kwiecień

07

2015

Grecja bez Euro ?

Grecja powróci do drachmy ? To wcale nie takie nieprawdopodobne. Mówi się, że możliwe jest przejęcie banków przez państwo oraz wprowadzenie równoległej do euro waluty, by było za co wypłacać pensje. Być może 20 kwietnia w państwowej kasie zabraknie już pieniędzy na pensje w sektorze publicznym.

Grecy mają możliwość otrzymania od Brukseli i MFW wartej 7,7 mld euro ostatniej transzy kredytu pomocowego, pod warunkiem przedstawienia, a następnie wdrożenia gruntownych i skutecznych reform gospodarczych oraz poddanie ich ocenie kredytodawców. Rozmowy z kredytodawcami trwały przez cały ubiegły weekend, ale nie osiągnięto jeszcze porozumienia. Ateny nie chcą cięć – nie ma mowy o obniżeniu wysokości płac i emerytur. Grecy przedstawili listę jednak jest ona "niejasna i niewiarygodna", a w dodatku przekazano ją na urządzeniach mobilnych i po grecku. Utworzona specjalnie na potrzeby greckich reform „grupa brukselska” (przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego, UE, Europejskiego Mechanizmu Stabilności oraz samej Grecji) przewiduje, że z obecnym nastawieniem Greków szanse na przekazanie im kolejnej transzy kredytu są nikłe. Plany Aten nie przewidują wielu reform, a te już planowane cechują się wątpliwą skutecznością np. 350 mln euro na walkę z oszustwami podatkowymi, a 250 mln euro na eliminowanie przemytu papierosów i tytoniu.

Dobre dla europejskiej waluty?

Jeden z najbardziej doświadczonych amerykańskich biznesmenów, założyciel i prezes koncernu Berkshire Hathaway - Warren Buffett oświadczył, że „Grexit” jak określane jest możliwe wyjście Grecji ze strefy euro, nie będzie zły dla wspólnej europejskiej waluty. Miliarder podkreślił, że nigdy nie był zwolennikiem europejskiego pieniądza oraz że Euro miało problemy strukturalne od samego początku. Potrzebne są reformy większa harmonia w kwestiach finansowych, a jeśli nie wszyscy to popierają, to strefa euro wcale nie musi mieć tych samych członków.

Grecja spłaci długi ?

W ostatnich dniach szefowa MFW Christine Lagarde poinformowało o greckim zobowiązaniu się, że 9 kwietnia spłacone zostanie 450 mln euro raty kredytu przyznanego im przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Strona rządowa zapewnia o chęci głębokiej reformy kraju i próbie poprawy skuteczności negocjacji z pożyczkodawcami i że wymagana kwota znajduje się w kasie państwa. Czy Grecji uda się spłacić choć część długu? Niedługo się przekonamy.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.