lipiec

24

2013

Wirtualna waluta czyli Bitcoin.

Bitcoin, waluta cyfrowa, utworzona w 2009, która wykorzystuje otwarte oprogramowanie oraz sieć P2P.

Bitcoin może zostać zapisany w komputerze osobistym jako forma portfela lub "zdeponowana" na podobieństwo banków w zewnętrznym serwisie. Waluta może być przesyłana przez sieć do dowolnej osoby posiadającej portfel Bitcoin. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa transakcji czuwa odpowiednie oprogramowanie, które zostało oparte na kluczach publicznych stosowanych do szyfrowania danych. Największą zaletą Bitocoin'ów jest bezpieczeństwo, które opiera się na tym, że każda transakcja przy użyciu wirtualnej waluty jest autoryzowana przez wszystkich obecnych w danym momencie w Internecie właścicieli "Bitwaluty".
Podstawowe zalety to:
  • pełna anonimowość;
  • płatności na całym świecie;
  • natychmiastowe transakcje;
  • technologia P2P pozwalająca na operacje bez centralnej administracji.

Bitcoin'owe zagrożenie dla strefy euro.

Dostrzegane są także zagrożenia. Europejski Bank Centralny opublikował raport, w którym analizowane są zagrożenia wynikające z istnienia wirtualnych walut. Waluta taka jak Bitcoin zwraca uwagę EBC, pomimo, że dziś nie jest zagrożeniem dla euro. Szybki rozwój i nieuregulowany status prawny spowodowały zainteresowanie banku centralnego. EBC pokazując niestabilność wirtualnych walut zastanawia się nad zagrożeniem dla gospodarki w wymiarze globalnym. W szczególności zwracając uwagę, że sposób w jaki dana waluta jest przechowywana nie jest wystarczający. Natomiast zwolennicy wirtualnych walut bronią Bitcoina, porównując go do pieniądza elektronicznego, który jest w codziennym użytkowaniu. Podobieństwo jest duże, jak na przykład łatwość i szybkość transakcji, jednak Bitcoin nie podlega regulacjom prawnym czy gwarancjom wymienialności.
EBC pokazuje także, że otwarty system wirtualnych pieniędzy może być alternatywą dla istniejących walut. Bitcoin z zasady powinien być wolny od wad dzisiejszego pieniądza, którego podaż kontroluje jedna instytucja finansowa.
Specjaliści z EBC uważają, że w skrajnych warunkach mogłoby nastąpić wypieranie realnego pieniądza przez wirtualną walutę, co doprowadziłoby do kurczenia się bilansu banku centralnego, a w rezultacie spadku zdolności prowadzenia polityki monetarnej. Powołują się na przykład chińskiego Q-coin, który przekształcił się w równoległy system monetarny. Wymusiło to interwencję władz i wprowadzenie zakazu używania go do zakupów dóbr fizycznych.

Przyszłość Bitcoin'a.

Wirtualne pieniądze są nieznane szerokim rzeszom obywateli. Chociaż, według specjalistów niewiele różnią się od tych, którymi posługujemy się codziennie, a sposób zabezpieczeń jest większy. Transakcje z użyciem gotówki są powoli zastępowane przez karty płatnicze czy przelewy bankowe (czyli wykorzystują drogę elektroniczną). Niektórzy jednak uważają, że naturalną koleją rzeczy będzie świat, w którym wszystkie transakcje rozliczane będą elektronicznie - bez użycia monet i banknotów.

Kurs bitcoin od początku 2011 roku, kiedy zaczęto kupować i sprzedawać go za dolary, wzrósł dwudziestopięciokrotnie. Niewielka płynność rynku uniemożliwia wymianę większych ilości po stałym kursie. Trudno oszacować, ile warte są wszystkie Bitcoiny w obiegu. Mówi się o wartościach od kilkudziesięciu do kilkuset milionów dolarów.

Bitcoin ma być pieniądzem niezależnym od rządów i banków i do tego osadzonym w Internecie. W takim ujęciu byłby tańszym i skuteczniejszym środkiem płatniczym od współczesnego pieniądza. Kiedyś ludzie wątpili, że można zastąpić kruszce. Podobnie przecież może być teraz, że ludzie wątpią, że współczesny pieniądz można jeszcze zrewolucjonizować.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.