Podstawowa zasadą analizy technicznej brzmi: „rynek dyskontuje wszystko”. Dlatego jeśli jakaś waluta cechuje się niskimi stopami procentowymi, a rynek oczekuje podwyższenia stóp, to waluta zaczyna być rozchwytywana. Im bliżej do decyzji o zmianie stóp procentowych, tym większa nerwowość i chaos panuje w środowisku spekulantów. Należy uwzględnić, że przewidywania mogą się nagle zmienić na podstawie raportów ekonomicznych. Kiedy stopy procentowe w jakimś kraju przez pewien czas niezmiennie spadają (tak się dzieje teraz w Polsce), przychodzi taki moment, kiedy następuje odwrócenie tego trendu. Kiedy dojdzie do podniesienia stóp procentowych otwierane są długie pozycje (czyli zakupuje się walutę). W przypadku stóp procentowych, spekulanci i gracze na forex próbują bardziej przewidzieć przyszłe zmiany stóp procentowych niż na aktualnych wartościach, które zostały już przecież zdyskontowane. Swoje przypuszczenie gracze opierają na informacjach dochodzących z rynku, analizie danych ekonomicznych (im gorsze dane tym bardziej prawdopodobna jest decyzja o obniżeniu stóp w celu stymulowania gospodarki) a także na różnych poszlakach.
Nominalna i realna stopa procentowa
Nominalna stopa procentowa to stopa nie uwzględniająca wzrostu cen, czyli inflacji. Realna stopa procentowa to nominalna stopa procentowa pomniejszona o stopę inflacji. Warto dodać, że realna stopa procentowa może być liczbą ujemną. Zdarza to się wtedy, kiedy inflacja jest wyższa od nominalnej stopy procentowej (hiperinflacja).
Dysparytet stóp procentowych
Jedną z popularniejszych strategii rynku walutowego jest zadłużanie się w walucie kraju o niskiej stopie procentowej i lokowaniu uzyskanych środków w walutę kraju o wysokiej stopie procentowej. Jest to tzw. dysparytet stóp procentowych. Strategia ta jest wykorzystywana przez inwestorów podczas gry na dwóch konkretnych parach walutowych, z krajów o odmiennych stopach procentowych. W ten sposób inwestor ma zamiar zyskać na różnicy w oprocentowaniu dwóch walut. Kiedy dysparytet rośnie to zwiększa się atrakcyjność waluty kraju o wyższym poziomie stóp procentowych, kiedy zmniejsza się, atrakcyjniejsza staje się waluta o niższym oprocentowaniu.
Stopy procentowe w Polsce
W Polsce wysokość stóp procentowych uchwala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem banku centralnego NBP. Rada Polityki Pieniężnej powstała się w dniu 17 lutego 1998 r. W skład Rady wchodzą Przewodniczący Rady (Prezes NBP) oraz 9 członków powoływanych przez Prezydenta RP, Sejm i Senat. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej powoływani są na 6 lat. Przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej jest Prezes NBP, którym w tym momencie jest Marek Belka.
W zasadzie od powstania RPP stopy procentowe niezmiennie w Polsce spadały. Dla przykładu pokazujemy poniżej stopę referencyjną, znaną wśród kredytobiorów, ponieważ do niej są odniesione kredyty.
Zmiany stopy referencyjnej w Polsce
- 24,00% w lutym 1998r.,
- 6,25% w lutym 2003r.,
- 5,50% w lutym 2008r.,
- 2,75% w czerwcu 2013r. - najniższy poziom w historii.
Stopy procentowe w Polsce od 6 czerwca 2013
- stopa referencyjna - 2,75%,
- stopa lombardowa – 4,25%,
- stopa depozytowa – 1,25%,
- stopa redyskonta weksli – 3,00%.