sierpień

08

2016

Na co zwrócić uwagę wymieniając walutę w kantorze stacjonarnym?

Pomimo, że kantory internetowe cieszą się rosnącą popularnością to ich stacjonarne odpowiedniki wciąż mogą liczyć na ogromne rzesze klientów. Gotówkowa wymiana zdaje się być transakcją wyjątkowo prostą, jednak w praktyce wiele osób padło ofiarą różnego rodzaju oszustw czy niedomówień korzystając z tradycyjnych kantorów zarówno w Polsce, jak i za granicą. W związku z tym postaramy się wyszczególnić w kilku punktach na co zwracać uwagę wymieniając walutę oraz jak wystrzegać się najpopularniejszych „chwytów” stosowanych przez osoby prowadzące kantory.

Co ciekawe, nieuczciwe kantory nie są zjawiskiem nowym czy rzadko spotykanym. Kilka lat temu głośno zrobiło się o sieci krakowskich placówek wymiany walut, w których konsekwentnie oszukiwano przede wszystkim nieświadomych klientów z zagranicy. To właśnie oni padają ofiarą tego typu procederów najczęściej ze względu na fakt, że nie orientują się wystarczająco w nominałach konkretnej waluty czy jej realnej wartości.

Oto najpopularniejsze praktyki, jakie stosują nieuczciwe kantory:

  • fałszywe kursy – prawdopodobnie najczęstsza praktyka. W widocznych gablotach przy ulicy prezentowane są zaskakująco atrakcyjne kursy walutowe, które zachęcają klientów do wymiany. Niestety, są to często jedynie kursy skupu waluty lub stawki obowiązujące przy wysokich wymianach. Na takie pułapki nabierają się np. turyści, którzy nie orientują się szczegółowo w obowiązującej w danym kraju walucie. Rzeczywiste, wykorzystywane kursy walutowe znajdują się najczęściej wewnątrz lokalu w mniej miejscu.
  • błędy zapisu – popularny, kantorowy „chwyt”. Kursy są aktualizowane na tablicach przy pomocy markera. Kluczowe cyfry bardzo często napisane są niewyraźnie, przez co dochodzi do naginania warunków transakcji. Innym sposobem tego typu jest zachodzenie tabliczek z notowaniami jedna na drugą.
  • wykorzystywanie starych banknotów – w sieci z łatwością można natknąć się na przypadki wykorzystywania w kantorach stacjonarnych banknotów, które wyszły z obiegu. Różnią się one nieznacznie od ogólnie obowiązujących, jednak często może dochodzić do odmowy dokonania płatności z ich wykorzystaniem. Za przykład posłużyć tutaj może studolarówka, która z biegiem czasu przeszła wiele modyfikacji zwiększających jej bezpieczeństwo, a niektóre egzemplarze nie są już akceptowane. Tego typu banknoty mogą zostać nam wypłacone w kantorze, więc przed wymianą warto zapoznać się z aktualnie obowiązującą ich wersją.
  • ustalanie wspólnych stawek – kantory stacjonarne funkcjonujące na pewnym obszarze często dochodzą do kompromisu – nie konkurują ze sobą i ustalają wspólne, zawyżone stawki. Ze względu na to wszystkie placówki działające w pewnej lokalizacji zmuszają klientów do wymieniania waluty po niekorzystnych kursach. Kantory stacjonarne stosują przy tym wysokie spready walutowe.
  • handel podrobionymi banknotami – pomimo, że osoby pracujące w kantorach muszą przejść specjalistyczne szkolenie pozwalające im na rozpoznawanie falsyfikatów, zawsze warto przyjrzeć się temu, jak wyglądają kupowane przez nas środki. Jeśli nie rozpoznajecie charakterystycznych elementów na banknotach i nie potraficie dostrzec szczegółów świadczących o ich podrobieniu, możecie porównać poszczególne egzemplarze.
  • prowizje – kantory stacjonarne często naliczają dodatkowe prowizje - dotyczy to przede wszystkim wymiany dużych kwot. Tego typu opłatę ustala się dodając konkretny procent od wymienianej sumy. Informacje o stosowaniu prowizji przez kantor stacjonarny znajdziecie w jego regulaminie lub dowiecie się o niej od osoby obsługującej placówkę.


Jak się zatem okazuje, gotówkowa wymiana walut nie jest pozbawiona ryzyka. Jeżeli zatem zostaliście oszukani w jednym z kantorów stacjonarnych, warto zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta. Niestety, nie daje nam to pewności, że uda się odzyskać utracone pieniądze. W związku z tym wymieniając walutę warto zwrócić uwagę na najważniejsze sytuacje, w których mogło dojść do oszustwa. Opisane powyżej sposoby na nieuczciwe manipulowanie wymianą pomogą Wam zachować odpowiednią ostrożność.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.