wrzesień

17

2015

Hojna propozycja prezydenta Dudy

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna prezydent Andrzej Duda po wyborach ma zgłosić projekt ustawy pomocowej dla zadłużonych we frankach szwajcarskich. Ma ona iść dużo dalej niż dotychczasowe propozycje rządzącej Platformy Obywatelskiej.

Już w tym tygodniu powołany ma zostać zespół ekspertów, który przygotuje ustawę. Ma ona dawać możliwość przewalutowania kredytów hipotecznych wszystkim dłużnikom bez względu na wielkość nieruchomości, którą nabyli za pożyczone pieniądze. Jednak co najważniejsze ustawa ma zakładać inny sposób przewalutowania. Kredytobiorca powinien płacić raty takie, jak od kredytu w polskiej walucie, a różnica między ich wartością a wartością spłaconych już rat we frankach powiększałaby jego dług. Zaś różnicę między wartością kredytu obliczoną według aktualnego kursu franka a ustaloną w zgodzie z proponowanymi regułami w całości musiałyby pokryć banki. Przypomnijmy, że w ustawie proponowanej przez Platformę Obywatelską koszt przewalutowania miałby zostać podzielony równo między banki, a kredytobiorców. Senatorowie nie zgodzili się na zaproponowaną przed Sojusz Lewicy Demokratycznej poprawkę, która to optowała za obciążeniem banków dziewięćdziesięcioma procentami kosztów przewalutowania.

Projekt wraz z kilkoma poprawkami trafił ponownie do Sejmu, jednak nadal jest negatywnie oceniany. Wielu ekspertów sądzi, ustawa od początku była zła i niepotrzebna, a powstała tylko z chęci przypodobania się wyborcom w gorącym okresie przed wyborami. Jak twierdzą, opodatkowuje część społeczeństwa na rzecz stosunkowo nielicznej a dobrze sytuowanej grupy.

Podobnego zdania jest Biuro Legislacyjne Senatu, które stwierdziło iż ustawa może naruszać konstytucyjne zasady równego traktowania, sprawiedliwości społecznej i zasadę ochrony własności.

Wielu twierdzi, że najlepiej byłoby „po cichu” wycofać się z projektu. Najprawdopodobniej nie będzie jednak nawet takiej potrzeby gdyż ustawa frankowa, którą przygotowała Platforma, może trafić do kosza, bo nie uda się jej przyjąć przed końcem kadencji parlamentu.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.