styczeń

29

2016

FED bez zaskoczeń

W środę, zgodnie z zapowiedziami, amerykański FED podał informacje odnośnie jego dalszej polityki monetarnej. Jak przewidywali analitycy, Janet Yellen nie zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych w obecnej sytuacji rynkowej. Niepewność gospodarcza oddaliła jej bank centralny od scenariusza zapowiadanego w grudniu, który przewidywał konsekwentne podnoszenie stóp procentowych co kwartał 2016 roku.

W środę amerykański FED nie zdecydował się na zmiany w wysokości najistotniejszych wskaźników, które kształtują jego politykę monetarną. Tym samym postawa przedstawicieli banku centralnego nie wywarła znaczącego wpływu na wartość dolara, a ostatnią zmianą stóp procentowych pozostają wciąż wskaźniki z grudniowego posiedzenia. Co ciekawe, amerykańska gospodarka jest wciąż oceniana pozytywnie przez ekspertów. Największy wpływ na decyzje przedstawicieli FED-u miały zatem czynniki globalne. To właśnie one wpłynęły na niepewność finansistów odnośnie osiągnięcia celu inflacyjnego, który został określony podczas poprzedniego spotkania.

Podsumowując styczniowe posiedzenie przedstawicieli FED-u, podwyżka stóp procentowych wciąż nie może zostać wykluczona. Możemy spodziewać się jej już w marcu, jednak jeśli sytuacja na rynkach globalnych nie zmieni się w najbliższym czasie, to wprowadzenie takiego scenariusza jest bardzo wątpliwe. To właśnie spowolnienie w Chinach oraz wpływ cen ropy na rynek walutowy kształtują sytuację, która nie pozwala obecnie na zmiany najistotniejszych wskaźników. Warto jednak pamiętać, że FED wciąż nie wykluczył zmian stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu, a najistotniejsze banki centralne niejednokrotnie potrafiły zaskoczyć finansistów.

Interesująca jest reakcja FED-u na globalną sytuację gospodarczą i walutową. Na grudniowym posiedzeniu amerykańska instytucja zapewniała inwestorów, że w 2016 roku zamierza konsekwentnie podnosić stopy procentowe co kwartał. Jeśli już w lutym zdecydowano się na powolne odchodzenie od tego scenariusza to czy oznacza to, że rynek będzie kształtował się niepewnie przez większą część tego roku? Jego początek jest niewątpliwie trudnym okresem dla finansistów – kontynuacja spowolnienia gospodarczego w Chinach oraz słabość rosyjskiego rubla wyraźnie wpływają na rynek walutowy. W nienajlepszej kondycji jest również złoty, który pomimo bardzo dobrych danych odnośnie polskiej gospodarki oraz rynku pracy notuje wyjątkowo niskie wartości.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.