październik

12

2016

Kantory internetowe groźne dla banków

"Fintech [Financial technology], jak komary, atakują banki w czułe miejsca, jak przelewy, czy kantory internetowe. Jednak tak naprawdę trzeba obawiać się lwów, czyli globalnych koncernów technologicznych" - powiedział prezes Getin Noble Banku podczas Asseco Banking Forum.

Dosłownie wczoraj zakończyła się konferencja Asseco Banking Forum, na której spotkali się przedstawiciele największych polskich banków. Konferencja zatytułowana była "Banki w erze Fintech. Jak wykorzystać nową rzeczywistość w bankowości?"

Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślili, że sektor bankowy w Polsce jest jednym z najnowocześniejszych na świecie i nie boi się wyzwań, którym jest w stanie stawić czoła w przyszłości, ponieważ ma wielu wizjonerów i dobrych informatyków.

Jedną z ciekawszych wypowiedzi, która jednocześnie dotyczy branży, którą w szczególności się interesujemy, udzielił prezes Getin Noble Banku Krzysztof Rosiński. 

Rosiński podkreślił, że jak tak dalej pójdzie to banki będą musiały ograniczyć swoje wpływy z prowizji. Wszystko za sprawą właśnie nowej technologii w finansach. Okazuje się, że banki tracą klientów przez firmy oferujące przelewy w internecie oraz kantory online. Jednak, jego zdaniem mimo wszystko nie są to najwięksi konkurenci dla banków. 

Największą konkurencją dla banków są bowiem giganci technologiczni. Banki muszą więc intensywnie walczyć żeby im dorównać. W bankowości były już projekty oddzielenia usługi kontaktu z klientem od banków. Przykładem są aplikacje bankowe, które zautomatyzowały ten proces. "Na komórce korzystamy z ok. 5 aplikacji, w tym bankowej" - wskazał Rosiński.

Co ciekawe, kantory internetowe to polski fenomen i jeden z niewielu tak innowacyjnych pomysłów które pojawiły się na świecie w ostatnich latach.

Asseco to jedna z wiodących firm informatycznych w Polsce, która co jakiś czas organizuje różne branżowe spotkania panelowe. O ostatnim spotkaniu dotyczącym Banków w erze Fintech, możemy przeczytać: 

"Bardzo dynamiczny rozwój branży Fintech wskazuje, że przyszłość należy do tych firm, które wpisały nowe technologie w swoje DNA. Nastał czas szybkich decyzji oraz elastycznego podejścia do biznesu. Trwa wyścig o to, kto pierwszy skutecznie odpowie na potrzeby różnych typów klientów, korzystających dotychczas z tradycyjnych usług banków."

Komentarze  • Maria 5 lat temu

    Bez przesady. Owszem kantory internetowe oferują korzystniejszą niż banki wymianę waluty (jestem przekonana jako ze ponad rok już kupuję EUR na Gieldawalut.com) oraz szybkie przelewy krajowe i międzynarodowe , ale zagrożeniem nie są, bo przecież banki oferują inne usługi, którymi kantor się nie zajmuje. Ja to widzę inaczej- banki chciałyby wzbogacać się na wszystkim, a niestety tak się nie da. Bank niech zarabia na bankowych produktach.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.