listopad

07

2014

Polskie społeczeństwo sprzeciwia się wprowadzeniu euro.

Ostatnio przeprowadzony sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej pokazuje, że większość społeczeństwa (aż 68%) nie chce euro. Za wprowadzeniem wspólnej waluty jest tylko 24% ankietowanych. Taki wynik jest jednym z najgorszych w historii badań CBOS-u.

Inaczej na euro patrzy na to rząd i prezydent.

Pamiętamy jeszcze niedawne wystąpienie prezydenta Komorowskiego kiedy premierem została pani Kopacz. Natomiast dzisiaj usłyszeliśmy oficjalne stanowisko podczas przedstawiania oficjalnego stanowiska polskiej polityki zagranicznej na lata 2014-2015. Szef MSZ Grzegorz Schetyna powiedział, iż „Polska nie rezygnuje z przystąpienia do strefy euro, ale określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne.” Oznacza to że rządzący nie zmieniają swojego zdania pomimo coraz większej niechęci do wspólnej waluty przez społeczeństwo.

Dlaczego jesteśmy przeciw

Wracając do badania CBOS, wśród Polaków dominuje obawa, iż wprowadzenie euro spowoduje wzrost cen (aż 64% tak uważa), na drugim miejscu znalazło się przekonanie, że złotówka zostanie wymieniona po niekorzystnym kursie (42%), a 27% obawia się utraty przez Polskę możliwości prowadzenia samodzielnej polityki pieniężnej. Wśród pozytywnych następstw 35% ankietowanych wymieniło ułatwienia dla podróżujących.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.