październik

03

2023

Czy złotówka nadal będzie się osłabiać względem dolara?

Taki scenariusz zdaje się być jak najbardziej możliwy. Głównym argumentem przemawiającym za taką decyzją jest spadek inflacji rok do roku we wrześniu, który wyniósł 8%, obniżając się z poziomu 10%. Głównym czynnikiem tego spadku są niskie ceny paliw, co stanowi solidne uzasadnienie dla RPP.

Czy złotówka nadal będzie się osłabiać względem dolara? To pytanie, które stawiamy w kontekście ewentualnej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 3-4 października.

Analizując sytuację w bardzo krótkim terminie, można przewidywać, że przed wyborami RPP podejmie kolejny krok w kierunku obniżki stóp procentowych. Taki ruch mógłby być interpretowany jako przychylność wobec kredytobiorców i zyskać uznanie wyborców na korzyść partii rządzącej.

Prezes NBP, Adam Glapiński, w wywiadzie opublikowanym około 20 września, zaznaczył, że istnieje nadal minimalna przestrzeń do obniżenia stóp procentowych. Warto zaznaczyć, że w obecnej sytuacji może to oznaczać obniżkę w zakresie 0,25% - 0,50%.

Ewentualna obniżka stóp procentowych mogłaby wpłynąć na osłabienie złotówki względem dolara. Ostatnia obniżka stóp procentowych o 0,75% spowodowała spadek wartości złotówki o ponad 5% w ciągu jednego miesiąca. W obliczu nowej obniżki, możemy być świadkami kolejnego osłabienia naszej waluty. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, kurs USDPLN może wzrosnąć i wynieść od 4,50 do 4,62 złotego za jednego dolara.

Warto jednak pamiętać, że rynek walutowy jest zmienny, a decyzje RPP oraz inne czynniki mogą wpłynąć na bieżącą sytuację. Inwestorzy i klienci korzystający z walut obcych powinni być świadomi zmian na rynku i dostosowywać swoje strategie w zależności od aktualnych wydarzeń i trendów.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.