luty

19

2016

Spotkanie Camerona zaważy na kursie brytyjskiego funta

Dziś rozpocznie się drugi dzień szczytu Unii Europejskiej, na którym dojdzie do spotkania premiera Wielkiej Brytanii z przedstawicielami wspólnoty. Wydźwięk tych rozmów odbije się w szczególności na nastojach inwestorów, którzy wpłyną na kurs funta i euro. David Cameron ma bowiem ogromny wpływ na brytyjskie społeczeństwo, przez co jego postawa podczas unijnego szczytu może zaważyć na wynikach nadchodzącego referendum.

Głównym zadaniem premiera Wielkiej Brytanii będzie wywieranie jak największej presji na przedstawicielach unijnych, co może pomóc w renegocjacji warunków członkostwa jego kraju w szeregach wspólnoty. Taka postawa zadowoliłaby eurosceptyków w rządzie Camerona oraz opozycyjną Partię Konserwatywną. Ponadto, ustępstwa ze strony przedstawicieli Unii Europejskiej oraz innych państw członkowskich będą zmniejszać ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty, bowiem eurosceptyczni obywatele uwierzą w większą suwerenność ich państwa pomimo obecności w strukturach unijnych.

Najprawdopodobniej do przełomowego referendum dojdzie 23 czerwca. Pamiętajmy, że do tego czasu w wycenie funta wciąż zawarta jest premia za ryzyko związana z możliwością wprowadzenia Brexitu. Ponadto, ze względu na to, związane ręce mają również przedstawiciele Banku Anglii. Trudno bowiem zdecydować się na znaczące zmiany w polityce monetarnej, jeżeli sytuacja polityczna w kraju jest tak napięta. Pomimo wypowiedzi członków banku centralnego Wielkiej Brytanii, którzy zapewniają o nadchodzącym zaostrzaniu stóp procentowych, inwestorzy wciąż nie wierzą w możliwość wprowadzenia takiego scenariusza, dopóki niejasne są przyszłe wyniki nadchodzącego referendum. W związku z tym, tendencje wzrostowe dla funta zaczną pojawiać się dopiero wtedy, gdy ryzyko przestanie być wycenianie w jego kursie. Bezpieczne poziomy GBP/USD oraz EUR/GBP będą zatem oscylować w obecnych granicach.

Pomijając możliwość wprowadzenia Brexitu i związane z nimi spotkania, dla funta brytyjskiego istotne będą też dane ze sprzedaży detalicznej. Ze względu na nie, inwestorzy powinni spodziewać się wyraźnego wzrostu w odniesieniu do początków tego roku, kiedy rozczarowujące, grudniowe wskaźniki nie zadowoliły finansistów. Mając jednak na uwadze o wiele bardziej istotne reakcje mające związek z trwającym Szczytem unijnym, wpływ danych ekonomicznych na kurs brytyjskiej waluty będzie najprawdopodobniej krótkotrwały i nie ustanowi żadnej, długoterminowej tendencji.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.