kwiecień

04

2016

Frankowicze uzależnieni od decyzji Komitetu Stabilności Finansowej

Już 18 kwietnia ma odbyć się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, które ma pomóc w odnalezieniu odpowiedniego rozwiązania problemu kredytów walutowych. Informacja na ten temat wypłynęła za strony Narodowego Banku Polskiego i podał ją dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji – Przemysław Kuk.

W wywiadzie dla PAP szef Komisji Nadzoru Finansowego, Andrzej Jakubiak powiedział, że zwrócił się do prezesa NBP Marka Belki o zwołanie Komitetu Stabilności Finansowej, który miałby pomóc w rozwiązaniu problemu frankowiczów. Byłaby to bezpośrednia reakcja na odrzucenie prezydenckiego projektu ustawy, który został negatywnie oceniony przez KNF. Termin posiedzenia wyznaczono na 18 kwietnia – początkowo miał się on odbyć wcześniej, jednak został przesunięty z uwagi na zmiany w zarządzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przypomnijmy, że dotychczas Komisja Nadzoru Finansowego bardzo negatywnie oceniła ewentualne konsekwencje wprowadzenia projektu ustawy zaprezentowanego przez Kancelarię Prezydenta RP. Zdaniem przedstawicieli tej instytucji, rozwiązanie to odbiłoby się kryzysem w sektorze bankowym oraz kompletną utratą zaufania dla systemu bankowego. Co więcej, w połączeniu z innymi rozwiązaniami obciążającymi budżet państwa oraz banki „ustawa frankowa” mogłaby doprowadzić nawet do kryzysu finansowego. Własne wyliczenia opublikował również Narodowy Bank Polski. Instytucja podkreśliła, że koszt zwrotu spreadów walutowych oraz przeliczenia kredytów walutowych po „kursie sprawiedliwym” sięgnąłby 44 miliardów złotych. W związku z wprowadzeniem tego rozwiązania, prezentowanego w ustawie prezydenckiej, straty mogłoby odnotować nawet 70% banków.

„Ustawa frankowa” zakłada wdrożenie aż trzech możliwości przy restrukturyzacji kredytów hipotecznych: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości na bank w zamian za zwolnienie ze spłaty zadłużenia. Opisywana restrukturyzacja ma obejmować kredytobiorców, którzy zdecydowali się na podpisanie umowy kredytowej na własne potrzeby – nie obejmuje klientów wykorzystujących zaciągnięte zadłużenia do rozwoju swojej działalności gospodarczej.

Projekt ustawy Prezydenta RP przedstawiono w połowie stycznia – w dniu pierwszej rocznicy uwolnienia franka szwajcarskiego z mechanizmu sztucznego powstrzymywania helweckiej waluty przed aprecjacją. Początkowo zainteresowały się nim media oraz sami frankowicze, jednak po negatywnej ocenie specjalistów oraz Komisji Nadzoru Finansowego projekt stracił możliwość wprowadzenia w niezmodyfikowanej formie. W związku z tym, kredytobiorcom walutowym pozostaje czekać na dalsze decyzje instytucji finansowych, które mogłyby pomóc im w rozwiązaniu spornej sytuacji. Posiedzenie, które może nas przybliżyć do wypracowania kompromisowego rozwiązania, odbędzie się już 18 kwietnia.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.