październik

05

2016

Bardzo słaba prognoza PKB Polski - może czas kupować walutę na zapas?

Informacja o pogarszającej się prognozie PKB Polski, z pewnością nie ucieszy osób chcących zakupić walutę. Dotyczy to przede wszystkim osób i firm, które regularnie ją nabywają. Pogorszenie PKB Polski ewidentnie wpłynie na kurs złotego. Może więc warto zaopatrzyć się w walutę już teraz, np. na przyszłą spłatę kredytu frankowego.

Kolejny raz słyszymy o obniżce prognozy PKB dla Polski, tym razem prognoza dotarła od analityków Nordea Bank. Jest się czego obawiać, Nordea obniżyła prognozę PKB do 2.8% w tym roku. Niewątpliwie ta negatywna informacja jest dużym zagrożeniem dla realizacji budżetu w Polsce.

Przypomnijmy, iż przed Nordea prognozę produktu krajowego na ten rok w Polsce obniżyły już agencja ratingowa Fitch (do 3%) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (do 3.1%).

Agencje rewidują również prognozę na 2017 rok, i tak:

  • Nordea najbardziej optymistycznie prognozuje 3.5% wzrost PKB w przyszłym roku,
  • MFW 3.4% wzrost (wcześniejsza prognoza MFW to 3.7%),
  • Fitch 3.2% wzrost.

To również bardzo zła wiadomość dla kredytobiorców walutowych.

Eksperci są zgodni, spadek PKB negatywnie wpłynie na kursy walut, co może doprowadzić do odczuwalnego wzrostu rat kredytowych Frankowiczów czy innych kredytobiorców walutowych. 

Zagrożenie dla budżetu

Według analityków Nordea jednym z czynników ryzyka dla finansów publicznych jest objęcie przez Mateusza Morawieckiego fotela ministra finansów. To może doprowadzić do przekroczenia założonego deficytu sektora finansów publicznych w projekcie budżetu na 2017 r.

Komentarze  • Urszula 8 lat temu

    a tak się zarzekali, że budżet utrzymają w ryzach i będą mogli finansować to swoje 500+

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.