marzec

26

2018

W których miejscach kantory stacjonarne są najmniej opłacalne

W Polsce nadal najwięcej osób wymienia waluty w kantorach stacjonarnych. Szacuje się, że obrót kantorów stacjonarnym to ok 80% całkowitej sumy wymienianych pieniędzy.

Choć zainteresowanie kantorami internetowymi nadal rośnie, to na pewno pozycja tradycyjnych placówek wymiany walut przez najbliższe lata drastycznie nie spadnie, a ich właściciele nadal będą mogli liczyć na bardzo duże zyski.

 

Rynek kantorów w Polsce

Polska posiada bardzo specyficzny rynek kantorów. Przede wszystkim mamy o wiele więcej stacjonarnych placówek niż większość krajów Europy, a ponadto zainteresowanie ich ofertą nie zmniejsza się. Można śmiało powiedzieć, że kantor uda nam się znaleźć „na każdym kroku”: począwszy na dworcach lotniskach i centrach miast, kończąc na galeriach handlowych oraz osiedlowych pawilonach. Szacuje się, że mamy ok. 5 tysięcy stacjonarnych kantorów w całym kraju, dzięki czemu klienci mogą wybierać najlepszą ofertę i negocjować stawki, ponieważ konkurencja nigdy nie śpi.

 

Jak wybrać miejsce do otwarcia kantoru

Zanim podejmiemy decyzję o otwarciu naszego kantoru, musimy dokładnie przemyśleć jego lokalizację. Przeprowadzając analizę, warto wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców danego miasta, liczbę kantorów, a także ilość turystów lub zagranicznych pracowników. Im większe miasto oraz większa liczba obcokrajowców, tym szanse na nasz sukces i powodzenie zwiększają się.

Jeśli zdecydowaliśmy już, w jakim mieście otworzymy kantor, następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Naturalne jest, że na największy obrót mogą liczyć kantory zlokalizowane na dworcach, lotniskach oraz w okolicy ważnych zabytków, ponieważ to właśnie tam przebywa największa liczba obcokrajowców. W takich miejscach oferowany kurs walut jest mało istotny, ponieważ najważniejsze jest szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie transakcji.

Bardzo dobrym pomysłem jest również otwarcie kantoru w galerii handlowej. To właśnie tam załatwiamy większość spraw, korzystamy z banku, z usług fryzjerskich oraz kupujemy wycieczkę wakacyjną. W natłoku spraw i obowiązków jest bardzo prawdopodobne, że kantor otworzony w centrum handlowym okaże się prawdziwą żyłą złota!

 

Dlaczego Polacy nadal korzystają z oferty kantorów stacjonarnych?

Wydawać by się mogło, że boom związane ze wzrostem popularności e-kantorów sprawi, że koniec ery kantorów stacjonarnych nastąpi bardzo szybko. Tak się jednak nie stało, ponieważ osoby wymieniające pieniądze podeszły do sprawy z bardzo dużą ostrożnością. Mimo wielu akcji informacyjnych, szybkiej obsługi transakcji oraz mimo dużej świadomości na temat dokonywania transakcji w sieci, nadal wiele osób nie chce się do nich przekonać. Możemy więc spodziewać się, że w kolejnych latach ta tendencja się znacznie nie zmieni i nadal bez problemu będziemy mogli znaleźć kantor tradycyjnej wymiany walut, znajdujący się w naszej okolicy.

 

Gdzie otworzyć nowy kantor?

Zanim otworzymy kolejny kantor, przeanalizujmy wszystkie czynniki związane z demografią danego miejsca oraz z poziomem turystyki. Są to bardzo istotne informacje, które już na starcie pomogą nam zorientować się, czy kantor w wybranym miejscu przyniesie oczekiwane zyski. Możemy się spodziewać, że doskonale wybrane miejsce, świetny marketing oraz atrakcyjne kursy przyciągną do naszej placówki dużo nowych klientów, który chętnie będą wymieniać o nas pieniądze.

Komentarze



  • Merkk27 6 lat temu

    Dawno tego nie sprawdzałam, bo od ponad roku regularnie kupuję EUR na platformie Amronet, a skoro ich kurs sprzedaży o niecały grosz od rynkowej ceny odbiega, nie sądzę aby w jakimś tradycyjnym kantorze można było pieniądze przewalutować taniej.

  • tadel 6 lat temu

    Ja nie wiem z których miejscach są korzystne, a takich z niekorzystnymi cennikami jest ogrom, wszędzie. Wolę internetowe dlatego, kurs zawsze mogę sprawdzić bez chodzenia jednego do drugiego kantoru. Co więcej nawet mogę sobie dobrą cenę zarezerwować. W pluskantor.pl się z taką funkcjonalnością spotkałem i już miałem okazję skorzystać zresztą.

  • marcin 6 lat temu

    Kantor stacjonarny chce na siebie zarobić rozumiem. Natomiast bardziej dziwię się bankom, które i tak sporo zarabiają już na innych produktach i usługach finansowych, a często waluty wyceniają niekorzystnie. Jako wyjście optymalne traktuję kantor internetowy- jest tańszy od obydwu w/w opcji.`` Ponad rok czasu kupuję walutę na Gieldawalut.com- właśnie ze względu na ceny. Choć nie tylko bo to jest też wygodne. W każdej chwili mam w zasięgu ten kantor, również w weekendy i święta.

  • Skrzyn 6 lat temu

    Kiedyś innego wyjścia nie było, więc i ja nie raz walutę wymieniałem w stacjonarnym kantorze. Często wychodziłem wściekły na te ceny i koszty. Chętnie zatem niedługo po tym jak pojawiły się u nas internetowe kantory zacząłem korzystać z ich usług. Najdłużej wymieniam w Amronet i raczej przy tym kantorze pozostanę skoro tyle czasu jest niezawodny i nadal oferuje bardzo atrakcyjne kursy.

  • pola 6 lat temu

    Na kantory stacjonarne to trzeba bardzo uważać. Czasami jest tak, że na tablicy jest inny kurs, a naliczany jest zupełnie inny (oczywiście mniej korzystny dla klienta). Ja się juz dawno zraziłam do kantorów stacjonarnych, bo takie sytuacje mi się zdarzyły kilka razy. Teraz wymieniam tylko na Pluskantor i tam zawsze wszystko jest uczciwie i zawsze wiem ile będzie mnie wymiana kosztować. No i teraz jeszcze można skorzystać z odroczonej płatności w tym kantorze.

  • morder 6 lat temu

    Z mojego doświadczenia to wynika że w żadnym miejscu kantory stacjonarne nie mają tak dobrej oferty jak kantor online, w którym wymieniam czyli Pluskantor. Bo gdzie w tradycyjnym kantorze można skorzystać z odroczonej płatności? Nigdzie.

  • peyron 6 lat temu

    Podejrzewam że nic się ie zmieniło od lat czyli najmocniej zawyżają kursy kantory zlokalizowane gdzieś blisko lotnisk lub w turystycznych okolicach- na zasadzie skoro przyjezdny musi mieć walutę, to kupi u nas. Teraz jednak to założenie już nie zawsze dziala, bo są kantory internetowe. I właśnie one wyceniają najuczciwiej. Sam na gieldawalut.com zawsze wymieniam pieniądze, kompletnie inna bajka. Nawet po kursie rynkowym da radę a standardowo pomiędzy kursem średnim a ich kursem sprzedaży jest ok 1 gr różnicy.

  • MariuszKam 6 lat temu

    Nie ma potrzeby chodzenia po kantorach i sprawdzania gdzie po ile. Od kiedy kupuję na platformie Amronet walutę mam pewność, że nie przepłacam. Ich kurs porównuję z rynkowym, to prostsze i bardzo wyraźnie widzę opłacalność przewalutowania. Pozdrówki:)

  • Tomder 6 lat temu

    Bo gdzie nieopłacalne wszyscy wiemy....fakt. Generalnie w każdym z e-kantorów z jakimi miałem w praktyce styczność korzystniej wymieniałem niż na mieście, a gdzie najbardziej opłacalnie...w Pluskantor.pl, bo bez prowizji i można kurs negocjować. Ja korzystam z tej możliwości, jako że może wymieniam walutę niezbyt często ale dość wysokie kwoty wówczas.

  • Błażej 6 lat temu

    Wolałbym porozmawiać o tym gdzie są opłacane, bo naprawdę nie łatwo jest taki kantor znaleźć na mieście, a dobrze byłoby wiedzieć gdzie uczciwie wyceniają. Mimo tego że jakiś czas temu sporo kantorów odwiedziłem w Łodzi, nie znalazłem takich kursów jakie by mi odpowiadały i zacząłem korzystać z internetowej platformy gieldawalut.com jak zauważyłem ile tam za EUR zapłacę, a płacę dużo mniej.

  • Roki 6 lat temu

    Ja sądzę, że działalność e-kantorów opłaca się tak samo ich właścicielom jak i nam-klientom. One zarabiają bo mają klientów coraz więcej, a my oszczędzamy, ponieważ oferują kursy na uczciwym poziomie. Jak po raz pierwszy wymieniałam walutę przez Amronet, bylam mocno zaskoczona, że różnica w cenie jest tak duża. Sporo przepłacałam w stacjonarnym kantorze. Wole więc teraz dawać zarobić internetowemu kantorowi, który wychodzi na swoje bez naciągania, zawyżania wyceny itp.

  • architekt 6 lat temu

    Coś w tym jest- brak konkurencji nieopodal często działa w ten sposób, że kantor narzuca niekorzystne kursy, bo jest wyłącznością w promieniu iluś tam km. Internetowych natomiast jest bardzo dużo, więc nic dziwnego, że każdy stara się zdobyć klienta a więc oferować dobre warunki przewalutowania, pluskantor.pl nawet pierwszą wymianę realizuje za darmo, bez spreadu, prowizji- serio żadnych kosztów się nie ponosi, sam się przekonałem.

  • tajner37 6 lat temu

    To też nie reguła, ja mieszkam w Łodzi i czasem zaglądam do kantorów, teraz już tylko "przy okazji", bo wymieniam bezgotówkowo na Gieldawalut.com i jestem szczerze zadowolony. Zmierzam do tego, żeby powiedzieć, iż w większym mieście, mimo liczniejszej konkurencji też trudno natrafić na korzystne warunki a czas jaki na to tracimy nie zawsze jest tego warty.

  • MarGośka 6 lat temu

    Zauważyłam że często w małych miastach kursy są niekorzystne. 2 kantory na krzyż, połączone z lombardem, a więc sa wyłącznością. Brak konkurencji. A ja nie zamierzam przemierzać kraju żeby czas tracić na znalezienie lepszego kursu, za paliwo i tak nie zwrócą;) Dobrze więc że są te internetowe, mnie to daje dużo. I wygody i oszczędności. Przez pluskantor.pl najczęściej kupuję, mam pewność że działa naprawdę szybko, w tym przelewy. Portfel na ogół udaje mi się zasilić w 15 minut maks. Nie pobiera równiez prowizji, co daje mi jasny obraz kosztów, w praktyce symbolicznego wręcz spreadu.

  • zeno69 6 lat temu

    Przyznam, ze coraz rzadziej wymieniam w tradycyjny sposób walutę. Ostatni raz chyba z rok temu. Na co dzień przez Amronet, w firmie to dobra sprawa, wystawiają faktury w PLN już po przeliczeniu, w księgowości wszystko się zgadza, w biznesie zresztą lepiej bezgotówkowo. Nie narzekałem tez nigdy na ich kursy.

  • KANTOR EKSPERT - 7 lat temu

    KANTORY STACJONARNE BĘDĄ DZIAŁAĆ Z UWAGI NA TO, ŻE NIE WSZYSCY CHCĄ ZAPISÓW W RACHUNKACH O SWOICH PIENIĄDZACH.

    JA OSOBIŚCIE WYMIENIAM TAK I TAK.
    WYBRAŁEM SOBIE KANTOREKSPERT.PL BO SĄ ELASTYCZNI. MAJĄ BARDZO DOBRE KURSY A DO TEGO OSTATNIO W


    • KANTOR EKSPERT 7 lat temu

      WYDŁUŻYLI GODZINY PRACY DO 20.00

      KANTOREKSPERT

  • Stonek 7 lat temu

    Teraz trudno mi powiedzieć jak u mnie w okolicy, bo dość długo nie byłam w żadnym kantorze, wolę na spokojnie online wymienic przez serwis Gieldawalut.com - doskonale akurat zgrany z moim bankiem. Mam u nich 20% niższą prowizję korzystając z cashback .

  • gliwa 7 lat temu

    Dokładnie. Ja wiem że zawsze przez Pluskantor.pl kupię tanio walutę w momencie kiedy potrzebuję, bez straty czasu zarazem. Nigdy w tradycyjnym kantorze nie spotkałam się z tak atrakcyjną wyceną i nie spodziewam się aby to raptem się zmieniło.

  • Pyshałek 7 lat temu

    Inaczej bym sformułował pytanie: raczej gdzie są takie kantory z przyzwoitą wyceną? Bo naprawdę trudno o korzystny kurs na mieście. W sumie sam nie szukam, mniej więcej rok temu zdecydowałem się na internetową platformę Gieldawalut.com, od tej pory dając sobie spokój z celowym odwiedzaniem stacjonarnych, ale jak czasami zerknę mimochodem na tabelę, różnica jest olbrzymia.

  • piotraszek 7 lat temu

    U mnie w galerii handlowej :D Naprawdę cenią się tak, że ciekaw jestem czy kantor ma jakiekolwiek wzięcie?? Może ktoś zagląda, bo to miejsce jest położone 4 km od lotniska, lecz lepiej być świadomym że można taniej wymienić i przed podróżą, właśnie internetowo:) Ja Amronet znam od paru lat, jako jeden z pierwszych tego typu kantorów mnie zainteresował, bo faktycznie uczciwe wyceny i zasady współpracy, do dziś chętnie zaglądam, mimo że nasz rynek się wzbogacił o dziesiątki podobnych firm.

  • kuki1977 7 lat temu

    Tam gdzie przewijają się turyści jest przeważnie drogo, w ogóle trudno o kantor stacjonarny który mógłby konkurować z internetowymi. Jak wymieniałem ostatnio przez Amronet z ciekawości sobie kurs porównałem z tradycyjnym kantorem. Przy jednej i to nie jakiejś dużej wymianie waluty przepłaciłbym na mieście ponad 100 zł.

  • Łukasz 7 lat temu

    W jakim był nie był kantorze w mojej rodzinnej Łomży to w porównaniu do internetowych wszędzie jest dosyć drogo, jeszcze mniej więcej rok temu nie byłem tego aż tak mocno świadomy, bo wymieniałem walutę od wielkiego dzwonu i właśnie w pierwszym lepszym, ale kiedy wyjechałem za granicę zarobkowo i podpatrzyłem że kumpel wymienia zdalnie przez Pluskantor.pl to się zorientowałem ile traciłem i też się zarejestrowałem. Od razu też poznałem wygodę internetowych przewalutowań.

  • Czesiek 7 lat temu

    Niestety w miejscowościach turystycznych nie trafiłem nigdy na tani kantor, a podróżować bardzo lubię. Wymieniam przez Gieldawalut.com ostatnio żeby nie tracić pieniędzy no o jakby nie było czasu. Online zdecydowanie taniej. Nie istotne też czy jestem w kraju czy już za granicą, dostęp mam cały czas do przewalutowań.

  • oktawian 7 lat temu

    Trudno byłoby na mieście znaleźć kantor gdzie speread będzie wynosił niespełna grosz, to graniczy z cudem. A w internetowym pluskantor.pl to realna sprawa. Warto się przekonać do bezgotowkowych przewalutowań.

  • Yeti67 7 lat temu

    Spoko te e-kantory, jak na mój gust np. Amronet , rzeczywiście się opłaci a nie w stacjonarnych i tak jak mówisz: miejsca typu lotniska, dworce itp. tam to się dopiero cenią.

  • Marcin 7 lat temu

    Mocno mnie poirytował kantor przy lotnisku, kurs był po prostu tragiczny, a pozostało mi zaledwie 30 minut czekania na samolot. Zamiast kupić 1000 EUR kupiłem 800 i odszedłem od okienka wściekły. Sytuacja skłoniła mnie do szukania alternatyw i tak właśnie natrafiłem na internetowy Pluskantor.pl. Teraz przed każdą podróżą z pelnym spokojem wymieniam w Pluskantorze.

  • Emilia. 7 lat temu

    Zauważyłam, że ze stacjonarnych kantorów korzystają przeważnie obcokrajowcy, nie są zbyt zorientowani co do alternatyw w naszym kraju i chcą po prostu przewalutować pieniądze od ręki. A Polacy są już coraz bardziej świadomi tego, że są korzystniejsze wyjścia. Przykładowo ja korzystałam już kilka razy z Gieldawalut.com- internetowej wymiany waluty, ponieważ finansowo się na tym wychodzi dużo lepiej. Szybkie wymiany są jak najbardziej możliwe.

  • osiłek 7 lat temu

    a kogo to interesuje, u mnie w mieścinie nie ma kantorów i tragedii nie ma

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.