Klient, który chce dokonać wymiany pieniędzy w sieci, spotka się ze sporym wyborem opcji. Podczas gdy jeszcze trzy lata temu można było wymieniać walutę jedynie w kantorach lub bankach, obecnie w sieci funkcjonują trzy modele wymiany waluty.
kantory online
Najpopularniejszym modelem są kantory internetowe. Obecnie jest ich na polskim rynku ponad 30. Z reguły oferta e-kantorów to bardzo atrakcyjne kursy, niski spread (różnica w cenie kupna i sprzedaży) a także w większości przypadków brak opłat za przelewy.
platformy wymiany społecznościowej
Drugim rodzajem są platformy wymiany społecznościowej, które w przeciwieństwie do e-kantorów nie kupują wcale walut, tylko przetrzymują pieniądze klientów na kontach walutowych, aż do zawarcia transakcji miedzy użytkownikami, których oferty okazały się komplementarne. Dwie z największych w Polsce platform wymiany walut pobierają prowizję 0,2% od każdej ze stron wymiany, czyli łącznie 0,4% wartości transakcji.
portal grupowego zakupu walut
Trzecim modelem jest, jedyny na Polskim rynku, portal grupowej zakupu walut – ratomat.pl, który kumuluje waluty od klientów spłacających kredyty hipoteczne walutowe i w jednym momencie za wszystkich dokonuje zakupu hurtowego na rynku międzybankowym, by potem rozdzielić walutę pomiędzy klientów i automatycznie spłacić ich ratę kredytową. Niestety na ratomacie można wymieniać tylko euro i franki szwajcarskie, gdyż jest on nastawiony na kredytobiorców. Dodatkowo jego marża wynosi 0,99%, co dla wymiany walut w sieci jest jedną z większych prowizji.
Wady i zalety poszczególnych modeli wymiany
Wszystkie modele mają swoje zalety i wady, ale jest powód, dla którego kantorów internetowych jest na polskim rynku ponad 30, podczas gdy platform społecznościowej wymiany walut ledwo parę, a grupowego zakupu tylko jedna.
Przede wszystkim kantory oferują bardzo małe spready. Przy obecnym poziomie konkurencji można trafić na oferty, w których spread wynosi od 0,5 do 1 % i to bez dodatkowych kosztów przelewów. Co więcej, wymieniając pierwszy raz, w niektórych wirtualnych kantorach możemy liczyć nawet na promocyjną pierwszą wymianę bez spreadu. Drugą najważniejszą zaletą jest czas. W większości wymiana następuje natychmiast po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie kantoru. Klient nie musi czekać na pasującą kontrofertę lub na wyznaczony dzień i godzinę zakupu. Bezpieczeństwo jest również bardzo ważne. W przeciwieństwie do platform, wszystkie działające kantory muszą być wpisane do rejestru działalności kantorowej prowadzonej przez NBP oraz pracujące tam osoby są zobowiązane ustawowo do posiadania zaświadczenia o niekaralności. Podczas gdy platformy społecznościowe pełnią jedynie funkcję pośredniczącą.
W e-kantorach można także wymienić dowolną kwotę, natomiast w platformach społecznościowych musimy czekać na pasującą kontrofertę. Niestety płynność platform jest ograniczona, ponieważ notowania są uzależnione od panującego na platformie popytu i podaży. Przeciwstawna oferta może się nie pojawić z wielu powodów. Po prostu nikt nie sprzedaje waluty po określonym przez nas kursie lub ktoś sprzedaje ale mniejszą ilość pieniędzy niż nasza. W drugim przypadku będzie trzeba dalej czekać na drugą pasującą ofertę, aby w pełni zrealizować zlecenie. Platformy oczywiście oferują lepsze kursy niż w bankach i tradycyjnych kantorach, lecz jeżeli uwzględni się również pobieraną przez nie dodatkowo prowizje, to są one porównywalne do oferowanych przez kantory online. Inną dużą ich wadą jest niewielka ilość par walutowych, przez co wymienia się na nich głównie podstawowe cztery waluty (euro, dolary, funty i franki). Co prawda, są platformy oferujące wymianę większości walut, ale oczekiwanie na odpowiednią ofertę z rzadziej wymienianych walut jak jena japońskiego czy forinta węgierskiego może potrwać.
W kantorach internetowych podobnie jak w platformach społecznościowych można również ustawiać kurs wymiany i jeżeli obecny nie spełnia wymogów, to zlecenie będzie wykonane dopiero przy osiągnięciu naszych wymagań cenowych. Podobnie jak ratomat wiele kantorów pozwala na automatyczną spłatę kredytu walutowego na zasadzie stałego zlecenia. Przy wymianie dużych kwot niektóre z nich dają również dodatkową możliwość negocjowania kursu wymiany. Szukając e-kantoru dla siebie chyba najłatwiej jest porównać oferty na porównywarce, na której od razu można przeliczyć ile dokładnie złotówek lub waluty dostaniemy za określoną kwotę oraz ile będzie kosztował przelew do i z kantoru.