała rykoszetem z wyprzedaży innych walut, co spowodowało znaczny spadek kursu złotówki. Niedawno premier wyraził opinię, iż nie rząd nie zamierza interweniować na rynku walutowym gdyż chwilowa słabość złotówki jest spowodowana właśnie przez te czynniki zewnętrzne a nie przez słabość gospodarki. Dlatego też wśród analityków pojawiają się dwie opinie, jedna zakłada korektę kursu złotówki po ostatnich spadkach a druga dalsze spadki wzrostu w Chinach, które mogą wypływać niekorzystnie na kurs złotówki.
W Polsce nie ma powodów do obaw
Minister Finansów Mateusz Szczurek stwierdził jednak, iż obecna względna słabość złotówki nie jest problemem dla finansów publicznych. Może być ona jednak problemem dla kredytobiorców walutowych, lecz zapewne cieszy ona polskich eksporterów, którzy dzięki temu osiągają większą rentowność.
Kredytobiorcy mają natomiast nowy kantor internetowy do wyboru, e-kantor meritum banku. Jest to dopiero drugi kantor online prowadzony przez instytucje bankową. Pierwszy należy do Alior Banku. Oferta skupia się na jednoczesnym założeniu konta walutowego w banku oraz korzystania a kantoru internetowego, dlatego tez na razie można w nim wymieniać jedynie 4 główne waluty : funta, dolara, euro i franka.
Kursy walut
Na chwile obecną złotówka nieznacznie zyskuje na wartości. Na parze walutowej z frankiem szwajcarskim 0,25 % którego jednostka kosztuje 3,40 zł. Podobnie w przypadku euro gdzie wzrost wartości wynosi 0,17%. W stosunku do dolara zmiana wynosi 0,25%. Sam zaś dolar utrzymuje taki sam kurs jak w dniu poprzednim w parze z walutą europejską.