maj

29

2018

W jakich miastach jest najwięcej kantorów

Mimo rosnącej popularności wymiany walut online, kantory stacjonarne są nadal bardzo popularne. Wiele działających kantorów radzi sobie bardzo dobrze, a co więcej wciąż powstają nowe placówki. Z czego to wynika?

Z pewnością coraz więcej osób wyjeżdża, przyjmuje gości z zagranicy czy dokonuje walut na rynkach międzynarodowych. Do wszystkich tych czynności potrzebujemy zagranicznych walut, które musimy gdzieś wymienić.

Przede wszystkim stolica

W Polsce największą ilość kantorów możemy znaleźć w Warszawie, ponieważ funkcjonuje tam ponad 100 kantorów stacjonarnych. Z czego wynika tak duża ilość punktów tradycyjnej wymiany walut? Tak duża liczba kantorów w Warszawie wynika z tego, iż jest to miasto wielokulturowe, w którym każdego dnia przewijają się tysiące osób. Ponadto rozwój biznesu, turystyka oraz duża ilość studentów sprawiają, że w mieście jest bardzo duże zapotrzebowanie na kantory.

Najpopularniejsze lokalizacje kantorów w Warszawie

W Warszawie najpopularniejsze miejsca gdzie możemy znaleźć kantory nie różnią się znacznie od typowej lokalizacji kantoru w Polsce. Możemy je więc znaleźć:

 • na lotniskach (Okęcie i Balice) i w ich pobliżu, niektóre z nich są całodobowe. Niekiedy warszawskie kantory w takich miejscach mają mniej korzystny kurs walut niż w mniej obleganych miejscach, dlatego też zalecamy aby przed wymianą gotówki sprawdzić, czy proponowane kursy będą dla nas odpowiednie;
 • w Śródmieściu; jeżeli poruszamy się samochodem warto wcześniej upewnić się, czy wybrany przez nas kantor ma miejsca parkingowe;
 • na Mokotowie i Ursynowie; często możemy zauważyć, że kantory w Warszawie funkcjonują obok siebie i nierzadko konkurują ze sobą, co przekłada się na atrakcyjne oferty dla klientów;
 • w centrach handlowych, na przykład w Złotych Tarasach lub Arkadii.

Więcej informacji znajdziesz oczywiście w naszej wyszukiwarce kantorów. Wystarczy wpisać "Warszawa" ;).

Miasta wojewódzkie „z potencjałem”

Bardzo dużą ilość kantorów znajdziemy również w miastach, które obecnie przeżywają swój intensywny rozwój gospodarczy i kulturowy. Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Kraków to miasta, w których cały czas powstają nowe kantory. Na taką sytuację z pewnością wpływa rozwój budownictwa, duża ilość zagranicznych firm, a także turystyka, która rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Polska stała się kierunkiem atrakcyjnym dla wielu zagranicznych turystów, dzięki czemu nasze lokalne kantory mogą na tym korzystać.

Miejsce trzecie: miasta tranzytowe

Kolejną grupą polskich miast, w którym również znajdziemy dużą ilość kantorów, są miasta, które znajdują się w pobliżu granicy lub stanowią ważny węzeł komunikacyjny. Bez wątpienia do tej grupy miast należy zaliczyć Świecko, Kołbaskowo i Szczecin czy Suwałki. To właśnie tam przesiadają się osoby, które przyjeżdżają do Polski lub wyjeżdżają za granicę, np. do Niemiec. Duża ilość osób wyjeżdżających do pracy sprawia, że na usługi kantorów występuje bardzo duże zapotrzebowanie.

Niewielka ilość kantorów w mniejszych miastach wojewódzkich

Znacznie mniejsza liczba kantorów występuje w takich miastach jak Zielona Góra, Lublin, Kielce czy Bydgoszcz. Z czego to wynika? Z pewnością na taką tendencję wpływ ma stosunkowo mała popularność tych miast, niezbyt atrakcyjne turystycznie lokalizacja czy brak dużej ilości biznesu w porównaniu z większymi "metropoliami". Kantory powstają wszędzie tam, gdzie jest duża wymiana ludzi oraz duża dynamika życia. Niestety mniejsze miasta liczące np. ok. 100 000 mieszkańców nie potrzebują tak dużej ilości kantorów jak np. stolica. W tych miastach najczęściej funkcjonuje tylko kilka punktów tradycyjnej wymiany walut, zlokalizowanych głównie w centrach miast.

Wyszukiwarka kantorów

Chcesz wyszukać kantor w swojej okolicy? Nic prostrzego, kliknij na KANTORY STACJONARNE u góry naszej strony. Reszta jak w wyszukiwarce Google: wpisz szukane miasto i jak chcesz sprecyzuj promień. Nic prostrzego.

Czy polskie kantory mają szansę na przetrwanie?

Obecnie coraz więcej klientów korzysta z internetowych kantorów. Mimo tego, właściciele tradycyjnych placówek wymiany walut nie powinni się martwić o swoje powodzenie. Rozwój naszego kraju, duża ilość zagranicznych osób mieszkających tu na stałe oraz podróżujących sprawia, że zapotrzebowanie na kantory nie spada. Z tego powodu znajduje się wiele osób, które chcą otwierać nowe placówki i no najważniejsze, mogą cieszyć się sukcesem.

Komentarze • EmilW 6 lat temu

  Chyba powoli będzie jednak coraz mniej kantorów stacjonarnych. U mnie ze znajomych już chyba nikt z nich nie korzysta. Ja sam już lata nie wymieniałem w ten sposób. Zawsze jak potrzebuję coś przewalutować to wymieniam online. Mam konto na Amronet - jednym z dłużej działających na rynku e-kantorów i zawsze tam wymieniam, w dobrej cenie i szybko.

 • arkadiusz1967 6 lat temu

  Mnie nie interesuje w jakim mieście jest ich najwięcej, bo nawet jak byłyby ich setki to wątpię aby choć 1 z nich tak korzystnie wyceniał jak pluskantor.pl. Internetowych z korzystnymi kursami też jest w sumie sporo, z tym że ten nie pobiera prowizji i przekonalem się że można wycenę jeszcze negocjować.

 • marinika 6 lat temu

  Poważnie, jest jeszcze tak dużo stacjonarnych kantorów? Ja już od lat nie wymieniałam tak pieniędzy. Korzystałam z różnych e-kantorów, teraz gdzieś od roku wymieniam tylko na Gieldawalut, bo mają najlepsze kursy.

 • lydja 6 lat temu

  Mieszkam w jednym z podwarszawskich miasteczek, nie licząc lotniska kantorów jest tu może z 5, ceny moim zdaniem nie do przyjęcia, jedynie w centrum handlowym o dziwo względne choć i tak sporo drożej bym musiała zapłacić za EUR niż na Gieldawalut.com. Mój wybór jest więc oczywisty i uzasadniony.

  • Robert 6 lat temu

   W naszej stolicy jeśli chodzi o Polskę:) A mimo, że jest tak ogromne zagęszczenie kantorów tutaj, to jednak cenami słabo konkurują, a poza tym dnia mi by nie starczyło żeby znaleźć wreszcie jakiś który by mi odpowiadał. Dlatego też jestem za internetową wymianą waluty. Wybrałem pluskantor.pl, ponieważ w telefonie też sprawnie działa, a ja nie siedzę cale dnie przed komputerem, większość czasu raczej w trasie, tak więc wersja mobila e-kantoru stanowi dla mnie idealne wyjście, by zawsze mieć dostęp do wymiany walut.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.