październik

17

2015

Czy Marek Belka znalazł metodę na zwiększenie wzrostu gospodarczego w Europie?

Według Marka Belki, największym problemem w europejskich finansach są struktury Unii Gospodarczej i Walutowej. Twierdzi, że potrzebna jest jej większa integracja, aby wypełniać koncepcje quasi-federalistyczne.

Takimi wnioskami Marek Belka podzielił się podczas dwudniowej konferencji na temat europejskiej gospodarki, zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski oraz Bank Narodowy Austrii. Zauważył, że Europa zmaga się obecnie z dwoma ogromnymi wyzwaniami.

Po pierwsze, powinna zwiększyć wzrost gospodarczy, który znajduje się w stanie stagnacji. Dzięki temu, rynki państw znajdujących się w Unii Europejskiej byłyby bardziej wydajne. Prezes NBP miał tutaj na myśli szczególnie te kraje, które znajdują się w strefie euro.
Po drugie, dużym problemem dla struktur europejskich jest niepewny status Unii Gospodarczej i Walutowej. Marek Belka zauważa, że jej rozwiązanie nie jest odpowiednim krokiem w zaistniałej sytuacji.

"Raport Pięciu Przewodniczących"

Prezes Narodowego Banku Polskiego jest zdania, że słusznym działaniem byłoby zwiększenie integralności Unii Gospodarczej i Walutowej poprzez wdrożenie zasad quasi-federalistycznych. Jednym z rozwiązań wykorzystujących jego koncepcję jest wprowadzenie pięciu przewodniczących, jednak zdaniem Belki, byłoby to działanie krótkowzroczne. Realizowałoby ono założenie dokończenia budowy unii gospodarczo-walutowej, ale stanowiło działanie zbyt ogólne.

Omawiany „raport pięciu przewodniczących” powstał m. in. we współpracy z Donaldem Tuskiem. Zakładał on stworzenie struktur ds. konkurencyjności w strefie euro, Europejskiej Rady Budżetowej o charakterze konsultacyjnym, która dokonywałaby oceny budżetów i pomagała w ich koordynacji oraz grup zajmujących się tworzeniem analiz rynku, nie wpływających tym samym na działanie gospodarek poszczególnych państw.

Według Marka Belki, odpowiednia modernizacja raportu pozwoliłaby na wskrzeszenie Unii Gospodarczej i Walutowej oraz pobudzenie europejskiego wzrostu gospodarczego.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.