sierpień

01

2016

Transfery walutowe i przelewy – słowniczek pojęć

Podobnie jak w przypadku wymiany walut online, aby sprawnie posługiwać się transferami walutowymi oraz przelewami warto zapoznać się z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi tych usług finansowych. W związku z tym przedstawiamy prosty słowniczek, który pomoże Wam zorientować się jak działają tego typu transakcje. Są to zagadnienia przydatne również w przypadku osób wymieniających walutę za pośrednictwem sieci, ponieważ dzięki ich znajomości mogą oszacować ewentualne koszty związane z przelewaniem środków.

Pojęcia podstawowe

 • BIC (Swift Code) – międzynarodowy numer służący do identyfikacji banku. Nadawany jest przez organizację SWIFT i składa się z ośmiu do jedenastu znaków. Parametr ten przydaje się w szczególności wtedy, gdy chcemy przelać nasze środki za granicę.
 • IBAN – międzynarodowy standard zapisu rachunków bankowych. Składa się z dwuliterowego kodu kraju, dwóch cyfr sprawdzających oraz pozostałego ciągu znaków, czyli numeru naszego rachunku bankowego w formacie międzynarodowym.
 • ROR – Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy. Jest to konto bankowe, które służy do dokonywania bieżących rozliczeń. Może być rozliczany zarówno w walucie rodzimej klienta, jak i w walucie obcej.

  Opcje kosztowe

 • OUR – opcje kosztowe to sposób, w jaki dzielimy koszty związane z dokonywaniem przelewów zagranicznych. Pierwszą z nich jest forma OUR, w której całość opłat pokrywana jest przez nadawcę transferu pieniężnego.
 • BEN – koszty związane z dokonaniem przelewu zagranicznego są w całości pokrywane przez adresata.
 • SHA – nazwa tej opcji kosztowej pochodzi od amerykańskiego słowa shared (tłum. dzielone). W tym przypadku nadawca przelewu pokrywa koszty naliczone przez jego bank, a adresat opłaca koszty związane z jego bankiem oraz bankami pośredniczącymi. Jest to obecnie najpopularniejsza opcja kosztowa, wymagana np. w przypadku przelewów SEPA.

Rodzaje przelewów i organizacje

 • SEPA – rodzaj szybkiego przelewu wykonywanego w ramach Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego. Obecnie realizuje się je w standardzie D+1, który oznacza, że przelew środków powinien dotrzeć na konto adresata w kolejnym dniu roboczym. Przelewy SEPA wykonywane są w euro oraz muszą spełniać ściśle określone wymogi, takie jak korzystanie z opcji kosztowej SHA. Za realizację przelewu SEPA klienci banków krajowych płacą najczęściej około 5 zł, jeśli decydują się na wykorzystanie bankowości internetowej. W przypadku placówek stacjonarnych dokonanie tego typu przelewu może okazać się nieznacznie droższe.
  Mianem SEPA określa się również wspomniany wcześniej Jednolity Europejski Obszar Płatniczy. Obejmuje on ponad 500 milionów obywateli UE oraz kilku innych państw. Celem założenia struktury było ujednolicenie systemów płatności oraz przyspieszenie transakcji dokonywanych w euro.
 • SWIFT – przelew realizowany za pośrednictwem organizacji o tej samej nazwie. Swoim działaniem obejmuje zdecydowaną większość państw świata. Jego wadą jest fakt, że naliczane są koszty dodatkowe związane z obsługą przez banki pośredniczące, a procesy przewalutowania bankowego skutecznie pomniejszają kwotę przesyłaną z wykorzystaniem przelewu międzynarodowego. Standardowo obsługuje się go w standardzie spot, przez co trafia na rachunek odbiorcy w przeciągu 3 dni roboczych. Jeżeli klient chce jednak przesłać środki szybciej, może zdecydować się na płatne opcje dodatkowe, takie jak Tomnext (D+1) lub Overnight.
  Mianem SWIFT określana jest również organizacja międzynarodowa założona w 1973 roku przez banki z kilkunastu krajów, a jej celem jest usprawnienie przelewów międzynarodowych. Obecnie SWIFT rozwinął się i współpracuje z ponad 10 tysiącami instytucji z całego świata. Najważniejszym elementem organizacji jest system pośredniczenia banków, który umożliwia dokonywanie sprawnych i wygodnych przelewów między krajami.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.