PONIEDZIAŁEK, 30 WRZEŚNIA 2013
EUR: Tydzień rozpoczynają dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec za miesiąc sierpień. W skali rocznej analitycy spodziewają się spadku do 0,4%, z 2,3%. W godzinach dopołudniowych Francja, Węgry i Włochy opublikują informacje o inflacji producenckiej. Strefa euro będzie miała też odczyt szacowanej inflacji HICP. Przewidywany jest spadek z 1,3 %, do 1,2%. W ciągu dnia będą mieć miejsce jeszcze wystąpienia publiczne członków zarządu ECB.
PLN: Jeśli chodzi o polską gospodarkę, to poznamy saldo rachunku bieżącego.
USD: W USA zostanie odczytany indeksu Chicago PMI za wrzesień, który ma wzrosnąć z 53 do 54.
WTOREK, 1 PAŹDZIERNIKA 2013
Wtorek, to już nowy miesiąc. Głównym temat tego dnia będą publikacje wskaźników PMI z krajów europejskich za wrzesień. Przewidywania analityków są optymistyczne i jeśli odczyty nie rozczarują powinniśmy mieć poziomy PMI powyżej 50.
PLN: O godz. 9:00 poznamy wskaźnik PMI dla Polski, który ostatnio wynosił 52,6.
EUR: Około jednej godziny później poznamy wskaźniki dla Niemiec, Włoch, Czech, Szwajcarii i Francji. Do tego poznamy stopę bezrobocia z Niemiec i całej strefy euro. Szacowana wielkości to 6,8% w przypadku Niemiec i 12,1 dla całej strefy.
USD: Za oceanem ważny będzie indeks ISM dla przemysłu i wydatki na inwestycje budowlane. Spodziewamy się nieznacznych spadków jeśli chodzi o miesiąc sierpień. Wydatki na inwestycje mają się skurczyć do 0,4% m/m, z 0,6% m/m.
ŚRODA, 2 PAŹDZIERNIKA 2013
PLN: Dzień zaczyna się spokojnie od wskaźnika rynku pracy dla Polski wg BIEC. Ostatni odczyt w wysokości 90 stawia wysoką poprzeczkę, ale ponieważ w zeszłym tygodniu mieliśmy niższą stopę bezrobocia rynek pracy w Polsce wydaje się stabilny. Najważniejszą jednak informacją tego dnia, która z pewnością ruszy złotówkę, jest decyzja ws. stóp procentowych.
EUR: O godzinie godz.13:45, decyzję o stopach podejmuje nie tylko Polska ale również strefa euro. Stopy w strefie euro wynoszą obecnie 0,5% i mają pozostać na niezmienionym poziomie. Przed decyzją poznamy jeszcze dane o inflacji producenckiej za sierpień, której odczyt w skali rok do roku ma być niższy, czyli -0,6 wobec 0,2%.
USD: W USA poznamy raport ADP, który przedstawia szacunkową zmianę zatrudnienia w USA w poprzednim miesiącu w sektorze prywatnym, poza rolnictwem. Prognozy szacują wzrost zatrudnienia z 180 tys. wobec 176 tys. Cały wieczór w USA należy do kolejnych wystąpień szefów FEDu.
CZWARTEK, 3 PAŹDZIERNIKA 2013
EUR: Tego dnia w Europie kontynuowane będą publikacje wskaźników, chociaż tym razem będą to już odczyty finalne. W strefie euro, zaplanowana na godz. 11:00 prezentacja sprzedaży detalicznej za sierpień ma wypaść delikatniej gorzej, czyli -1,5%.
USD: W USA najpierw poznamy Raport Challengera za wrzesień, a następnie - tradycyjnie o tej porze w czwartki - tygodniowe dane o ilości zasiłków dla bezrobotnych, gdzie odczyt ma być wyższy i wynieść 311 tys. O godz. 16:00 zaprezentowane będą z kolei zamówienia na dobra trwałe za miesiąc sierpień i dane te w porównaniu z ostatnim okresem mają wypaść nad wymiar dobrze. O tej samej godzinie poznamy również raport ISM dla usług.
PIĄTEK, 4 PAŹDZIERNIKA 2013
Kalendarz tego dnia dla Europy jest praktycznie pusty ale w USA powinno być już ciekawiej.
USD: Dramatyczne zwroty akcji mogą dziać się w godzinach popołudniowych, gdy w USA zaprezentowana zostanie sytuacja na rynku pracy. Wielkość bezrobocia zadecyduje czy faktycznie tego tygodnia dolar się umocni. Analitycy szacują, że bezrobocie ma wynieść 7,3%. Na całą sytuacje na rynku pracy składać się będą także zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym, długość tygodnia pracy i płaca godzinowa. Pod koniec tygodnia jeszcze sporo wystąpień szefów FED.
ANALIZA TECHNICZNA
W krótkim terminie, para EUR/PLN znajduje się w trendzie bocznym, który rozpoczął się przy 4,30 i możliwe, że będziemy mieli próbę wyjścia górą z kanału bocznego z atakiem na 4,28, a nawet dojście do poprzedniego szczytu. USD/PLN wygląda podobnie, tylko tu potencjał wzrostów jest większy. Dopiero poziom 3,20 jest poważnym oporem w przypadku scenariusza wzrostowego. Przy poziomie 3,20 wypada bowiem 61,8 zniesienia całych spadków.
Analiza techniczna EUR/PLN z dnia 30.09, 4H
Analiza techniczna USD/PLN z dnia 30.09, 4H