październik

31

2013

Zmodernizowane banknoty w Polsce i USA

FED wprowadza do obiegu nowy zmodernizowany banknot studolarowy. Polski NBP idzie śladem innych banków centralnych i również przeprowadza modernizację obecnych banknotów, których stopniowa wymiana będzie następować od kwietnia 2014r.

Nowy banknot studolarowy

FED przedstawił nowy zmodernizowany banknot studolarowy. Ma to na celu wprowadzenie do obiegu banknotu, który będzie wyposażony w lepsze zabezpieczenia przed fałszowaniem oraz znaki ułatwiające identyfikację legalnych pieniędzy. Wśród tych nowych zabezpieczeń można wymienić specjalny niebieski pasek hologramowy zawierający rysunek dzwonów i cyfrowe oznaczenie nominału. Dodatkowo wewnątrz kałamarza znajdzie się dzwon zmieniający kolor w zależności od kąta patrzenia. Dlatego wymieniający walutę nie powinni się dziwić, jeśli dostaną nowe banknoty studolarowe, które odbiegają od tych zakodowanych w ich pamięci. Nie trzeba jednak wymieniać starych gdyż zgodnie z polityką finansową USA pozostaną one bezterminowo ważne.

Wprowadzanie

Pierwsze serie nowych banknotów będą najpierw wysyłane do międzynarodowych instytucji finansowych skąd następnie trafią do obiegu indywidualnego. Dzieje się tak, dlatego iż na świecie znajdują się w obiegu studolarowe banknoty o wartości ponad 900 miliardów tejże waluty, z czego większości, bo ponad dwie trzecie znajduje się poza granicami tegoż państwa. Nowy środek pieniężny został tak zaprojektowany aby trwać. Szacowana długość życia nowego banknotu to ponad 15 lat. Jest to dużo zważywszy na to, iż np. dwudziestodolarowy banknot ma szacowaną długość życia 4,2 roku. Zwykła kartka papieru może być złożona 400 razy zanim ulegnie zniszczeniu. Nowy banknot już ponad 8 tys. razy.

Zmodernizowane polskie banknoty

Narodowy Bank Polski przypomina, iż taka modernizacja jest naturalna i powinna być przeprowadzana co kilka lat. W maju 2013 roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu nowy banknot o nominale 5 euro. Tak samo polski bank centralny zamierza wprowadzić zmodernizowane pieniądze papierowe do obiegu. Będzie to następowało spokojnie od kwietnia 2014 w ramach normalnej wymiany zniszczonych i nie nadających się do użytku banknotów na nowe. Bilety płatnicze o nominałach 10zł, 20 zł, 50 zł i 100zł będą posiadać odkryte pole bieli przy nominale, dzięki czemu łatwiej będzie można określić stopień ich zużycia i zabrudzenia. Dodatkowo każdy z tych nominałów będzie posiadał wzbogacony znak wodny, koronę w owalu. Nominały 10zł i 20zł dodatkowo jeszcze pas opalizujący w kolorze turkusowym i liliowym będący widoczny lub nie w zależności od kąta patrzenia. Będą także posiadały nitkę metalizującą. Na prawo od głowy króla pojawi się owal, w którym będzie znajdować się korona, której poszczególne fragmenty będą widoczne pod różnymi kątami. Na drugim owalu w zależności od kąta patrzenia będzie widoczna korona lub nominał. Banknoty o nominałach 50 zł i 100zł będą wyposażone w farbę optyczną w prawym górnym rogu. Banknot 200 zł pozostaje bez zmian. Na koniec należy dodać, iż zmienią się także podpisy na nich. Byłej prezes NBP Hanny Gronkiewicz Waltz zostanie zastąpiony przez obecnego prof. Marka Belkę, podobnie jak zmianie ulegnie podpis skarbnika.

Brak banknotu 500zł

Wbrew oczekiwaniom niektórych ekspertów bank nie wprowadza do użytku banknotu 500 zł z wizerunkiem królowej Jadwigi. Taki banknot powstał w tym samym czasie, co reszta, lecz nie został wprowadzony, gdyż przy zmianie pieniędzy w Polsce w tamtym czasie było to ekonomicznie nieuzasadnione. Eksperci uważali, iż teraz na skutek inflacji może to nastąpić.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.