październik

05

2013

Podsumowanie tygodnia - wydarzenia walutowe 30 wrzesień - 4 październik.

Za nami kolejny tydzień, tym razem udany dla rodzimej waluty. Ostatnie dni bowiem upłynęły pod znakiem umacniającej się złotówki wobec dolara. Doskonale również radziło sobie EUR. Poznaliśmy decyzje w sprawie stóp procentowych i stopy bezrobocia w poszczególnych państwach europejskich. Do tego końcówka tygodnia zaskoczyła nas trochę, jeśli chodzi o nagłe umocnienie dolara. Giełda Warszawska w środę miała maksima na poziomie 2427 i zyskiwała, ale ostatecznie tydzień zakończył się spadkiem WIG20 o -1,15%.

PONIEDZIAŁEK, 30 WRZEŚNIA 2013

EUR: Analitycy na poniedziałek przewidzieli spadek wartości sprzedaży detalicznej u naszych zachodnich sąsiadów. Dane były nawet gorsze od prognozy i wyniosły 0,5% wobec spodziewanych 0,8% w skali miesięcznej, natomiast w ujęciu rocznym mamy 0,3% wobec 0,4%. Do tego doniesienia z Francji o inflacji producenckiej za sierpień okazały się znacząco niższe od poprzednich odczytów. Inflacja wyniosła 0,3%, natomiast poprzednio było 0,7%. Odwrotna sytuacja we Włoszech, gdzie inflacja producencka za sierpień wzrasta w skali miesięcznej do 0,2% z poziomu -0,3%. Natomiast dane szacunkowe o inflacji HICP za wrzesień dla całej strefy euro blisko rynkowego konsensusu, którym jest 1,1%.
USD: Publikacje z USA wypadły bardzo optymistycznie. Indeks Chicago PMI obrazujący nastroje wśród menadżerów logistyki zaskoczył na plus i wzrósł do poziomu 55,7, przy prognozie tylko 54.

WTOREK, 1 PAŹDZIERNIKA 2013

PLN: Nowy miesiąc rozpoczyna się danymi z Polski o godzinie 9:00, gdzie mamy do czynienia z wyższym odczytem indeksu PMI dla przemysłu. PMI za wrzesień wyniosło 53,1, wobec prognozy zapowiadającej spadek do 52,2.
EUR: Lepiej od Polski wypadły odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu w Czechach, Szwajcarii i Węgrzech, gdzie były one sporo powyżej 52. Natomiast, zdecydowanie gorzej było w przypadku Francji, Hiszpanii i Włoch. W Hiszpanii i Włoszech poziom wskaźnika oscylował przy poziomie 50, który dla Francji kolejny miesiąc z rzędu był już nieosiągalny. Ogólnie dla całej strefy euro wskaźnik PMI za wrzesień wyniósł finalnie 51,1. Po godziny 10:00 poznaliśmy jedne z najważniejszych danych w tym tygodniu, czyli stopy bezrobocia. We wrześniu spore rozczarowanie w Niemczech: bezrobocie 6,9% okazało się jeszcze wyższe od prognozy, która zakładała 6,8%. Podobnie wzrasta bezrobocie we Włoszech do 12,2%. Dla całej strefy euro poziom bezrobocia się nie zmienił i nadal wynosi 12%.
USD: W USA wtorek był spokojnym dniem. Opublikowano pozytywne dane o wskaźniku ISM dla przemysłu za wrzesień, gdzie mamy wzrost do 56,2 z zakładanych 55.

ŚRODA, 2 PAŹDZIERNIKA 2013

PLN: Środa była bardzo ważna dla Polski. O godz. 9:00 poznaliśmy wskaźnik rynku pracy wg BIEC za wrzesień, który wyniósł 91,4, czyli nieco gorzej niż w ostatnim miesiącu. Drugą o wiele ważniejszą informacją tego dnia była decyzja w sprawie stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, pozostawiając stopę referencyjną na rekordowo niskim poziomie 2,5%. Taka decyzja Rady była oczekiwana przez rynek.
EUR: W strefie euro stopy również pozostały na niezmienionym poziomie 0,5%.
USD: W USA publikowano w środę dość ważny raport ADP o szacunkowych zmianach w zatrudnieniu w sektorze prywatnym. Dane za wrzesień daleko nie odbiegały od prognoz, które zakładały 180 tys. Ostatecznie z raportu wynikało, że poziom wzrostu zatrudnienia wyniósł 166 tys. Dzień w USA zakończył się wystąpieniami szefów FED.

CZWARTEK, 3 PAŹDZIERNIKA 2013

EUR: W czwartek mieliśmy publikacje wszelkich wskaźników PMI dla usług. W strefie euro wskaźnik ten wyniósł we wrześniu 52,2, co jest wartością zgodną z prognozą. W Niemczech spodziewano się, że wskaźnik podskoczy do 54,4, ale dane finalnie okazały się niższe i wyniosły 53,7. Dużą pozytywną niespodzianką okazały się dane z godz. 11:00 o sprzedaży detalicznej, ponieważ spodziewano się pogorszenia, a ku uciesze całej strefy euro mieliśmy dane lepsze. W skali miesięcznej sprzedaż detaliczna wyniosła 0,7% wobec 0,2, natomiast w skali rocznej -0,3 % wobec -1,5%.
USD: W USA wpłynęło mniej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (308 tys.) niż w poprzednim tygodniu. Indeks ISM we wrześniu dość mocno skorygował się w na minus i zamiast odczytu w okolicach 60 mamy tylko 55.

PIĄTEK, 4 PAŹDZIERNIKA 2013

Kalendarz tego dnia był mocno okrojony.
EUR: Z Niemiec o godz. 8:00 napłynęła inflacja producencka i wyniosła ona -0,5%, a zakładano -0,1%. W strefie euro inflacja producencka również niżej i mamy tam -0,8% wobec zakładanego poziomu -0,6%.
USA: Sesja w USA upłynęła pod znakiem wystąpień publicznych szefów FED. W tym czasie dolar umacniał się wobec wszystkich walut, jednak najmocniej wobec EUR.

ANALIZA TECHNICZNA

W środę, zaraz po danych o stopach procentowych, długą czarną świecą podażową zakończyła się konsolidacja. Dolar osłabiał się i dość szybko dotarł do poziomu 3,0730, a więc wciąż nie zdołał się wybić z dołka z dnia 19 września. Warto zauważyć, że w tym miejscu poziom wskaźnika Stoch był bardzo niski. Dołek ten nadal pozostaje poziomem wsparcia. Ciekawym na wykresie jest to, że cena idealnie dotarła do wybitego wsparcia na 3,1040 i potwierdziła tym samym możliwość dalszych spadków USD/PLN. Niewykluczone jednak, iż przed dalszymi spadkami cena spróbuje jeszcze dojść do 3,11.

Analiza techniczna USD/PLN 05.10, 4H

Komentarze



  • Guru 10 lat temu

    Panowie przebiło 3,07 i co teraz gdzie wsparcie na ile lecimy w kolejnych tygodniach ?

  • kapieć 10 lat temu

    w piątek trochę się umacniał, ale faktycznie wygląda jakby zaraz miał przebić 3,07 a wtedy to już droga na 3.00 zł otwarta

  • Traszka 10 lat temu

    dolar będzie spadał, też tak myślę

    • Anonim 10 lat temu

      a skąd takie wnioski?

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.