październik

07

2016

Kantory będą musiały przesyłać Jednolity Plik Kontrolny

Z nieoficjalnych informacji, nawet w 2017 roku kantory w Polsce będą zobligowane przekazywać co miesiąc Jednolity Plik Kontrolny kontroli skarbowej.

Jednolity Plik Kontrolny to zestaw plików w formacie xml, które w niedalekiej przyszłości będzie musiał przekazywać elektronicznie kontroli skarbowej prawie każdy przedsiębiorca. Od 1 lipca 2016 roku muszą to już robić co miesiąc wszystkie duże firmy, a od 1 lipca 2018 roku pozostałe przedsiębiorstwa. Do niedawna obowiązkom tym nie miała podlegać działalność kantorowa i akcyzowa. Jednak ma się to zmienić, bo pracuje już nad tym Ministerstwo Finansów.

Gazeta Prawna podaje, że z mniej oficjalnych rozmów wynika, że w przypadku kantorów terminem wprowadzenia może być równie dobrze 2017 r., jak i początek 2018 r, przy czym jeśli weźmie się pod uwagę determinację we wprowadzaniu JPK, pierwsza z tych dat jest bardziej realna. W każdym razie cały czas trwają konsultacje międzyresortowe.

Co oznacza JPK dla kantorów w praktyce?

Jednolity Plik Kontrolny musi być przesłany do urzędu skarbowego w określonej strukturze, która nie koniecznie musi pokrywać się prowadzoną do tej pory ewidencją przez kantory. 

Przedsiębiorcy prowadzący obecnie kantory, prowadzą ewidencję zmian stanu wartości dewizowych i walut polskich w dowolnym układzie. Rozporządzenie ministra finansów, nie wskazuje bowiem żadnego wzoru jak należałoby prowadzić właściwie ewidencję, zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 prawa dewizowego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 826 ze zm.).

Najprościej rzecz ujmując, może się okazać, że kantory będzie czekać dość uciążliwy obowiązek wyciągania informacji z obecnie prowadzonej ewidencji i przepisywania jej również do nowo powstałej struktury, którą następnie będzie trzeba przesłać elektronicznie do urzędu skarbowego.

Struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego dla kantorów

Niestety struktura JPK dla kantorów nie jest jeszcze znana. Obecnie stosowany zestaw JPK dla dużych przesiębiorstw składa się z następujących plików:

  • JPK_KR – z danymi z ksiąg rachunkowych
  • JPK_WB – z danymi z wyciągów bankowych
  • JPK_MAG – z danymi z magazynów
  • JPK_VAT – z danymi z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT
  • JPK_FA – z danymi o fakturach VAT
  • JPK_PKPIR – z danymi z podatkowej księgi przychodów i rozchodów
  • JPK_EWP – z danymi z ewidencji przychodów

Oczywiście nie wszystkie dane będą wymagane w przypadku kantorów, chociaży ze względu na fakt, że kantory są zwolnione z vatu.

Komentarze



  • R.I.P. 8 lat temu

    Jeszcze wiecej k...na regulacji poprosze, poj... kraj

  • Olaf 8 lat temu

    masakra jakaś, jeszcze więcej formalności poproszę :(

    • Cześć 8 lat temu

      Pis

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.