sierpień

06

2015

Program pomocy dla frankowiczów wchodzi w kolejną fazę.

Program pomocy dla frankowiczów wchodzi w kolejną fazę. Jak zakończy się sprawa pechowych kredytobiorców?

Komisja Finansów Publicznych postanowiła wystąpić przeciwko poprawkom Prawa i Sprawiedliwości, które miały być rozwiązaniem dla osób posiadających kredyt hipoteczny w walutach obcych, szczególnie we franku szwajcarskim. Pomimo to okazuje się, że ostatecznie o losach projektu rozstrzygną posłowie w trzecim czytaniu.

Pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości ma wprowadzić możliwość przewalutowania kredytu dla WSZYSTKICH kredytobiorców, którzy posiadają zadłużenie w walucie obcej. Jest to odpowiedź na projekt Platformy Obywatelskiej, wprowadzający pomoc jedynie dla najbardziej zadłużonych kredytobiorców walutowych, znajdujących się w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji finansowej. Co ciekawe, propozycja posłów PiS dałaby frankowiczom możliwość przewalutowania kredytu po kursie, który obowiązywał w momencie zaciągnięcia ich kredytu hipotecznego. Przykładowo: osoba, która posiada kredyt we franku szwajcarskim zaciągnięty 8 lat temu, mogłaby przewalutować go na kwotę w rodzimej walucie. Kwota ta odzwierciedlałaby wartość, w której kredyt znajdowałby się teraz, jeżeli od początku byłby zaciągnięty w złotówkach.

Projekt opozycji spotkał się z krytycznymi opiniami specjalistów. Ich zdaniem poprawki, które chcą nanieść posłowie nie tylko spowodują ogromne straty banków, ale zyskają na nich również inwestorzy. Osoby, które kupiły mieszkania korzystając z kredytu hipotecznego we franku szwajcarskim z myślą o permanentnym wynajmie lokum, będą mogły zyskać na swojej inwestycji jeszcze więcej.

Przypominamy, że dotychczasowy plan PO ma dać możliwość przewalutowania kredytu hipotecznego na złotówki osobom, które posiadają kredyt w obcej walucie, a ich zadłużenie przekracza wartość mieszkania lub domu.

Komentarze  • Anonim 9 lat temu

    kolejny program który nic nie da

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.