wrzesień

13

2013

Podsumowanie tygodnia - wydarzenia walutowe 9-13 września.

Złoty ewidentnie w tym tygodniu zyskiwał na wartości, mimo że dane były nieco gorsze. Strefa euro trochę zaskoczyła gorszymi wiadomościami. Za to w USA pozytywnym akcentem były zaskakująco dobre dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Na świecie wciąż głównym tematem na pierwszych stronach gazet jest konflikt w Syrii, który wpływa negatywnie na dolara, tak jak miało to miejsce w tym tygodniu. Do również przyjemnych wieści można zaliczyć to, iż WIG20 wzrósł w tym tygodniu o 6%.

PONIEDZIAŁEK, 9 WRZEŚNIA 2013

Złoty tego dnia jak i w całym tydzień był zaskakująco mocny.
CHF: Przyczyną umocnienia się PLN do CHF mogły być dane z Szwajcarii o sprzedaży detalicznej za lipiec, które wypadły poniżej oczekiwań. Po ich publikacji złotówka zyskała od razu kilka groszy względem szwajcarskiej waluty. Zadowoleni mogę być posiadacze kredytów we franku szwajcarskim.
EUR: Znacznie lepiej wypadły już publikacje ze strefy euro. Indeks Sentix wyniósł 6,5, a prognozowano zaledwie -2,8. Na koniec dnia pojawiły się jeszcze dane za lipiec o kredytach konsumenckich w USA i tych kredytów jest znacznie mniej, gdyż tylko 10,44 mld. wobec 13,9 mld. jak spodziewali się analitycy.

WTOREK, 10 WRZEŚNIA 2013

EUR: Wtorek rozpoczyna gorszy odczyt z Francji o produkcji przemysłowej za lipiec. Spodziewano się polepszenia tego wskaźnika makroekonomicznego o 0,5% lecz rzeczywistość rozczarowała i było tylko -0,6%. Całe szczęście, że były to tylko dane w ujęciu miesiąc do miesiąca. Kolejne gorsze dane napłynęły z Włoch gdzie PKB wyniosło -2,1% r/r, przy bardzo podobnej prognozie: -2,0%. W między czasie pojawiły się jeszcze fatalne dane z o produkcji przemysłowej ze Szwecji. O 14:30 miało miejsce wystąpienie członka ECB w Brukseli nt. zagrożeń stojących przed globalną polityką monetarną.

ŚRODA, 11 WRZEŚNIA 2013

Środa była równie spokojna jak pierwsze dni tygodnia. Do tego, złoty nadal się spokojnie umacniał.
EUR: Poranne publikacje Niemiec o inflacji konsumenckiej za miesiąc sierpień wypadły z godnie z oczekiwaniami.
GBP: O 10:30 w Wielkiej Brytanii pojawiły się lepsze dane o stopie bezrobocia za miesiąc lipiec, która spadła do 7,7%. W efekcie, przez chwilę funt skoczył o 4 grosze w górę, chociaż złoty był nadal nieugięty i ostatecznie kurs znowu spadł i dzień zakończył się w równej cenie 5,00 zł.
PLN: Następna w kolejce do odczytów była polska gospodarka, gdzie saldo rachunku bieżącego w lipcu było ujemne i wyniosło 178 mln. EUR wobec 574 mln. EUR nadwyżki miesiąc wcześniej - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Rynek prognozował 10 mln. EUR deficytu. Dzień zakończyło wystąpienie członka ECB Jörga Asmussena.

CZWARTEK, 12 WRZEŚNIA 2013

EUR: Początek dnia przypominał kolejny spokojny dzień, kiedy to dane inflacji konsumenckiej w poszczególnych krajach wypadały dokładnie tak jak wskazywały na to prognozy analityków. Pierwszy poważniejszy wstrząs przyniosły z kolei informacje o produkcji przemysłowej. Wskaźnik ten za miesiąc lipiec w strefie euro, zamiast odczytu w okolicach prognozowanego 0,1% był w rzeczywistości o wiele niższy -1,5% w skali miesiąc do miesiąca. W przypadku danych za rok było za to jeszcze gorzej, czyli -2,1%. To jeszcze nie był koniec dużych zaskoczeń i emocji.
USD: Następną niespodzianką był odczyt wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA. Dużym zaskoczeniem był fakt, iż po raz pierwszy zasiłek dla bezrobotnych w USA spadł do 292 tys. z 323 tys., co było to najniższym odczytem od 2006r. W miedzy czasie miało miejsce jeszcze wystąpienie szefa ECB Mario Draghi.

PIĄTEK, 13 WRZEŚNIA 2013

PLN: Dzień ten uważany przez przesądnych za datę bardzo pechową minął dość spokojnie, choć dominowały dane gorsze. Wskaźnik przyszłej inflacji z Instytutu BIEC wyniósł 85,8, czyli gorzej niż w sierpniu kiedy było 86,4. Kolejne dane z Polski, czyli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu miesiąc do miesiąca spadł do -0,3%, a przewidywano -0,2%. Podaż pieniądza M3 również spadłą do 6,2%, a było 6,4%. Danym tym oczywiście towarzyszyło umocnienie się złotówki do innych walut.
USD: W USA inflacja konsumencka wypadła kosmetycznie gorzej od oczekiwań - było 0,0%, wobec prognozy 0,1%. Wyniki sprzedaży detalicznej okazały się również niższe. Cały nastrój gorszych piątkowych danych spotęgował za to, niższy niż oczekiwano odczyt wskaźnika Uniwersytetu Michigan za wrzesień, który wyniósł 76,8 wobec 82.

ANALIZA TECHNICZNA

Złoty w piątek poprzedniego tygodnia dotarł do stref oporu wyznaczonych przez Fibo. Jednak już w tym tygodniu miał tylko jeden wzrostowy kierunek. Wygląda na to, że w przypadku USD/PLN cały ruch wzrostowy od 3,12 do 3,28, jest tylko korektą w trendzie spadkowym. Wszystkie pary ze złotym zniżkowały przebijając istotne wsparcia wyznaczone przez linię trendu i wybijając się z kanałów wzrostowych. Przy cenie 3,2050 mamy dużą czarną podażową świecę, do tego cena bardzo mocno uderzyła w wsparcia, które było na tyle mocne, że nie dałko się go przebić w dalszych godzinach notowań.

Analiza techniczna USD/PLN z dnia 9-13.09

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.