Wstępne wahania dolara przed posiedzeniem FED
Dzisiejszy dzień był interesujący dla wszystkich śledzących kurs pary EUR/USD, lecz mimo to wszystko rozeszło się po kościach. Do godziny 8 rano dolar delikatnie tracił na wartości, po czym zostały ogłoszone dane z USA.
Zamówienia na dobra stałe spadły w grudniu o 4,3% w stosunku do miesiąca poprzedniego. W listopadzie natomiast rosły o ponad 2,6%. Dlatego też analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 1,6% a otrzymali wynik o 5,9 punktów procentowych mniejszy i na dodatek ujemny. Dodatkowo zamówienia na dobra stałe z wyłączeniem środków transportu wzrosły, o 0,5% czyli również o 1,1 pkt procentowego mniej w stosunku do oczekiwań. Natomiast w listopadzie rosły nieznacznie o 0,1. Właśnie w wyniku tych danych po zdecydowanym wzroście trwającym parę godzin dolar zaczął tracić, aby na chwile obecną mieści kurs zmieniony o ledwo 0,1% w stosunku do dnia poprzedniego.
Przypomnijmy, iż są to bardzo istotne dane w związku ze środowym posiedzeniem FOMC, na którym dowiemy się czy FED ograniczy skup obligacji o kolejne 10 mld dolarów. Jeszcze w grudniu, kiedy rozpoczęto terminowanie programu wpompowywania pieniędzy w gospodarkę zdawało się, iż można się spodziewać, co miesięcznych obniżek programu. Teraz najnowsze dane pokazują, iż wzrost w USA mógł być bardzo krótkotrwałym wybiciem, który tylko zmylił szefa Rezerwy Federalnej piękną wizja końca kryzysu. Ben Bernanke podkreślił, iż dalsze luzowanie programu będzie zależało właśnie od dobrych informacji napływających z gospodarki potwierdzających jej stabilny wzrost. Chociaż z dobrych informacji z nowego świata warto wspomnieć o wzroście indeksu zaufania konsumentów o 3 pkt z 77,5 pkt.
Wydarzenia z Turcji będą miały wpływ na waluty rynków wschodzących
Wielu analityków radzi, aby dzisiaj zwrócić uwagę na nadzwyczajne posiedzenia Banku Centralnego Turcji gdyż może mieć on wpływ na wszystkie rynki wschodzące w tym na nasz. Spodziewana jest podwyżka stóp procentowych w celu stabilizowania kursu liry tureckiej. Razem z danymi ze Stanów i nieciekawymi informacji o stanie gospodarki argentyńskiej, nastroje na rynkach nie są najlepsze. Nie wróży to najlepiej dla złotówki gdyż niepokoje na rynkach odbijają się negatywnie na walutach rynków wschodzących w tym także na naszej chociaż w mniejszym stopniu. Dlatego też kredytobiorcy walutowi powinni poważnie przemyśleć ewentualny wcześniejszy zakup waluty, przed osłabieniem złotówki.
Kursy walut
Na razie złoty nieznacznie zyskuje na wartości w stosunku do franka szwajcarskiego – 0,24% i kosztuje na rynku forex 3,42 zł. Także euro traci na wartości w stosunku do złotówki niewiele, bo tylko 0,06% oraz w stosunku do dolara 0,08%. Złotówka traci bardzo nieznacznie na wartości względem dolara jedynie 0,01 %.