grudzień

11

2015

Piątkowe oczekiwania na dane z USA

Dzisiejsza stagnacja na rynku walutowym będzie utrzymywać się przynajmniej do publikacji popołudniowych danych makroekonomicznych z USA. Inwestorzy wciąż oczekują wszelkich sygnałów z tamtejszego rynku, które mogą być wskazówką odnośnie nadchodzących zmian w polityce monetarnej FED-u. Już w przyszłym tygodniu planowane jest posiedzenie Rezerwy Federalnej, podczas którego Janet Yellen najprawdopodobniej podejmie decyzje o podwyższeniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Aktualnie, kurs EUR/PLN utrzymuje się w granicach 4.35 zł, a USD/PLN spadł do poziomu 3.96 zł. Nie oznacza to jednak, że wartość dolara w naszym kraju zacznie gwałtownie spadać. Jest to wynik stagnacji inwestorów, którzy po raz kolejny wyczekują istotnych informacji z amerykańskiej gospodarki i rynku finansowego. Obecnie, wszystkie dane będą analizowane z perspektywy dalszej polityki FED-u oraz prognoz na nadchodzące, przyszłotygodniowe posiedzenie. Mają na nim zapaść kluczowe decyzje odnośnie globalnego rynku finansowego, ponieważ zmiany w wysokości stóp procentowych w USA mogą wyraźnie wpłynąć na wartość dolara. Jeżeli Janet Yellen zadecyduje, że przewidywana grudniowa podwyżka będzie oznaczać początek dalszych zmian w tym kierunku w całym 2016 roku, to możemy spodziewać się dalszych tendencji wzrostowych w kursie amerykańskiej waluty.

Przewidywania

Dzisiejsze dane makroekonomiczne nie powinny stanowić punktu zwrotnego na globalnym rynku. Ich efekt będzie widoczny prawdopodobnie dopiero w poniedziałek, kiedy inwestorzy zdecydują się na kolejne posunięcia względem najnowszych informacji ze Stanów Zjednoczonych oraz zaczną przygotowywać się do posiedzenia Rezerwy Federalnej, które zaplanowano na 15 i 16 grudnia. Zdaniem analityków, podwyżka stóp procentowych w USA jest już niemal pewna. Będzie to pierwsza, tak drastyczna zmiana w amerykańskiej polityce monetarnej od wielu lat. W perspektywie umiarkowanego wzrostu gospodarczego podwyżka nie powinna być jednak wyjątkowo wysoka, aby nie nadwyrężyć zarówno amerykańskiego rynku finansowego, jak i rynków globalnych. Przewiduje się jednak, że FED będzie kontynuował podwyżki w przyszłym roku, nawet co kwartał. Jeżeli podczas posiedzenia taki scenariusz dostanie „zielone światło”, to możemy spodziewać się widocznych wzrostów wartości dolara już na początku przyszłego roku. Co ciekawe, para EUR/USD może zejść do kursu 1.0, szczególnie z uwagi na ostatnie decyzje EBC o łagodzeniu polityki monetarnej Unii Europejskiej.

Sytuacja złotego

Polska gospodarka w przyszłym tygodniu pozostanie w cieniu nadchodzącego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Inwestorzy odwrócili się w ostatnim czasie od rynków wschodzących, a gorąca sytuacja w polskiej polityce nie zachęca ich do lokowania swojego kapitału w naszym kraju. Pomimo, że opublikowane zostaną rodzime dane makroekonomiczne, to najprawdopodobniej nie wpłyną one na kurs złotego. Mogą mieć jednak znaczenie w dalszych przewidywaniach odnośnie polityki monetarnej Rady Polityki Pieniężnej oraz prognozowanej obniżki stóp procentowych na początku 2016 roku.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.