grudzień

11

2017

Jak sprawdzić, które kantory są instytucjami płatniczymi?

Niestety zgodnie z obowiązującym prawem kantory internetowe nie muszą posiadać statusu instytucji płatniczej, a także nie muszą podlegać nadzorowi KNF, aby móc świadczyć usługi finansowe w sieci. Tak skonstruowane prawo działa na niekorzyść klientów oraz właścicieli kantorów. Pierwsi nie mają możliwości, aby sprawdzić wiarygodność i uczciwość danego serwisu, natomiast drudzy tracą klientów, ponieważ nie podlegają odpowiedniej weryfikacji.

W jaki sposób możemy sprawdzić, czy dany e-kantor jest instytucją płatniczą?


Dzięki portalowi Strefa Walut możemy w bardzo prosty i szybki sposób sprawdzić osobowość prawną danego kantoru. Wystarczy skorzystać z regularnie aktualizowanej porównywarki usług oferowanych przez platformy, która dostępna jest pod adresem https://strefawalut.pl/kantory-internetowe. Znajdziemy tam czytelną i bardzo intuicyjną tabelę, w którym zostały zaznaczone najważniejsze kategorie, a także usługi oferowane przez e-kantory, takie jak:

  • Instytucja płatnicza
  • Przelewy zagraniczne
  • Przelewy do osób trzecich
  • Zlecenia stałe

Dzięki temu nie trzeba szukać tych informacji w sieci oraz tracić czasu na weryfikację znalezionych danych, ponieważ wszystkie najważniejsze informacje zostały umieszczone w Strefie Walut.
 

E-kantory bez statusu „instytucji płatniczej”


Okazuje się, że obecnie funkcjonuje bardzo dużo firm, które handlującą walutami bez statusu "instytucji płatniczej”. Mimo to dokonują wielu operacji, które nie są przeznaczone dla kantorów, i co najważniejsze, nie są w stanie zagwarantować swoim klientom właściwego zabezpieczenia. Niestety, dopóki sprawa nie zostanie prawnie uregulowana, sytuacja pozostanie bez zmian. Dobrze wiemy, iż skutkiem braków prawnych często są oszustwa i nadużycia, które z dużą łatwością zagnieżdżają się też w sieci. Na szczęście, odpukać, póki co nie słyszeliśmy o żadnym przypadku nadużyć w ze strony e-kantorów. Jednak wszystko jest możliwe i gdyby się tak stało to wcale nie musi być to wina samych e-kantorów, ale ustawodawcy, który na czas nie zadbał o odpowiednie przepisy prawne. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji już teraz oraz, aby nie narażać się na straty, zawsze powinniśmy sprawdzić status danej platformy, a dopiero później zdecydować, czy będziemy korzystać z oferowanych usług.

 

Które kantory są w 100% sprawdzone?

 

Niestety, posiadanie statusu Instytucji Płatniczej nie jest wśród kantorów online zbyt popularne. Przede wszystkim uzyskanie tego miana wiąże się z wieloma formalnościami, a także opłatami, które bardzo drastycznie zwiększają miesięczne koszty operacyjne.

Bez wątpienia właśnie z tego powodu jedynie kantory bankowe, takie jak RKantor, AliorKantor, oraz największe kantory (InternetowyKantor.pl, Walutomat.pl, czy Cinkciarz.pl) posiadają wspomniany status. Do grona zaufanych Instytucji Płatniczych w sieci należy jeszcze kilka mniejszych placówek, które niestety możemy policzyć na palcach jednej ręki, np. WalutaExpress lub ErgoKantor.

 

Mimo tego, pozostałe platformy online nadal oferują szerokie pakiety usług, które w wielu przypadkach całkowicie odbiegają od działalności kantorów i w dużej mierze, wchodzą w kompetencje banków.

 

Oczywiście nie możemy założyć, że każdy kantor internetowy, który prawnie nie posiada statusu Instytucji Płatniczej to oszuści, którzy mogą nas wykorzystać, bo z pewnością tak nie jest. Jeśli jednak zależy nam na naszym bezpieczeństwie, a także szybkiej i bezproblemowej realizacji transakcji, warto skorzystać z tych platform, które zostały w pełni uwierzytelnione przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Komentarze  • daniel krasny 6 lat temu

    O taki status jest najłatwiej e-kantorom należącym do banków. Niemniej jednak i te niezależne się tak samo dobrze sprawdzają, w Pluskantor.pl mam te same funkcjonalności i są też zastosowane identyczne jak w bankach środki bezpieczeństwa dla płatności i danych osobowych. Każdy szanujący się kantor online czy to bankowy czy nie powinien tak właśnie działać, aby klient czuł się komfortowo. Życzę dobrego wyboru i korzystnych wymian.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.