listopad

05

2015

Zaskakujące raporty z amerykańskiego rynku pracy wzmacniają dolara

W środę, wbrew przewidywaniom, ogłoszono optymistyczne dane z amerykańskiego rynku pracy. Doprowadziło to do wyraźnego umocnienia dolara, przez co para EUR/USD kontynuowała kurs spadkowy. Przebiła tym samym trzymiesięczne minimum osiągając wartość 1,0844. Utrzymanie tendencji może jeszcze bardziej wpłynąć na międzynarodowe rynki walutowe, co odbije się na nastrojach wśród inwestorów.

Niepodważalną, główną przyczyną umocnienia dolara były środowe publikacje makroekonomiczne. Zaskoczyły one analityków, którzy spodziewali się pesymistycznego wydźwięku danych z amerykańskiego rynku pracy, mających sprzyjać dewaluacji amerykańskiej waluty. Jak się okazało, raport ADP wykazał umocnienie i stabilizacje sytuacji. Dolar wywiera szczególnie dużą presję na kraje rozwijające się (m. in. Polskę). Umacnia się względem ich walut i notuje wyraźne wzrosty wartości.

Warto zaznaczyć, że zaraz po publikacji prezes FED oświadczyła, że w świetle tych danych podwyżka stóp procentowych w grudniu wciąż jest możliwa. Gospodarka Stanów Zjednoczonych powinna rozwijać się w stopniu wystarczającym, aby móc dokonać tej decyzji bez zbędnego ryzyka. Janet Jellen podkreśliła, że nie podjęto jeszcze żadnych wiążących decyzji w tej sprawie.

Złoty osłabia się w stosunku do amerykańskiej waluty w stopniu większym niż do euro, jednak nie są to wyraźne różnice z uwagi na silne powiązanie pary EUR/USD. Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała wczoraj decyzje o utrzymywaniu stóp procentowych na obecnym poziomie, co nie stanowiło żadnego zaskoczenia, ponieważ jest to działania naturalne w przypadku stałego wzrostu gospodarczego. RPP nie wpłynęło w takim razie na notowania złotego i jego osłabienie względem dominujących walut świata.

Nie jest to jednak koniec istotnych danych, które mogą wpłynąć na rynek walutowy. Inwestorzy powinni mieć na uwadze nadchodzące publikacje odnośnie sprzedaży detalicznej w Unii Europejskiej, protokoły z posiedzenia Banku Anglii oraz dalsze dane odnośnie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie, para EUR/PLN utrzymuje się w okolicach poziomu 4,23. Aby złoty umocnił się przynajmniej na krótki okres czasu, powinniśmy oczekiwać większego popytu w nadchodzących dniach.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.