marzec

28

2017

Czy kantory oszukują?

Klienci oszukani przez kantor. Nieuczciwa obsługa w kantorze. Turystka wymieniła euro na złotówki sprzed denominacji. Zamiast 3000zł otrzymał trochę ponad 1500zł w pozaginanych na pół banknotach. Te i podobne historie zdarzały się w Polsce.

Co jakiś czas w mediach słyszymy o kantorach, które nieuczciwie potraktowały swoich klientów. Przykładów jest sporo i wymieniamy je poniżej. 

Zaznaczamy jednak, że większość kantorów w Polsce uczciwie podchodzi do wymiany walut, a nieniejszy artykuł należy raczej traktować za przestrogę lub jako ciekawostkę.

  1. kantory celowo zaniżają kursy wymiany walut - to najczęściej stawiany zarzut kantorom; z sytuacją tą mamy do czynienia w miejscach gdzie przewijają się niczego nie świadomi zagraniczni turyści; ostatnio np. było głośno o przypadku wymiany kiedy to wymieniający na molo Niemcy za euro otrzymali o ponad 1zł mniej niż u konkurencji albo Norwedzy, którzy za euro otrzymali 1,5zł mniej; zaniżanie kursów jest jednak legalne, bo wynika ono ze swobody zawierania umów, nielegalne jest natomiast wprowadzanie klienta w błąd - o czym piszemy więcej w podpunkcie ponizej,
  2. wprowadzanie w błąd - każdy klient, który zawrze transakcje z kantorem, który w nieczytelny sposób przedstawił swoją ofertę, ma prawo uchylić się od zawartej transkacji; metod wprowadzania w błąd jest sporo, a spośród nich najpopularniejsze to:
    • niewyraźnie przedstawione kursy oferowane przez kantor (np. cyfry nachodzą na siebie tak, że trudno jest odczytać czy jedna z nich to szóstka czy osemka, bo brzuszki nie są do końca widoczne albo tabliczka z jedną cyfrą zasłania inną),
    • kantor przez "niedopatrzenie" nie zaktualizował kursów na jednej z tablic (np. w przypadku kiedy kursy wewnątrz placówki są mniej korzystne niż te pokazywane na zewnątrz),
    • kantor na jednej z tablic pokazuje kursy średnie (ten przypadek jest dodatkowo naruszeniem § 2. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 września 2004 roku wg którego "kantor powinien przedstawić wykaz skupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych oraz aktualne ceny (kursy) ich kupna i sprzedaży"),
    • prezentowanie na tablicy kursowej tylko kursów walut dostępnych dla dużych kwot wymiany (np. oznaczając taki kurs gwiazdką *, która jest wytłumaczona małym drugiem pod tablicą).
  3. stosowanie zmów cenowych - w latach 2012-2013 UOKiK rozpatrywał sprawę kantorów przy ulicy Abrahama w Gdyni, które kilka razy dziennie kontaktowały się ze sobą w celu ustalenia kursu, chociaż placówki należały do różnych właścicieli - takie działanie jest nielegalne!

Raz na jakiś czas pojawiają się też informacje o oszustach, którzy próbują naciągnąć turystów na wymianę na ulicy, a stosowane przez nich metody należy całkowicie potępić:

  1. Na początku tego roku głośno było 63-letniemu mieszkańcu Gdańska, który niemieckim turystom oferował wymianę euro po bardzo atrakcyjnym kursie. Szkopuł w tym, że za wymienione euro zapłacił starymi złotówkami sprzed demonimacji. Za ten czyn grozi mu teraz osiem lat więzienia. Obywatel Niemiec zorientował się, że został oszukany dopiero w chwili, gdy wymienionymi przez oszusta pieniędzmi chciał zapłacić za zakupy.
  2. W czasach PRL popularna była również pewna "magiczna" metoda stosowane przez niektórych cinkciarzy, kiedy zawijali oni złotówki lub dewizy zagraniczne na pół, a następne przy kliencie przeliczali kupkę trzymając ją w zwarciu, w taki sposób że jeden banknot został policzony dwa razy przy kliencie. Kilka lat temu było również głośno o takich przypadkach nadużycia.

Na szczęście przypadki nadużyć opisane powyżej zdażają się już rzadko w Polsce. Wyjątkiem jest legalne zaniżanie kursów, które ma miejsce cały czas. Może więc warto zawczasu obdzwonić i porównać kantory w swojej okolicy (pełna lista dostępna tutaj) albo po prostu wybrać wymianę w kantorze internetowym, jest to z reguły wygodniejsze i tańsze rozwiązanie. 

Pamiętajmy jednak o powyższych radach wyjeżdżając za granicę, bo turysta jest najbardziej łakomym kąskiem ;)

 

Komentarze



  • Bo_jan 6 lat temu

    Sądzę, że większość kantorów ewidentnie nie oszukuje, ale z tym że ustalają często niekorzystne kursy muszę się zgodzić. To mnie właśnie zniechęciło do wymiany walut w placówkach i skłoniło do szukania alternatyw w necie. Tak znalazłem Gieldawalut.com. Dobrze się stało, bo tutaj cennik jest wyrazisty, można nawet skorzystać z kalkulatora transakcji przed realizacją. Wymieniam walutę sporo taniej i na pewniaka.

  • nikot 6 lat temu

    Coś w tym jest, mądry klient nie da się nabrać:) A uważać trzeba teraz na każdym kroku, takie czasy po prostu. Jeśli chodzi o kantory internetowe, najbardziej klarownie się Pluskantor.pl prezentuje, nie trzeba wyliczać sobie kosztu prowizji, bo jej nie pobiera, a wymiana zawsze się odbywa po aktualnie widocznym na stronie kursie. Nie trzeba mieć więc jakiejś specjalnej wiedzy tematycznej aby wiedzieć czy się opłaca, zresztą kalkulatorem walut na stronie też wynik transakcji można przeliczyć dokładnie.

  • mieszq 6 lat temu

    Hej, czasy cinkciarzy mamy już chyba na dobre za sobą. Może kantory na mieście marnie wyceniają, ale to klient powinien wiedzieć czy się opłaca kupić walutę po ich kursie czy też nie. Ja zawsze jako punkt odniesienia traktuję kurs średni rynkowy. Wycenę jemu najbliższą zwykle oferuje Amronet, a więc wymieniam tu-w internetowym kantorze, nie przepłacam i się nie denerwuję.

  • Wiesław 6 lat temu

    Na mieście spotkałem się nie raz z mocno zawyżoną ceną waluty. Nie nazwę może tego oszustwem ale uczciwością też zdecydowanie nie. Natomiast na gieldawalut.com odkąd pamiętam, a korzystam już prawie rok z usług tej platformy ani razu taka sytuacja nie miała miejsca.

  • bajeczen 6 lat temu

    Nie wiem na ile te na mieście są uczciwe,bo ja wymieniam przez Amronet, online, a nie w placówce Tutaj wszystko uczciwie i całkiem korzystnie.

  • Kantor Opole 8 lat temu

    grube stwierdzenie a może teza płynąca z artykułu

    • nie polecam takich metod 8 lat temu

      zobacz na dyskusje prowadzona o kantorekspert to sie przekonasz

  • andrew 8 lat temu

    ale to dotyczy kantorów w miastach, a nie tych w internecie ?

    • 8 lat temu

      nie umeisz czyrać andre?

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.