maj

16

2016

Jak założyć konto walutowe?

Jeżeli korzystacie z usług kantorów internetowych to z pewnością wiecie, że do dokonywania wygodnej wymiany w sieci potrzebne jest konto walutowe. Jak się jednak okazuje, pomimo że około ¾ Polaków posiada złotówkowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR), to większość z nich nie decyduje się na prowadzenie rachunku walutowego. W związku z tym, jeżeli wpłacą oni środki w walucie obcej, to zostaną one przewalutowane po niekorzystnym kursie. Tym samym nie będą oni mogli korzystać z usług e-kantorów, które muszą przelać przewalutowane środki na przystosowany do tego rachunek.

Wielu potencjalnych klientów e-kantorów nie decyduje się na ich wykorzystywanie głównie ze względu na fakt, że powinni założyć konto walutowe, aby móc się w nich zarejestrować. Warto zauważyć, że zdecydowana większość banków oferuje obecnie rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe prowadzone w obcej walucie. Sposób ich funkcjonowania nie różni się znacząco od złotówkowych kont ROR – klient posiada rachunek w wybranej walucie, za pośrednictwem którego może dokonywać różnego rodzaju płatności. Warto pamiętać, że jeżeli posiadamy konto walutowe w dolarze, to jeżeli zostanie na nie przesłana inna waluta, będzie automatycznie przewalutowana na dolary po kursie bankowym. Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na założenie rachunku w jednej z najpopularniejszych walut, to możemy również wyrobić kartę powiązaną z naszym kontem. Takie rozwiązanie pozwoli nam na dokonywanie opłat w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku złotówki. W związku z tym tego rodzaju karta sprawdzi się nie tylko podczas wyjazdów za granicę, ale również przy opłacaniu internetowych zakupów dokonywanych w sklepach posługujących się walutą obcą. Pamiętaj jednak, że posiadanie tego typu karty wiąże się z opłatami dodatkowymi nakładanymi przez banki. Właśnie dlatego, jeżeli potrzebujesz konta walutowego jedynie do sporadycznej wymiany środków oraz bardzo rzadko płacisz za zakupy za granicą, to nie warto decydować się na jej wyrobienie.

Koszty

Osoby, które posiadają kredyt hipoteczny w walucie obcej mają ułatwione zadanie. W ich przypadku prowadzenie konta walutowego jest darmowe zgodnie z założeniami Ustawy antyspreadowej. Pozostali klienci będą musieli zapoznać się z ofertą banków aby znaleźć taką ofertę, która zminimalizuje generowane koszty. Co ciekawe, obecnie zdecydowana większość najpopularniejszych banków oferuje prowadzenie rachunku walutowego bez naliczania dodatkowych opłat. Jeżeli planujecie zdecydować się na korzystanie z kantorów internetowych, to warto zapoznać się z bankowymi systemami internetowymi. Ich przejrzystość oraz sprawne funkcjonowanie pozwoli na szybką i bezproblemową wymianę. W przypadku e-kantorów nie powinniście martwić się również o opłaty za dokonanie przelewu walutowego do innego banku. Serwisy wymiany walut online posiadają wiele rachunków w różnych bankach, aby pozwolić klientom na minimalizację kosztów. Dokonywanie transakcji pomiędzy rachunkami walutowymi w tym samym banku jest bowiem bezpłatne w zdecydowanej większości przypadków, a czas oczekiwania na jej finalizację jest minimalny.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.