Obecnie, na rynku funkcjonuje około 50 kantorów internetowych. Prezentowane przez nie niskie spready walutowe zachęcają już nie tylko klientów indywidualnych, ale również biznesowych, którzy dzięki wysokim transakcjom wymiany mogą generować znaczące oszczędności w stosunku do wymiany w kantorach stacjonarnych czy bankach. Wybierając konkretny serwis warto jednak przyjrzeć się dokładniej tabeli prezentowanej przez kantory internetowe. W niektórych przypadkach stawki zamieszczone na stronie głównej portalu dotyczą wymiany od określonej liczby jednostek waluty, przez co przy mniejszych transakcjach kurs walutowy może być mniej korzystny. Tego typu odstępstwa bierzemy pod uwagę w kalkulatorze porównywarki StrefaWalut.pl – właśnie dlatego zachęcamy do podawania ilości wymienianej waluty, dzięki czemu wygenerowana przez nas lista portali oraz ich stawki będą bardziej wiarygodne.
Koszty przelewów i crossy walutowe
Duże znaczenie dla przedsiębiorców mają również niskie koszty przelewów. Kantory internetowe zakładają bowiem rachunki w wielu bankach, przez co przesyłanie przewalutowanych środków jest nie tylko błyskawiczne, ale również bezpłatne. To niewątpliwie znacząca przewaga tradycyjnych e-kantorów nad tymi, które należą do banków. W przypadku tych drugich portale wymiany ograniczają się jedynie do kont walutowych w jednym banku. Istotne dla przedsiębiorców dokonujących transakcji z podmiotami zza granicy będzie również możliwość zlecania przelewów międzynarodowych. Niestety, obecnie nie jest ona jeszcze udostępniana przez wszystkie kantory internetowe. Duże znaczenie ma też opcja crossów walutowych, czyli wymiany waluty obcej na walutę obcą, bez pośrednictwa złotówki (EUR/USD, GBP/USD, GBP/EUR itp.). Takie rozwiązanie zapewnia dużą elastyczność podczas współpracy z biznesmenami zza granicy.
Negocjacje stawek
Możliwość negocjowania stawek jest wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem w szczególności dla małych przedsiębiorców. W banku tacy klienci często nie mogą liczyć na obniżenie kursów ze względu na fakt, że nie posiadają odpowiednio wysokiego obrotu walutowego, czyli wymieniają stosunkowo niewielką ilość środków w porównaniu do dużych korporacji. Z kolei ich pozycja w oczach kantorów internetowych jest inna, dzięki czemu przedstawiciele portali chętnie podejmują się negocjacji z ich potencjalnym klientem. Profesjonalne e-kantory są otwarte na rozmowę i szybko odpowiadają na zapytania przedsiębiorców. W przypadku, gdy cyklicznie będzie dochodzić do procesów wymiany klient kantoru internetowego jest bardzo cenny, a obsługa serwisu chętnie uelastycznia prezentowaną ofertę. Co ciekawe, negocjacje dotyczą nie tylko wysokości kursów, ale również korzystania z usług dodatkowych, takich jak przelewy międzynarodowe.
Szybkość realizacji transakcji
Kantory internetowe słyną z bardzo szybkiej finalizacji przelewów. Jeśli serwis posiada konto w banku klienta, a weryfikacja transakcji przebiegła pomyślnie, przewalutowane środki mogą pojawić się na rachunku przedsiębiorcy nawet po kilku minutach! Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość dokonywania procesów wymiany nawet wtedy, gdy na koncie kantoru nie posiadamy odpowiedniej ilości środków. Opłata może zostać uiszczona z kilkudniowym opóźnieniem. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą zaoszczędzić na nagłych wahaniach kursowych, a aktualnie nie posiadają odpowiedniej ilości pieniędzy na koncie e-kantoru.
Bezpieczeństwo przedsiębiorców
Kantory internetowe dbają o bezpieczeństwo zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych informacji, które zwiększają wiarygodność konkretnego serwisu:
- status KNF – coraz więcej największych kantorów internetowych stara się o status Krajowej Instytucji Płatniczej. Taki tytuł oznacza, że serwis cyklicznie raportuje o swoim stanie finansowym oraz jest ściśle kontrolowany. Istnieje jednak wiele portali bez nadzoru KNF-u, które radzą sobie na rynku bardzo dobrze.
- weryfikacja właściciela – zweryfikuj, kto jest właścicielem konkretnego kantoru internetowego. Czy jest nim bank, duża spółka czy osoba prywatna. Sprawdź również, jaki jest kapitał zakładowy portalu, aby móc przewidzieć jego wypłacalność. Tego typu informacje bez problemu znajdziesz na porównywarce kantorów internetowych StrefaWalut.pl.
- zabezpieczenia informatyczne – e-kantory stosują szyfrowanie kodem SSL. Posiada ono trzy główne poziomy, zależne od stopnia weryfikacji konkretnego portalu.
- potwierdzenia SMS – ciekawym rozwiązaniem odnośnie bezpieczeństwa jest wysyłanie potwierdzeń SMS, którymi akceptujemy transakcje. Są one bliźniaczo podobne do systemów stosowanych w bankowości internetowej.
Usługi dodatkowe
Obecnie, kantory internetowe często wprowadzają szereg usprawnień, które mają ułatwić klientom dokonywanie wymiany walut oraz transakcji z jej wykorzystaniem. W związku z tym istnieje możliwość otrzymywania alertów SMS w momencie, gdy kurs walutowy osiągnie oczekiwaną przez nas wartość. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest również tworzenie portfela walutowego w ramach konta na konkretnym portalu, które pomoże nam odpowiednio operować środkami. Z punktu widzenia przedsiębiorcy użyteczne okazują się też usprawnienia księgowania dokonywanych transakcji, co pozwala na szybkie i proste dokumentowanie kosztów, jakie ponosi firma. Ponadto, w poniektórych kantorach internetowych zatrudniane są osoby zajmujące się kompleksową obsługą klientów biznesowych, co zdecydowanie usprawnia kontakt z portalem.